Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínská ekonomika zpomaluje růst na 3 %

Publikováno
Čínská ekonomika zpomaluje růst na 3 %
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na vývoj hrubého domácího produktu (HDP) Číny a s tím související počet obyvatel v Číně. Podle všeho se čínská ekonomika a její indikátory dusí pod covidovými opatřeními.

Čínský růst HDP zpomaluje

Růst čínského HDP v minulém roce meziročně zpomalil na 3 %. Oproti roku 2021 je to o 5,1 procentního bodu méně.

Výsledek zaostává za stanoveným cílem, který čínská komunistická strana stanovila na zhruba 5,5 %. CNBC tvrdí, že pomalejší růst Číny je kvůli vládním omezením vyplývající z čínské nulové tolerance nákazy covidem-19. CNBC také uvádí, že Čína má historicky nejvyšší úmrtnost od roku 1974 kvůli pandemii. Spolu s nízkou porodností došlo k výraznému úbytku obyvatel. Čínská populace se snížila o 850 000 lidí dle čínského statistického úřadu.

Ve 4. čtvrtletí roku 2022 čínský HDP vzrostl o 2,9 %, o jeden procentní bod pomaleji než v předchozím tříměsíčním období. Mezičtvrtletně ekonomika stagnovala, zatímco ve 3. čtvrtletí se proti předchozím 3 měsícům HDP zvýšil o 3,9 %. 

CNBC uvádí, že tříprocentní růst za rok 2022 je kromě roku 2020, kdy udeřila pandemie, nejslabším za téměř půlstoletí.

Ostatní ekonomické údaje, jako jsou maloobchodní tržby nebo tovární výroba za prosinec, které byly zveřejněny spolu s údaji o HDP, překonaly očekávání analytiků.

Závěr – Analytici očekávají oživení čínského HDP

Čína je za Spojenými státy druhou největší ekonomikou na světě. Analytici CNBC uvádějí, že čínská ekonomika pravděpodobně v roce 2023 poroste o 4,9 % poté, co čínská vláda v prosinci zrušila striktní pandemická opatření, která omezovala pohyb obyvatel a narušovala dodavatelské řetězce. Hlavní bude podle expertů pro Čínu letos podpora domácí poptávky. 

Negativním faktorem pro Čínu bude, že globální ekonomika balancuje na pokraji recese, export z Číny se pravděpodobně do poloviny roku sníží. Ve světě rostou ceny i inflace, klesá poptávka po čínském zboží. Kvůli nejisté situaci Číňané nejsou zrovna ochotní utrácet.

Dalším zásadním faktorem pro vývoj HDP Číny je hlavně také vývoj počtu obyvatel. V Číně podle národního statistického úřadu žije 1,411 miliardy lidí poté, co v roce 2022 10,41 milionu lidí zemřelo a narodilo se 9,56 milionu dětí. Úřad sčítá jen obyvatele Číny na pevnině, tedy bez Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu. Jenže dochází k poklesu počtu obyvatel. Pomalu, ale jistě se Indie dostává na pozici číslo jedna v počtu obyvatel. Čínská vláda bude muset co nejdříve provést sociální reformy, podpořit porodnost a schválit důchodovou reformu. 

TIP: Indie se stane 3. největší ekonomikou do roku 2030
TIP: Indie se stane 3. největší ekonomikou do roku 2030
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele. Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎