Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká koruna díky rozhodnutí ČNB prudce oslabila. Jak se to projeví na vašich peněženkách?

Česká národní banka snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů, čímž česká koruna klesla vůči euru na nejslabší úroveň od května 2022. Zjistěte, jaké to bude mít dopady!

Česká koruna díky rozhodnutí ČNB prudce oslabila. Jak se to projeví na vašich peněženkách?
Zdroj: depositphotos.com

Představte si, že se probudíte a zjistíte, že vaše peníze už nejsou, co bývaly. To není nějaká zápletka z hollywoodského filmu, ale česká realita, protože Česká národní banka (ČNB) učinila razantní krok a snížila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 %.

Toto rozhodnutí, které je součástí širší strategie uvolňování měnové politiky zahájené v prosinci loňského roku, poslalo českou korunu na dlouhodobé minimum vůči euru a znamenalo její nejslabší výkon od května 2022.

Cílem tohoto kroku je oživit ekonomiku, co to však znamená pro běžného člověka?

Snížení sazeb mělo okamžité následky

V okamžiku, kdy se ČNB chopila svého finančního skalpelu, česká koruna oslabila na 25,21 EUR/CZK a vůči dolaru klesla na 23,44 USD/CZK.

Vývoj kurzu koruny vůči euru a dolaru za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání

Nejde přitom jen o nějakou hru s čísly, ale o změnu, která ovlivňuje vše od vaší ranní kávy až po plány na letní dovolenou. Rozhodnutí snížit sazby, jehož cílem je stimulovat hospodářský růst zlevněním půjček, má své okamžité dopady na každodenní život.

Pro podniky dovážející zboží znamená slabší koruna vyšší náklady, které se mohou promítnout i na spotřebitele. Pro cestovatele se právě zdražil výlet do Evropy. Pro vývozce však existuje i pozitivní stránka věci, neboť jejich zboží se stane v zahraničí cenově konkurenceschopnějším.

Čeká nás dlouhodobé oslabování koruny?

Poslední rozhodnutí ČNB je klasickým příkladem ekonomického kompromisu. Na jedné straně je to záchranný kruh pro ekonomiku topící se a lapající po dechu, který zlevňuje úvěry a podporuje výdaje a investice. Na druhé straně je to zkouška odolnosti měny.

Bezpochyby je však aktuální propad koruny příkladem křehké rovnováhy, kterou centrální banky udržují mezi podporou hospodářského růstu a udržováním stability měny.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
3

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.