Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Nová zlatá mince vydaná ČNB má už teď sedminásobnou hodnotu proti té nominální. Časem ještě poroste spolu s cenou zlata a sběratelskou hodnotou.
Česká národní banka (ČNB) představila novou zlatou minci s nominální hodnotou 5000 korun.
Tato mince je sedmou v pořadí z cyklu Městské památkové rezervace, který probíhá v letech 2021 až 2025 a postupně představuje deset historických měst České republiky.
Cyklus Městské památkové rezervace již představil mince s motivy měst Cheb, Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž a Hradec Králové. Na podzim ČNB vydá zlatou minci s motivem Moravské Třebové. V roce 2025 cyklus doplní mince věnované městům Štramberk a Tábor.
Kulturní a historický význam Olomouce je podtržen její hustě zastavěnou částí s monumentální architekturou. Středověké královské sídelní město se pyšní kostely, chrámem, církevními i světskými rezidenčními paláci, starými univerzitními budovami a radnicí.
Tyto stavby spolu s okázalou architekturou měšťanských domů dodávají historickému jádru Olomouce charakter velkého a významného historického centra.
Ještě před oficiálním představením mince se sběratelé na sociálních sítích aktivně zapojili do obchodování s novou emisí. To svědčí o vysokém zájmu a sběratelské hodnotě těchto zlatých mincí.
Nová mince, věnovaná městu Olomouc, je v prodeji od pondělí. Mince zobrazuje na lícní straně gotické klenby a fragment z olomoucké radnice s orlojem. Na rubu se nachází Sloup Nejsvětější Trojice a zvonicová věž. Kompozice je doplněna půdorysem a klenebním žebrovím kostela sv. Mořice.
“K pamětním mincím přistupujeme podobně jako k uměleckým dílům. Dbáme na to, abychom ke ztvárnění vybrali návrh, který nejlépe vystihuje zadané téma,” popsala členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
Její podobu navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na slavnostním představení v Olomouci guvernér ČNB Aleš Michl uvedl, že Olomouc vyniká řadou cenných historických staveb, včetně morového sloupu, který je na seznamu UNESCO.
“Budu rád, pokud naše mince pomůže do města přilákat další obdivovatele tohoto kulturního dědictví,” dodal Michl.
Příprava emise mince trvá déle než rok. Emise mince s motivy Olomouce čítá 15 tisíc kusů. Z toho 5 tisíc je v běžném a 10 tisíc kusů ve špičkovém provedení.
Tyto varianty se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince byly vyraženy Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou. Jsou ze zlata o ryzosti 999,9, váží 15,55 gramu a mají průměr 28 milimetrů.
Nominální hodnota mince 5000 korun není totožná s prodejní cenou. Prodejní cena je výrazně vyšší a zohledňuje aktuální cenu zlata i náklady spojené s výrobou. Například v internetovém obchodě Mincer.cz je nyní k dostání za 34 570 korun.
Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů, protože ČNB její přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.
Olomoucký primátor Miroslava Žbánek řekl, že je pro Olomouc velkou ctí, dostat se mezi významná města, která se stala motivem pro zlaté mince z edice ČNB. Mince podle něj symbolizuje patriotismus lidí, kteří si ji koupí, i místních odborníků podílejících se na její přípravě.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.