Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete investovat jako Bill Gates? Polovinu peněz investoval do 2 akcií!

Fond někdejšího nejbohatšího muže planety a jeho manželky vydělává díky koncentrovanému portfoliu, které táhnou velké americké akcie.

Publikováno
Chcete investovat jako Bill Gates? Polovinu peněz investoval do 2 akcií!
Zdroj: Depositphotos.com

Nadace Billa a Melindy Gatesových vykazuje výjimečnou finanční výkonnost a v tříletém období končícím v prosinci 2023 překonává index S&P 500.

S portfoliem v hodnotě 42 miliard dolarů rozděleným do 24 akcií dosáhl jejich fond pozoruhodného výnosu 41 %, čímž překonal 33% zisk indexu S&P 500.

Tento úspěch lze přičíst významným investicím fondu do dvou silných společností: Microsoft a Berkshire Hathaway.

Microsoft

Akcie Microsoftu představují významný 34% podíl v portfoliu nadace. Společnost vykázala působivé finanční výsledky, když její tržby vzrostly o 17 % na 61,9 miliardy dolarů.

Tento růst je podpořen silnými tržbami v oblasti podnikového softwaru a cloudových služeb, spolu s pozoruhodnou poptávkou po produktech umělé inteligence (AI).

Disciplinované řízení nákladů a zpětné odkupy akcií Microsoftu navíc podpořily nárůst čistého zisku na akcii o 20 % na 2,94 dolaru.

Aktuální vývoj ceny akcií Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Býčí argumenty pro Microsoft se soustředí na jeho silnou pozici v oblasti podnikového softwaru, který v roce 2023 představoval 18 % komerčních prodejů softwaru, přičemž se očekává další růst na více než 21 % do roku 2027.

Podíl na trhu by měl Microsoft získávat především díky nástroji generativní umělé inteligence, Copilotu, který do balíku podnikového softwaru nedávno integroval. V oblasti AI má firma obecně silnou pozici.

Přestože cloud computingová služba Azure zatím zaostává za lídrem trhu v oblasti cloudové infrastruktury Amazonem, zaznamenal významný pokrok a za poslední rok získal 2 procentní body tržního podílu.

Poznámka

Služba umožňuje společnostem trénovat vlastní modely AI a stavět vlastní aplikace generativní umělé inteligence. Více než 65 % společností z žebříčku Fortune 500 používá službu Azure OpenAI Servise.

Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že trh s podnikovým softwarem a cloudovými službami poroste do roku 2030 ročním tempem 13,7 %, respektive 14,1 %, jeví se budoucí vyhlídky Microsoftu jako přinejmenším slibné.

Berkshire Hathaway

Společnost, kterou vede světoznámý investor Warren Buffett tvoří 17 % portfolia fondu nadace Gatesových. Rovněž vykázala dobré finanční výsledky. V prvním čtvrtletí se tržby Berkshire zvýšily o 5 % na 89,8 miliardy dolarů.

64% pokles zisku na akcii byl způsoben především výraznými investičními zisky z předchozího roku. Bez započtení těchto zisků provozní zisk na akcii ve výši 5,88 dolaru znamenal 39% růst a překonal optimistické odhady.

Přitažlivost Berkshire Hathaway spočívá v její silné pozici předního světového pojistitele majetku a úrazů, díky které má společnost neustálý příliv značného kapitálu. Generální ředitel Warren Buffett za sebou navíc má vynikající výsledky v oblasti návratnosti investovaného kapitálu.

Rozmanité portfolio společnosti, které zahrnuje nákladní železniční dopravu, veřejné služby, energetiku a výrobu, ji staví do pozice odolného hráče, zejména v době hospodářského poklesu.

Historické údaje také ukazují, že akcie Berkshire obvykle překonávají výkonnost indexu S&P 500 během recesí a medvědích trhů.

Srovnání výkonnosti Berkshire s indexem S&P 500 za 10 let

Aktuální cena
Změna
Berkshire Hathaway (B) / BRK-B
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎