Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete vydělat investováním peníze? Držte se těchto osvědčených rad

Stát se úspěšným investorem může téměř každý. Dobrou zprávou je, že k úspěchu vede osvědčená cesta, kterou můžete následovat – stačí, když se letos budete držet těchto předsevzetí.

Publikováno
Chcete vydělat investováním peníze? Držte se těchto osvědčených rad
Zdroj: Midjourney AI

Minulý rok byl plný turbulencí, pro řadu investorů se však stal rokem úspěchu. Stačí se podívat na výsledky amerických indexů nebo i českého indexu PX.

Pokud chcete na úspěchy loňského roku navázat, nebo snad obrátit kartu a po špatném roce 2023 vrátit své investice na vzestupnou trajektorii, máme pro vás časem ověřené rady.

Přinášíme vám tři finanční předsevzetí, kterých byste se měli držet celý rok 2024. Mohou vám totiž pomoci k úspěchu a zajistit vysokou návratnost investic. Jaké jsou tři hlavní zásady, kterých se drží nejúspěšnější investoři?

Investují dlouhodobě

Je to zásada nejednoho úspěšného akciového investora. Podle Warrena Buffetta se jedná o důležitou strategii. Proslavené je jeho prohlášení o ideální délce držby investic, která by měla být navždy. Neméně známý je i výrok, abyste nekupovali žádnou akcii ani na deset minut, pokud byste s ní nebyli spokojeni na deset let.

Výběr akcií a jejich dlouhodobé držení je zcela zásadní. Měřitelná data také podporují názor miliardářského investora. Výzkum ukázal, že nákup a dlouhodobé držení akcií překonává svou výkonností až 99,8 % strategií, které zahrnují například frekventované obchodování akcií nebo investice do státních dluhopisů.

Může být těžké předvídat, kdy je ten správný čas na nákup a prodej akcií – a cena za chybu je velmi vysoká.

Pokud jste propásli své příležitosti na akciovém trhu v pěti nejvýkonnějších dnech mezi lety 1980 a 2022, vaše celkové výnosy se mohly snížit až 38 %. Lepší strategie než se snažit načasovat trh, a zvyšovat tak pravděpodobnost svého pochybení, je možnost, že nakoupíte aktiva s prokázanou úspěšností a ponecháte tato aktiva na svém brokerském účtu dlouhodobě.

Neovlivní je FOMO – nenechají se motivovat davem

Pro mnoho lidí je velmi lákavé naskočit na nejnovější investiční trend, zvláště pokud neustále slyšíte příběhy o rychlém zbohatnutí v novém odvětví. Bohužel děláte velkou chybu, pokud se rozhodujete investovat na základě toho, co dělají ostatní.

Neznáte jejich motivaci nebo dlouhodobé investiční cíle, takže nemůžete vědět, zda je jejich strategie v souladu s tou vaší. Většinou také v době, kdy uslyšíte báječné zvěsti o nové investiční možnosti, už může být příliš pozdě na to, abyste nakupovali za rozumnou cenu, protože cenu už možná vyhnali nahoru jiní. Mohli byste tak skončit s vysokými náklady na nákup a velkou ztrátou.

Investování založené na tom, co dělají ostatní, pro vás jen zřídka bude fungovat tak dobře jako setrvání u osvědčeného přístupu a vlastní strategie.

Rozhodněte se, že nebudete reagovat na akce druhých, ale místo toho si vybudujte sebevědomí a přidržíte se vlastní zdravé investiční strategie, která vám osobně dává smysl.

Mají ve svých investicích jasno

Existují jednoduché způsoby, jak vydělat peníze investováním. Například investováním do indexu S&P 500, který sleduje výkonnost 500 velkých amerických společností. Za posledních 100 let vyprodukoval zhruba 10% průměrné roční výnosy.

Pokud chcete nadstavbu nad rámec pouhého nákupu indexových fondů, pak není nic špatného na výběru vlastních akcií. To ovšem platí pouze v případě, že jste udělali kvalitní průzkum a investice do nich dává smysl i ve vaší osobní strategii.

Existuje také mnoho složitých investičních produktů, od uzavřených podílových fondů až po fondy zaměřené na kryptoměny. Bohužel, mnoho z těchto produktů je těžké pochopit, což znamená, že je těžké vyhnout se ztrátě peněz. Za každou zkušenost na trhu se totiž platí.

Pokud nejste odborníkem na cokoliv, do čeho se chystáte investovat, držte se základů. Neriskujte ztrátu honbou za extra výnosy prostřednictvím složité investice, když nemáte jasnou představu o tom, jak to má zvýšit vaše bohatství.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎