Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

CISCO ve velkém propouští – Jsou technologické akcie v problémech?

CISCO ve velkém propouští – Jsou technologické akcie v problémech?
Zdroj: depositphotos.com

Jedním z největších strašáků, kterému se chtějí vyvarovat jak investoři, tak i manažeři akciových společností, je propouštění zaměstnanců. Pokud společnost dojde až do tohoto bodu, kdy je nucena snížit své náklady propuštěním, je jasné, že něco není v pořádku. Tento trend se v závěru roku začal praktikovat u společností, které svým podnikatelským zaměřením spadají do technologického segmentu.

V tomto článku se pokusíme zamyslet nad tím, jaký může mít tento trend vliv na cenový vývoj akcií a blíže se podíváme na společnost CISCO, která hromadné propouštění svých zaměstnanců oznámila jako poslední.

Trend masového propouštění zaměstnanců odstartoval u velkých akciových společností poté, co byly investorům oznámeny hospodářské výsledky za třetí kvartál. Ten byl u většiny společností v technologickém sektoru velmi neúspěšný a to především kvůli poklesu marží z prodejů. Těchto negativních hospodářských výsledků společnosti dosáhly i přestože se mnohým podařilo množství prodejů svých produktů navýšit.

Nyní se pojďme podívat na čísla, která rozhodně naznačují, že tento segment není v dobré kondici:

  • META – oznámila propuštění více než 11 tisíc zaměstnanců
  • Amazon – plánuje zrušit více než 10 tisíc pracovních míst
  • Apple – pozastaven nábor nových zaměstnanců
  • Intel – plánuje snížit výdaje na zaměstnance o 3 miliardy USD, pro rok 2023
  • Peloton Interactivejiž propuštěno cca 12 % zaměstnanců po celém světě
  • Twitter – zrušeno 3500 pracovních míst

Tento malý výčet společností, které plánují propustit (nebo již propustily) podstatnou část svých zaměstnanců, je pouze špičkou ledovce současného trendu. Ani výhledy do budoucnosti nejsou příliš pozitivní. Například společnost Intel oznámila, že hodlá do roku 2025 snížit náklady na zaměstnance celkem o 10 miliard USD. Je velmi pravděpodobné, že tento nastolený trend bude tedy i v budoucích letech pokračovat.

Technická analýza CISCO

Jednou z posledních společností, která oznámila propouštění svých zaměstnanců, je technologická společnost CISCO.

Mělo by se přitom jednat o zrušení téměř 1/5 pracovních pozic, což v případě této velké společnosti činí cca 15 tisíc pracovních míst.

V neprospěch společnosti CISCO také hovoří technické nastavení jejích akcií. Ty se v současné době obchodují v klesajícím trendu po atakování rezistence. Akcie CISCO reagovaly již podruhé na tuto rezistenci, čímž vytvořily technickou formaci dvojitý vrchol, který je z technického pohledu vnímán jako reverzní signál, vybízející k shortování. Pokud bude výprodej akcií silný a jejich cena poklesne pod hodnotu nejbližšího supportu na ceně 45 USD, může dojít i k výraznějšímu poklesu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf společnosti Cisco
Týdenní cenový graf společnosti Cisco

I přestože má společnost CISCO v zádech nepříjemný fundament v podobě hromadného propouštění svých zaměstnanců a ani technicky to prozatím na růst akcií nevypadá, jsou investoři z Wall Street vesměs optimističtí. Tento optimismus ovšem trochu pokulhává za aktuálním vývojem, protože odraz od rezistence může znamenat pokles hodnoty akcií na predikované letošní minimum, což by znamenalo, že roční obchodování akcií CISCO skončí výraznou ztrátou.

Zdroj: tipranks.com
Rating pro společnost Cisco od analytiků z Wall Street
Rating pro společnost Cisco od analytiků z Wall Street

Závěr

Nutno podotknout, že hromadné propouštění zaměstnanců je sice nepříjemná záležitost, která ovšem může paradoxně společnosti a akcionářům prospět. Mnoho společností z technologického segmentu provádí propouštění zaměstnanců v rámci vnitřní restrukturalizace, což může vyústit v efektivnější interní zaměstnaneckou strukturou, kterou ocení především zákazníci.

Vrásky může investorům spíše přidělávat kvantita propuštěných zaměstnanců. Tito lidé přijdou o svůj příjem, což logicky znamená, že si nebudu moci dovolit utrácet peníze za produkty technologických společností, což přinese snížení prodejů a další špatné kvartální a roční hospodářské výsledky. Pokud se tak stane, může být velmi složité z tohoto začarovaného kruhu vystoupit, a nastolit opět fázi všeobecné prosperity.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.