Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co očekávají ekonomové z Wall Street pro americkou ekonomiku v roce 2022

Co očekávají ekonomové z Wall Street pro americkou ekonomiku v roce 2022
Zdroj: Depositphotos.com

Americká ekonomika je hlavním tahounem světového hospodářství, proto není divu, že na začátku nového roku jsou zraky většiny investorů obráceny právě na ni. Jak vidí americkou ekonomiku v roce 2022 kapacity z Wall Street a co očekávají jedni z největších tamních investorů? To zjistíte v tomto článku.

Jak už bylo mnohokrát napsáno, americká ekonomika se v uplynulém roce 2021 potýkala s omezeními ohledně proti pandemických opatření, což mělo vliv především na nabídku zboží. Problémy v dodavatelském řetězci odstartovaly v druhé polovině roku znatelný růst cen zboží. Přetrvávající obavy z viru a neustávající vládní opatření nakonec vyústily v rychle rostoucí inflaci.

Téma zvyšující se inflace je diskutováno i na Wall Street. Tamní analytici se ve většině případů shodují na tom, že v roce 2022 se zmírní růst inflace, což umožní růst hrubého domácího produktu (HDP). Pojďme si nyní představit ty nejzásadnější prognózy na rok 2022.

Goldman Sachs se obává dalších mutací viru

Do pozitivních výhledů americké ekonomiky hodilo vidle objevení nové mutace Omicron. V důsledku této nové varianty viru snížili Goldman Sachs výhled růstu HDP z 8 % na současných 3,8 %.

Jan Hatzius (hlavní ekonom Goldman Sachs) uvedl: “Vznik varianty Omicron zvyšuje rizika a nejistotu ohledně ekonomického výhledu USA. Zatímco mnoho otázek zůstává nezodpovězeno, nyní si myslíme, že nejpravděpodobnější je mírný negativní scénář, kdy se virus šíří rychleji, ale imunita proti závažným onemocněním je jen mírně oslabena.”

Hlavní nejistotu, ve spojitosti s variantou Omicron, vidí ekonomové Goldman Sachs v nedostatku dodávek zboží, což se ukázalo jako hlavní problém při řešení situace s variantou viru Delta. Dalším rizikem je určité “zpohodlnění” tamních zaměstnanců, kteří se nebudou chtít vrátit do zaměstnání, což by mělo zásadní dopad na míru nezaměstnanosti. Snížení růstu inflace je očekáváno především díky vyhlídkám na otevření hranic a obnovení cestovního ruchu v USA.

Bank of America očekává tvorbu rovnováhy

Podle Bank of America se ekonomika v USA bude v roce 2022 zabývat především tvorbou rovnováhy mezi rostoucí inflací a HDP. Jedním dechem ovšem hlavní ekonomka Michell Meyer dodává, že rovnováha se bude tvořit pomalu a postupnými kroky.

Michell Meyer (hlavní ekonom Bank of America): “Zatímco rok 2021 byl příběhem nadměrné poptávky a nedostatku nabídky, myslíme si, že rok 2022 bude příběhem obnovy rovnováhy, i když jen postupně.”

Společnost očekává růst HDP o 4 %. Tento růst bude podpořen zvyšujícími se výdaji na osobní spotřebu (ukazatel PCE). Hlavní hnací motor pro růst HDP vidí Meyer v silné poptávce po pracovních místech a přibývajících nových pracovních příležitostí, po opadnutí pandemie, společně s investicemi do technologií.

Bank of Amerika naopak očekává oslabení investic v sektoru výstavby rezidenčních i nebytových struktur a také přetrvávající problémy v sektoru dodavatelských řetězců, což akorát podpoří prohlubující se obchodní deficit.

Wells Fargo sází na obnovení nabídky

Klíčem k řešení současné stagnace americké ekonomiky bude v roce 2022 zlepšení situace na trhu práce a zmírnění omezení nabídky. Wells Fargo rovněž kalkuluje možnosti zvýšení úrokových sazeb, v rámci boje s rostoucí inflací a očekává aktivní kroky FEDu v těchto otázkách.

Analytici Wells Fargo: “Rozsáhlý nedostatek pracovních sil, přetížené dodavatelské řetězce a rostoucí inflační tlaky se staly nešťastnými znaky ekonomického zotavení z recese vyvolané pandemií.”

Wells Fargo v roce 2022 očekává zmírnění restrikcí ohledně pandemie a následující dva roky se bude pracovat na podpoře hospodářského růstu. HDP dle Wells Fargo poroste o 4,1 % a poté zpomalí na 3,3 % v roce 2023. Kompletní obnovení dodavatelských řetězců společnost očekává rovněž až v roce 2023 a to kvůli predikcím růstu indexu spotřebitelských cen, který dle Wells Fargo v roce 2022 zaznamená meziroční nárůst o 5,2 %.

Díky vysoké inflaci a situaci na trhu práce, analytici Wells Fargo očekávají zvýšení základní úrokové sazby ze strany FOMC o 25 bazických bodů ve 3. čtvrtletí a o dalších 25 bazických bodů ve 4. čtvrtletí roku 2022. Stejný scénář zvyšování úrokových sazeb očekávají i v roce 2023.

Shrnutí

Analytici společností Goldman Sachs, Bank of America a Wells Fargo shodně očekávají růst HDP okolo 4 %. Zásadní problémy americké ekonomiky spatřují v nedostatku nových pracovních sil a snížené nabídky zboží a služeb. Během roku 2022 by mělo dojít ke stabilizaci americké ekonomiky díky investicím do spotřebitelského a technologického segmentu. Ke kompletnímu nastartování ekonomiky USA a snížení inflace by mělo dojít v roce 2023 za předpokladu, že FED zvýší základní úrokovou sazbu.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.