Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » DeFi » Compound vyplácí poskytovatelům likvidity milionové částky. Může za to chyba v kódu

Compound vyplácí poskytovatelům likvidity milionové částky. Může za to chyba v kódu

Compound vyplácí poskytovatelům likvidity milionové částky. Může za to chyba v kódu
Zdroj: compound.finance

Compound, zápůjčný DeFi protokol, se od konce září potýká s problémem chybného vyplácení odměn za liquidity mining. Součástí nové aktualizace smart kontraktů protokolu v Návrhu 062 byla chyba v kódu. Ta umožnila adresám kompetentním pro výběr odměn za poskytování likvidity vybírat velmi vysoké částky. Přesněji řečeno se jedná o Compound Comptroller kontrakt. Vývojáři Compoundu chybu ihned oznámili veřejnosti.

Chyba se naštěstí vztahuje pouze na jeden smart kontrakt. Žádné prostředky uživatelů určené pro prodej nebo půjčování ohroženy nebyly, problémy se týkají pouze COMP tokenů určených pro odměny.

Co nového měla aktualizace přinést?

Smyslem Návrhu 062 byla aktualizace přerozdělování COMP tokenů ve formě odměn z původního podílu 50/50 (50 % šlo půjčovatelům, 50 % dlužníkům) na podíly určené podle míry governance.

V aktualizaci bylo chyb více, většinou se však jednalo o malé a v zásadě "neškodné" bugy – bohužel se mezi nimi objevila i výše zmíněná chyba. V důsledku špatných výpočtů governance poměru bylo umožněno některým uživatelům na odměnách vybrat najednou až 91 000 COMP tokenů v hodnotě necelých 29 000 000 USD.

Robert Leshner, zakladatel Compoundu, ve svých dalších tweetech uvedl maximální možnou ztrátu 280 000 COMP mincí, cenově se zde pohybujeme okolo 80 000 000 USD. Více COMP mincí k odměnám alokováno nebylo.

Compound zde dojel na mínusy DAO

Leshner dále uvedl, že hlavním autorem kódu aktualizace byl nejmenovaný člen komunity. Compound jako DAO je už z podstaty open-source, codebase je tedy veřejně dostupná a kdokoliv se může podílet na její tvorbě. Samozřejmostí je nutná důkladná kontrola kódu, jež zde selhala.

Při provádění oprav je bohužel další překážkou jedna z přirozených vlastností DAO – každá další změna se musí opět odhlasovat. Provizorním řešením je zablokování vyplácení odměn v Návrhu 063 – pokud projde návrh hlasováním, bude aktivní až za týden od jeho vznesení.

Co s "neoprávněnými" odměnami? Měli by je uživatelé vrátit?

Ke konci článku si dovolím menší úvahu. Měli by uživatelé vyplacené COMP tokeny vrátit? Na momentální situaci se můžeme dívat ze dvou pohledů:

  1. Ačkoliv se v zásadě jedná o omyl způsobený vývojářem, pro DAO je alfa-omega napsaný kód -a ten i zde udělal přesně to, co udělat měl (čistě z technického pohledu). Uživatelé nic neukradli a podle struktury kódu mají na mince plné právo.
  2. Všichni moc dobře víme, že záměrem vývojářů bylo něco úplně jiného, než vyhození 80 000 000 USD z okna. Z morálního hlediska se jeví jako jedinou možností peníze vrátit.

"Komunita Compoundu se víceméně dělí na dva tábory lidí – skupinu, které záleží na smyslu ekosystému, ti upřednostní veřejné blaho – a na skupinu upřednostňující vlastní zisk," uvedl Leshner pro server Coindesk.

Leshner dále požádal všechny příjemce chybného vyplacení o navrácení částky zpět. Svou žádost opodstatnil hrozbou nahlášení na finanční úřad. Jednalo se však pouze o jeho osobní stanovisko a za tweet se následně omluvil.

Netrvalo dlouho a začaly se objevovat první dobré duše. Podle posledních informacích bylo vráceno více než 130 000 COMP mincí, za některé velké částky Leshner osobně poděkoval.

V době psaní článku již probíhá hlasování o přijetí Návrhu 63, v drtivé většině je však hlasováno o jeho zamítnutí kvůli dalším problémům v kódu. V návaznosti na to vznikl nový návrh – Návrh 64 opravující přímo příčinu bez nutného zablokování vyplácení odměn.

Vytvoření dalšího návrhu prodloužilo dobu opravy o další dva dny, nyní tedy na 9 dní od vzniku komplikací. Kód smart kontraktů do teď upraven nebyl, odměny mohou být stále odeslány. Nezbývá než doufat v rozumné chování komunity, neboť situaci může skutečně vyřešit až nová aktualizace.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+2,45%
Cena
$30 024
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+1,37%
Cena
$2 002
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+2,63%
Cena
$304,6

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo