Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Cena ropy atakuje hranici 100 dolarů za barel!

Cena ropy atakuje hranici 100 dolarů za barel!

Cena ropy atakuje hranici 100 dolarů za barel!
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní článek je o vývoji ceny ropy na světovém trhu. Agentura Bloomberg ve svém aktuálním článku uvádí informace o vývoji ceny ropy vzhledem k narůstajícímu napětí na hranici mezi Ruskem a Ukrajinou. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace.

Aktuální situace na trhu s ropou

Na grafu níže můžeme vidět, že cena ropy Brent i WTI na světovém trhu stoupá. V posledních dnech mírně klesla z důvodu prohlášení ruských představitelů o stažení části ruské armády od hranice s Ukrajinou. Ovšem v širším spektru můžeme pozorovat rostoucí trend ceny této komodity k hranici 100 dolarů za barel. Podle Mezinárodní agentury pro energii je situace kolem ropy velmi napjatá. Růst její ceny přiživuje obecné inflační tlaky, s nimiž bojuje většina zemí celého světa. Vysoká cena této komodity také může přibrzdit postpandemický ekonomický růst.

Dle agentury Bloomberg může aktuální zdražení černého zlata o zhruba 30 dolarů způsobit nárůst inflace o 0,5 procentního bodu dle nejrůznějších ekonomických modelů. Nyní překonáváme sedmileté rekordy na ropě.

Vývoj ceny ropy od roku 2020
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou zvyšuje cenu ropy

Cena černého zlata v posledních dnech vyskočila zejména kvůli rostoucí hrozbě války mezi Ruskem a Ukrajinou. Analytik společnosti OANDA Edward Moya doplňuje, že ceny ropy budou v dalších dnech velmi citlivé na ukrajinsko-ruský konflikt. Pokud dojde k pohybu vojenských jednotek, nebude mít ropa Brent problém s růstem i nad hranici 100 amerických dolarů.

JPMorgan a jejich analytici doplňují, že pokud se cena ropy přehoupne přes hranici 150 dolarů, negativně by to ovlivnilo i globální hospodářský růst, který by se prakticky zastavil. Inflace by se v případě takového zvýšení přehoupla v globálním průměru přes hranici 7 %.

Peter Hooper ekonom společnosti Deutsche Bank říká, že aktuální ropný šok silně přispívá k dalšímu inflačnímu růstu. Panuje kvůli tomu i vysoká pravděpodobnost, že se globální hospodářský růst v dalších měsících výrazně zpomalí.

Rekordní celosvětová poptávka po ropě

Dle aktuálních odhadů se má světová poptávka po ropě letos zvýšit o 3,2 milionu barelů denně na rekordních 100,6 milionu barelů za den. Mezinárodní agentura pro energii ve svém prohlášení uvedla, že k tomuto nárůstu má přispět hlavně pokračující zmírňování protipandemických opatření. Případný válečný konflikt by ještě mnohem více zvýšil zájem o černé zlato.

Lukáš Lipovský, analytik brokera XTB, na náš dotaz ohledně situace na trhu ropy uvedl následující: "Očekává se, že poptávka po ropě by měla letos pokračovat v oživení, ale objevují se obavy, zda producenti budou schopni očekávaný nárůst spotřeby ropy uspokojit. Problémem jsou investice, protože mnoho hlavních producentů ropy je zanedbalo, na základě čehož nedokážou přistoupit k rychlému nárůstu produkce. Ceny ropy jsou podporovány i rostoucím geopolitickým napětím, jelikož ruské jednotky zůstávají na ukrajinské hranici ve zvýšeném počtu a konflikt v Jemenu se zintenzivňuje. Na druhé straně Bidenova administrativa obnovila výjimku ze sankcí vůči Íránu. Vyhlídky však zatím zůstávají růstové."

Závěr

Cena ropy je nyní téměř o 50 % výše než před rokem. Tento stav je nepříjemný pro představitele centrálních bank všude na světě. Můžeme se proto dočkat mnohem vyššího růstu úrokových sazeb a tudíž přísnějšího utahování šroubů měnové politiky, což by mělo negativní vliv na akcie zejména ty růstové. Dále na to mohou doplatit spotřebitelé, kterým by citelně vzrostly úrokové splátky.

Ekonomové investiční společnosti HSBC Janet Henry a James Poměry uvádí, že inflace je za posledních několik desetiletí na rekordních hodnotách a nejistota kolem dalšího inflačního vývoje je nyní zcela bezprecedentní. To poslední, co zotavující se globální ekonomika po pandemii nemoci covid-19 ještě potřebuje, je další navyšování cen energií včetně ropy.

Ekonomové se shodují, že akcie firem z energetického sektoru a především producentů ropy mohou těžit z této napjaté situace.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo