Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí o 0,4 %

V prvních 3 měsících roku vykazuje česká ekonomika dobrou výkonnost, a to jak na čtvrtletní, tak na roční bázi. Roste zaměstnanost i reálné mzdy.

Publikováno
Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí o 0,4 %
Zdroj: depositphotos.com

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostla o 0,4 %, a oproti poslednímu čtvrtletí roku 2023 hrubý domácí produkt (HDP) povyrostl o 0,5 %.

K růstu v 1. čtvrtletí přispěly zvýšené výdaje na konečnou spotřebu a rostoucí přebytek zahraničního obchodu.

Ekonomika ožívá a táhnou ji domácnosti

Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ, upozornil na pozitivní vliv domácí poptávky na mezičtvrtletní růst, zatímco zahraniční poptávka působila negativně.

Klíčovým faktorem pro oživení domácí ekonomiky byla spotřeba domácností, která byla poprvé po 2 letech tažena růstem reálných mezd. Tak data okomentovali analytici Raiffeisenbank.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek zase podotkl, že česká ekonomika se dostává z recese, kterou zažívala po většinu předchozího roku, mimo jiné i díky zvýšené investiční aktivitě firem.

Přestože úrokové sazby zůstávají relativně vysoké, předchozí zvýšení ziskových marží pomohlo vytvořit vlastní kapitál pro investice.

Pozitivní trend zaznamenala také zaměstnanost, která se meziročně zvýšila o 0,4 % a oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 %. To je nadějné znamení pro trh práce a může přispět k dalšímu hospodářskému růstu.

Analytici jsou ohledně vyhlídek české ekonomiky optimističtí

Navzdory tomuto růstu česká ekonomika zatím nepřekonala úroveň před pandemií. Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, upozornil, že Česká republika zůstává jednou z mála ekonomik EU, která nedosáhla úrovně HDP z konce roku 2019.

Významný vliv na to měl pokles právě spotřeby domácností, která nyní ožila. Takže se zdá, že se blýská na lepší časy.

Analytik ČSOB Dominik Rusinko předpovídá celoroční růst HDP o 1,5 % po loňském poklesu o 0,2 %. Dubnová predikce ministerstva financí rovněž počítá s růstem o 1,4 %.

Predikce České národní banky bude zveřejněna ve čtvrtek stejně jako její rozhodnutí o úrokových sazbách.

V České republice je patrné oživení ekonomiky, která se vzpamatovává ze tří silných negativních šoků v posledních třech letech: pandemie, narušení dodavatelských řetězců a energetické krize.

Začátek roku 2024 je o poznání klidnější a s klesající inflací je ekonomika připravena na růst. Znepokojující však zůstává výkonnost hlavního obchodního partnera České republiky, Německa.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎