Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Čínská ekonomika zpomaluje růst na 3 %

Čínská ekonomika zpomaluje růst na 3 %

Čínská ekonomika zpomaluje růst na 3 %
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na vývoj hrubého domácího produktu (HDP) Číny a s tím související počet obyvatel v Číně. Podle všeho se čínská ekonomika dusí pod covidovými opatřeními.

Čínský růst HDP zpomaluje

Růst čínského HDP v roce 2022 meziročně zpomalil na 3 %. Oproti roku 2021 je to o 5,1 procentního bodu méně.

Výsledek také zaostává za oficiálním cílem, který čínská komunistická strana stanovila na zhruba 5,5 %. CNBC uvádí, že pomalejší růst čínské ekonomiky je kvůli vládním omezením vyplývající z čínské nulové tolerance nákazy covidem-19. Dále tato finanční zpravodajská síť uvádí, že Čína má historicky nejvyšší úmrtnost od roku 1974 kvůli pandemii. Spolu s nízkou porodností došlo k úbytku obyvatel. Čínská populace se zmenšila o 850 tisíc lidí dle čínského statistického úřadu.

Ve 4. čtvrtletí roku 2022 čínský HDP vzrostl o 2,9 %, o jeden procentní bod pomaleji než v předchozím tříměsíčním období. Výsledek pro poslední čtvrtletí loňského roku však předčil očekávání analytiků, kteří předvídali pomalejší meziroční růst o 1,8 %. Mezičtvrtletně ekonomika stagnovala, zatímco ve třetím čtvrtletí se proti předchozím třem měsícům HDP zvýšil o 3,9 %. 

CNBC uvádí, že tříprocentní růst za rok 2022 je kromě roku 2020, kdy udeřila pandemie, nejslabším za téměř půlstoletí.

Ostatní ekonomické údaje, jako jsou maloobchodní tržby a tovární výroba za prosinec, které byly zveřejněny spolu s údaji o HDP, překonaly očekávání analytiků. Byly ale stále slabé ve srovnání s úrovněmi před pandemií.

Závěr – Analytici očekávají oživení čínského HDP

Čína je za Spojenými státy druhou největší ekonomikou na světě. Analytici CNBC uvádějí, že čínská ekonomika pravděpodobně v roce 2023 poroste o 4,9 % poté, co čínská vláda v prosinci zrušila striktní pandemická opatření, která omezovala pohyb obyvatel a narušovala dodavatelské řetězce. Klíčová bude podle expertů pro Čínu letos podpora domácí poptávky. 

Negativním faktorem pro Čínu bude to, že globální ekonomika balancuje na pokraji recese, export z Číny se pravděpodobně do poloviny roku sníží. Ve světě rostou ceny a inflace, klesá poptávka po čínském zboží. Kvůli nejisté situaci Číňané nejsou ochotní utrácet.

Dalším faktorem pro vývoj HDP Číny je samozřejmě také vývoj počtu obyvatel. V Číně nyní podle národního statistického úřadu žije 1,411 miliardy lidí poté, co v roce 2022 10,41 milionu lidí zemřelo a narodilo se 9,56 milionu dětí. Úřad sčítá pouze obyvatele pevninské Číny, tedy bez Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu. Dochází k poklesu počtu obyvatel. Pomalu a jistě se Indie dostává na pozici číslo jedna v počtu obyvatel. Čínská vláda bude muset provést sociální reformy, podpořit porodnost a schválit důchodovou reformu. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo