Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Exxon mobile rostou dík snižování nákladů a rostoucím cenám ropy

Akcie Exxon mobile rostou dík snižování nákladů a rostoucím cenám ropy

Akcie Exxon mobile rostou dík snižování nákladů a rostoucím cenám ropy
Zdroj: depositphotos.com

Nenechte se zmást názvem společnosti, nejedná se o žádného telefonního operátora ale o čistokrevnou americkou rafinérskou společnost, těžící ropu v Texasu (ropa WTI). Díky celosvětovému napětí ohledně ropy, které je vyvoláno rusko-ukrajinským konfliktem, akcie této společnosti silně posílily. Exxon mobile také prochází vnitřní restrukturalizací, která má vrcholit v půlce roku 2023. Jaký je pohled technické a fundamentální analýzy na akcie Exxon mobile, si ukážeme v tomto článku.

Korelační graf akcií společnosti Exxon mobile a ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie společnosti Exxon mobile mají silnou korelaci s cenami ropy na světových trzích. Ostatně není se čemu divit, tato společnost se sídlem v Texaském Irvingu těží ropu a zemní plyn, které dále zpracovává. Ze stejného důvodu zažily akcie Exxonu v období pandemie silný pokles a to kvůli silně postiženým dodavatelským řetězcům. Z tohoto poklesu se ovšem společnost dokázala velmi rychle vzpamatovat, k čemuž jí nahrála i fundamentální zpráva v podobě rusko-ukrajinského konfliktu, který vystřelil ceny ropy vzhůru.

I přes meziroční nárůst tržeb 58,9 % nejsou společnosti predikovány žádné výrazné nárůsty co se týče tržeb a zisků. Výhled na rok 2022 předpokládá sice růst, ale o "pouhých" 20 miliard USD. Budoucnost ropy v Americe je v nadcházejících letech velmi nejistá a to díky nejnovějším investicím do infrastruktury, která počítá s miliardovými dotacemi pro výstavbu sítě dobíjecích stanic pro automobily a kamiony s bateriovým nebo vodíkovým pohonem.

Tato společnost rovněž prochází vnitropodnikovými změnami. Tou nejzásadnější změnou je reorganizace do tří obchodních jednotek. V rámci této nové struktury budou chemické a rafinérské divize sloučeny do jediného segmentu, což má snížit administrativní náklady. Společnost rovněž plánuje přemístit své hlavní sídlo z Irvingu v Texasu do Houstonu.

Technická analýza

Akciový graf společnosti Exxon mobile vykazuje od poloviny roku 2020 silný růst. Po otestování dlouhodobého Low v období pandemie, následoval více než půlroční růst, který byl zakončený konsolidací na svém vrcholu. Trh v lednu tohoto roku konsolidaci opustil a dále posiluje.

Měsíční akciový graf společnosti Exxon mobile
Měsíční akciový graf společnosti Exxon mobile
Zdroj: tradingview.com

Konsolidace trhu koncem roku 2021 vytvořila zajímavou supportní úroveň, na které je možné očekávat případné budoucí nákupy tohoto aktiva investory. Tento scénář vývoje by zahrnoval obchodování technické formace pullback, kdy investor spekuluje na konci korekčního pohybu na opětovný růst aktiva. Zároveň byla proražena dlouhodobá klesající trendová linie, což opět naznačuje pozitivní růstovou tendenci. Vzhledem k absenci výrazných rezistentních zón, budou mít akcie Exxon mobile po některém z korekčních pohybů otevřené dveře k hodnotám okolo 100 USD.

Závěr

Exxon mobile je těžební společnost, jejíž akcie mají vysokou míru korelace s ropou WTI. Na akciovém grafu je výrazná supportní zóna, která se vytvořila po konsolidaci trhu a následném silném posílení. Akcie této společnosti žene vzhůru silný fundament, související s válečným konfliktem na ukrajinsko-ruských hranicích. Společnost se nachází v restrukturalizační fázi, jejíž cílem je snížit administrativní a provozní náklady. Predikce budoucích zisků společnosti není nikterak vysoká, což může být zapříčiněno miliardovými státními dotacemi do elektrifikace logistických cest napříč celou USA.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo