Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

České mzdy jsou nižší než v Polsku nebo Litvě! Brzy však předstihneme Japonsko

Přestože Češi postupně dohánějí západní země, tempo růstu se zpomalilo. Jak se Česká republika postaví k novým výzvám na cestě k vyšším mzdám?

České mzdy jsou nižší než v Polsku nebo Litvě! Brzy však předstihneme Japonsko
Zdroj: depositphotos.com

Od sametové revoluce se Česká republika snaží vyrovnat ekonomické úrovni západních zemí a od 90. let 20. století udělali výrazný pokrok.

V posledních letech však došlo ke zpomalení, což způsobilo, že země vyspělé ekonomiky nedohání takovým tempem, jak bychom si představovali.

Dohánění Německa zůstává vzdáleným cílem, i když Japonsko by mohlo být na dosah dříve.

Údaje o mzdách a kupní síle

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejňuje údaje o průměrných hrubých ročních mzdách v 38 vyspělých zemích. Tyto údaje jsou očištěny o paritu kupní síly a výkyvy měn, a nabízejí tak přehled o tom, co si obyvatelé mohou skutečně koupit.

Tyto údaje pomáhají posoudit historickou a současnou pozici České republiky i její možnou budoucí trajektorii.

Při pohledu zpět je z ekonomické cesty České republiky patrný pokrok. Když v roce 1995 vstoupila do OECD, dosahovala její životní úroveň jen necelých 42 % průměru OECD. V roce 2005 dosáhly české mzdy 56 % průměru a do roku 2015 se vyšplhaly na 61 %.

Vrcholu dosáhla v roce 2019, kdy poměr přesáhl 70 %, ale pandemie a následné krize tento trend zvrátily na 64 % v loňském roce.

Martin Lobotka, hlavní analytik společnosti Conseq Investment Management, upozorňuje na pokles produktivity. Růst je již tři roky záporný, což je pravděpodobně způsobeno hospodářskou politikou po skončení pandemie COVID-19.

Produktivita je klíčová pro udržitelný růst mezd, který je úzce spjat s růstem produktivity.

Srovnání s dalšími zeměmi

Údaje OECD ukazují, že Polsko, Lotyšsko a Litva v oblasti mezd nyní předstihují Českou republiku. V loňském roce činila upravená průměrná roční mzda v České republice 35 576 USD, zatímco v Polsku 39 300 USD a v Litvě 46 818 USD.

České mzdy na druhé straně výrazně převyšují mzdy na Slovensku a v Maďarsku.

Při zohlednění daňových režimů Polsko a Litva stále nad tuzemskem vedou, ale jejich náskok se zmenšuje. Daňová pozice České republiky se zlepšila po zrušení superhrubé mzdy v roce 2021, což však zvýšilo státní dluh.

Budoucí výhled

Poslední roky byly pro Českou republiku náročné, jak ukazuje srovnání s jižní Evropou. V roce 2015 české mzdy předstihly portugalské, loni se však situace obrátila.

Při pohledu do budoucna, pokud Česká republika obnoví své minulé konvergenční tempo, mohla by se do roku 2050 vyrovnat průměru OECD. Úrovně Německa by mohla dosáhnout o čtyři roky později.

Pokud však bude růst kopírovat minulé desetiletí, mohou Češi dosáhnout průměru OECD až v roce 2087 a Německo v roce 2090.

Do té doby by však globální demografický vývoj a technologický pokrok mohly změnit ekonomickou krajinu.

Japonsko je jednou z vyspělých zemí, kterou by Česká republika mohla brzy dohnat. Zatímco v roce 1995 dosahovaly české mzdy 42 % japonských, loni to bylo již 84,5 %.

Očekává se, že počátkem roku 2030 budou Češi vydělávat více než Japonci.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.