Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chevron dosáhl v Q2 2021 výrazného zisku – Společnost také obnoví zpětné odkupy akcií

Chevron dosáhl v Q2 2021 výrazného zisku – Společnost také obnoví zpětné odkupy akcií
Zdroj: insider.com

Chevron vykázal výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí 2021 a podobně jako evropskému Shellu a řadě dalších ropných společností se mu podařilo překonat odhady analytiků. Zároveň se jednalo o druhé čtvrtletí v řadě, kdy se ropné společnosti podařilo dosáhnout zisku. Zvyšující se poptávka po ropných produktech a skokový nárůst cen ropy a zemního plynu podpořily jeho profitabilitu.

Ropný gigant vydělal ve druhém čtvrtletí 1,71 dolaru na akcii, přičemž tržby dosáhly 37,6 miliardy dolarů. Analytici přitom očekávali, že společnost vydělá 1,59 dolaru na akcii při tržbách 35,94 miliardy dolarů. Ve stejném období před rokem společnost dosáhla ztráty 8,3 miliardy dolarů při tržbách 13,5 miliardy dolarů.

Vývoj ziskovosti společnosti Chevron v průběhu času.
Vývoj ziskovosti společnosti Chevron v průběhu času. Zdroj: macrotrends.net

Chevron rovněž obnovil program zpětného odkupu akcií, čímž vyjádřil důvěru ve své budoucí zisky. Tato zpráva musí potěšit stávající investory. Díky zpětným odkupům akcií se snižuje jejich počet v oběhu a díky snížené nabídce přirozeně roste jejich cena. Jedná se o druhý způsob, vedle výplaty dividendy, jak může společnost vracet část svého zisku akcionářům. Rozhodnutí potvrdil v prohlášení předseda představenstva a generální ředitel společnosti Chevron, Mike Wirth:

“Náš volný peněžní tok byl nejvyšší za poslední dva roky díky solidním provozním a finančním výsledkům a nižším kapitálovým výdajům. Ve třetím čtvrtletí obnovíme zpětný odkup akcií očekávaným tempem 2 až 3 miliardy dolarů ročně.”

Chevron výrazně těžil z vyšších cen ropy

Čistá produkce ropy společnosti Chevron ve druhém čtvrtletí roku 2021 meziročně vzrostla o 5 % na 3,13 milionu barelů denně. Americká společnost na těžbě ropy vydělala 1,4 miliardy dolarů (z celkových 3,6 miliardy dolarů), zatímco ve stejném období před rokem ji těžba černého zlata přinesla ztrátu 2,1 miliardy dolarů. Chevron také uvedl, že jeho průměrná prodejní cena za barel ropy a zkapalněného zemního plynu činila 54 dolarů, což je o 19 dolarů více než před rokem. Zlepšení hospodaření se projevuje i na postupném zotavování ceny akcií Chevron.

“Zisky za druhé čtvrtletí byly vysoké a odrážely lepší podmínky na trhu v kombinaci s přínosy z transformace a synergií z provedených fúzí,” doplnil Mike Wirth.

Načítání
Načítání
Koupit akcie CVX! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ropný gigant je přesto opatrný ohledně budoucích kapitálových výdajů

Chevron uvedl, že pokračuje ve velmi disciplinovaném a obezřetném přístupu ke svým kapitálovým výdajům, které v letošním roce klesly o 32 % oproti loňskému roku. Společnost uvedla, že očekává vyšší výdaje v souvislosti s klíčovými projekty, ale poznamenala, že celkové výdaje na rok 2021 budou na spodní hranici dříve oznámených cílů. Chevron mj. nedávno schválil projekt Jansz-lo Compression v Austrálii, který by měl zachovat důležitý zdroj čistě spalovaného zemního plynu.

Ve druhém čtvrtletí Chevron také pokračoval ve vývoji obnovitelných a nízkouhlíkových paliv. Společnost začala vyrábět bionaftu ve své rafinérii El Segundo v Kalifornii a také zřídila svou první značkovou stanici na stlačený zemní plyn (CNG). Tím začala naplňovat první část svého plánu prodávat obnovitelný zemní plyn prostřednictvím více než 30 stanic CNG v Kalifornii do roku 2025. Kromě toho Chevron oznámil dohody o spolupráci s podniky Toyota Motor North America a Cummins s cílem vybudovat komerčně životaschopný podnik, který by využíval k výrobě elektrické energie vodík.

Během pandemie v roce 2020 byly energetické společnosti nuceny snižovat své kapitálové výdaje, protože se futures na ropu West Texas Intermediate poprvé v historii krátce propadly do záporných hodnot. Chevron však pokračuje v nastolené “úsporné” strategii i nyní.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.