Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Investoři v šoku! Amazon vydělal 7 miliard dolarů a Apple překonal miliardu předplatitelů. Jak reagovaly akcie?

Burza s odstupem: Investoři v šoku! Amazon vydělal 7 miliard dolarů a Apple překonal miliardu předplatitelů. Jak reagovaly akcie?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Americké akciové indexy stejně jako ty Evropské zahájily srpen poklesem, index PX na druhé straně skončil v kladných číslech. Velký zájem investorů vzbudily hospodářské výsledky technologických gigantů Amazonu a Applu, které skončily minimálně rozporuplně.

Klesající význam Číny pro německé vývozce pak naznačuje změnu na globální makroekonomické mapě. Bank of England nebyla příliš pozitivní ohledně výhledu inflace a jako obvykle jsme se zaměřili i na komoditní a kryptoměnový trh. Chcete-li zůstat v obraze ohledně dění na finančních trzích, jste na správném místě, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké indexy zahájily srpen poklesem

Hlavní americké akciové indexy zahájily po silném červenci srpen poklesem. Akcie klesaly v souvislosti s rostoucími výnosy státních dluhopisů a nečekaným snížením úvěrového ratingu americké vlády.

Agentura Fitch v úterý snížila úvěrový rating amerického vládního dluhu z nejvyššího stupně AAA na AA+, přičemž uvedla, že její rozhodnutí odráží problémy v oblasti správy a řízení dluhu a střednědobé fiskální problémy. Jedná se o první negativní překvapení, se kterým se trhy musely po delší době vypořádat, a někteří investoři zřejmě tuto zprávu využili jako dobrou záminku ke snížení rizikovějších pozic.

V týdnu plném zveřejňování hospodářských výsledků se investoři zaměřili zejména na výsledky hospodaření společností Amazon a Apple, které je představily po uzavření trhů ve čtvrtek. Amazon výrazně překonal očekávání, k čemuž přispělo posílení jeho hlavní maloobchodní činnosti. Apple ukázal sílu v oblasti služeb, ale prodeje iPhonů zklamaly.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Apple překročil hranici miliardy placených předplatných a jeho příjmy ze služeb dosáhly historického rekordu

Apple oznámila, že má nyní více než miliardu placených předplatitelů svých služeb, což představuje nový rekord. Celkové příjmy společnosti však oproti předchozímu roku poklesly o procento a dosáhly 81,8 miliardy dolarů. Tento pokles, který je již třetím čtvrtletním poklesem v řadě (v meziročním srovnání), je přičítán pomalejšímu prodeji hardwarových zařízení, jako jsou iPhony a počítače Mac. Přestože čistý zisk za čtvrtletí činil 19,9 miliardy dolarů, akcie společnosti na tuto zprávu reagovaly 7% poklesem.

Navzdory celkovému poklesu příjmů pokračuje rychlý růst byznysu se službami, který za čtvrtletí dosáhl 21,2 miliardy dolarů (oproti 19,6 miliardy dolarů v předchozím roce). Mezi tyto služby patří Apple TV+, Apple Music, Apple Arcade, Apple News a iCloud+ a také předplatné prostřednictvím aplikací v App Store.

Během hovoru k výsledkům generální ředitel Tim Cook zmínil, že Apple TV+ dosáhla rekordních příjmů, a vyzdvihl akvizici fotbalové superhvězdy Lionela Messiho týmem Inter Miami v Major League Soccer, na kterou má Apple celosvětová exkluzivní práva.

Zdroj: cnbc.com
Tržby společnosti Apple podle segmentů
Tržby společnosti Apple podle segmentů

Akcie Amazon po oznámen hospodářských výsledků vzrostly. Krom společnost toho také obnovuje svůj obchod s potravinami

Rozvoz potravin je náročný a málo ziskový byznys – což se projevilo v dlouholetém boji Amazonu na tomto trhu. Podíl Amazonu na americkém trhu s potravinami ve výši 4,4 % zůstává daleko za 22,3 % Walmartu – tento týden však Amazon odhalil něco, co agentura Bloomberg nazývá “největší reorganizací” v oblasti potravinářství od akvizice Whole Foods před šesti lety:

  • Všichni zákazníci nakupující online si budou moci objednat od Amazonu dodávky potravin – dříve to bylo omezeno na členy Prime.
  • Jeho značky potravin (tj. Whole Foods, Amazon Fresh) se budou moci nakupovat v rámci jediné objednávky.
  • Amazon modernizuje kamenné prodejny Fresh, přidává nové produkty a také kávové stanice Krispy Kreme.

Hospodářské výsledky:

Amazon také ve čtvrtek oznámil hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí, které výrazně překonaly odhady analytiků, a poskytl optimistickou prognózu zrychlujícího se růstu tržeb. Akcie společnosti v poobchodní fázi vzrostly o více než 9 %, nakonec si však za celý týden připsaly pouze 5 %. Zisk na akcii (EPS) činil 65 centů a překonal očekávaných 35 centů. Tržby dosáhly 134,4 miliardy dolarů a překonaly tak očekávaných 131,5 miliardy dolarů.

Jednalo se o největší překonání odhadů zisku Amazonu od 4. čtvrtletí roku 2020, což naznačuje, že opatření generálního ředitele Andyho Jassyho na snižování nákladů jsou účinná. Amazon od loňského podzimu zrušil 27 000 pracovních míst, zmrazil přijímání zaměstnanců a snížil výdaje napříč celou společností.

Pro 3. čtvrtletí Amazon očekává tržby mezi 138 a 143 miliardami dolarů, což by znamenalo meziroční růst o 9 až 13 %. Tato prognóza zohledňuje úspěch červencové 48hodinové slevové akce Amazon Prime Day, která byla nejúspěšnější v historii společnosti.

Ve zprávě společnost rovněž vyzdvihla klíčová čísla služby Amazon Web Services (AWS), která vygenerovala tržby ve výši 22,1 miliardy dolarů, a reklamu, která vygenerovala 10,7 miliardy dolarů (meziroční růst o 22 %).

Tržby AWS vzrostly ve 2. čtvrtletí o 12 % a podílely se 70 % na provozním zisku společnosti ve výši 7,7 miliardy dolarů. Společnost vykázala čistý zisk 6,7 miliardy dolarů, což je výrazný obrat oproti ztrátě 2 miliardy dolarů ve stejném období o rok dříve.

Zpráva o hospodaření Amazonu spolu se zprávou Apple uzavírají výsledkovou sezónu mezi technologickými společnostmi s velkou tržní kapitalizací.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie po třech týdnech růstu výrazně ztrácely

Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden o 2,46 % níže. Vyšší výnosy amerických dluhopisů a některé neuspokojivé hospodářské výsledky evropských firem snížily nadšení investorů pro rizikovější aktiva. Akciové indexy v hlavních evropských ekonomikách tak rovněž poklesly. Německý DAX klesl o 2,94 %, francouzský index CAC 40 ztratil 2,11 %, italský FTSE MIB se propadl o 3,10 % a britský index FTSE 100 klesl o 1,69 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů obecně vzrostly, protože odolné ekonomické údaje naznačovaly, že by se mohlo podařit zabránit globální recesi. Výnos referenčního desetiletého německého státního dluhopisu vzrostl k nejvyšším hodnotám od března. Ve Spojeném království se výnos referenčního desetiletého státního dluhopisu stabilizoval pod úrovní 4,5 % poté, co Bank of England již počtrnácté v řadě zvýšila výpůjční náklady.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Význam Číny pro německé exportéry výrazně klesá

Význam Číny jako cílového trhu pro německé exportéry klesá – ukazuje se stálý pokles jejího podílu na celkovém exportu. Očekává se, že tento trend bude pokračovat, neboť Berlín i Peking přehodnocují své ekonomické vazby. Navzdory nadějím na zvýšení obchodu po uvolnění pandemických omezení v Pekingu, tvořily exporty do Číny pouze 6,2 % celkového německého exportu v první polovině roku – nejnižší podíl od roku 2016.

Po dosažení vrcholu 7,9 % v roce 2020 podíl německého exportu směřujícího do Číny pravidelně klesá, v roce 2021 klesl na 7,5 % a v roce 2022 na 6,8 %. Tento posun je významný, protože uvolnění tržních podmínek v Číně v minulých letech poskytlo německým společnostem obrovský impuls a od té doby významně přispívalo k celkovému zdraví německé ekonomiky.

Je možné, že tento motor růstu největší evropské ekonomiky je nyní nastaven tak, aby v nadcházejících letech ztratil na rychlosti. Jedním z důvodů zpomalení je to, že růst v Číně slábne. Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla pouze o 0,8 %, když zotavování po pandemii covid-19 začalo váznout.

Bank of England varuje, že úrokové sazby zůstanou vysoké, přestože náklady na půjčování dosáhly nejvyšší hodnoty za posledních 15 let

Bank of England ve čtvrtek zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 15letý vrchol 5,25 %. Jedná se o čtrnácté po sobě jdoucí zvýšení. Banka navíc varovala, že náklady na půjčování pravděpodobně zůstanou nějakou dobu vysoké. Na rozdíl od amerického Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky, které naznačily, že se jejich zvyšování sazeb blíží ke konci, Výbor pro měnovou politiku BoE takový náznak nedal.

BoE pokračuje v boji s vysokou inflací a prohlásila, že sazba musí být dostatečně omezující a dostatečně dlouhou dobu, aby se inflace vrátila na cílová 2 %. Guvernér Andrew Bailey, prohlásil, že je příliš brzy spekulovat o načasování jakýchkoli snížení sazeb a dodal, že pravděpodobně bude následovat další zvýšení úrokové sazby, ačkoliv to není jisté.

Britská inflace dosáhla v loňském říjnu 41letého vrcholu 11,1 % a klesá pomaleji než jinde ve světě, v červnu činila 7,9 %, což je nejvíce ze všech hlavních globálních ekonomik.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby Bank of England za poslední rok
Vývoj výše základní úrokové sazby Bank of England za poslední rok

České akcie bez výraznějších změn

Za poslední týden český akciový trh ukázal odolnost vůči negativním trendům na amerických a evropských trzích, když index PX vzrostl o 0,64 %.

Nejsledovanější tituly Pražské burzy za sebou přitom mají poměrně poklidný týden. Akcie energetické společnosti ČEZ zaznamenaly mírný pokles o desetinu procenta, zatímco ostatní klíčové společnosti vykázaly růst do půl procenta. Jedinou výjimkou byly bankovní akcie Moneta, které si připsaly 1,53 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Další poklidný týden na kryptoměnových trzích

Bitcoin v posledních týdnech vykazuje minimální volatilitu a totéž můžeme říct i o druhé největší kryptoměně Ethereu. V sobotu kolem 13. hodiny se Bitcoin i Ethereum obchodovaly pouze ve skromné ztrátě přibližně 1 respektive 2 %. O klidu na bitcoinovém trhu vypovídá i index strachu – Fear & Greed – který se nachází v neutrální oblasti na hodnotě 50.

Vezmeme-li v úvahu stovku největších kryptoměn dle tržní kapitalizace, pak v tomto týdnu nejvíce vzrostl XDC Network o více než 30 % a Bone ShibaSwap o 24 %. Na druhé straně se nejvýrazněji propadly Compound téměř o pětinu a Pepe o 14 %.

Jaké hlavní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn:

  • Kryptoměna Worldcoin překonala 2,2 milionu registrací. Jeden z nejambicióznějších (a nejobávanějších) projektů v oblasti kryptoměn využívá k registraci skenování oční duhovky. Proč lidé ke skenování duhovky přistupují? Jako pobídku dostanou uživatelé po ověření své totožnosti pomocí “the Orb”, 25 tokenů Worldcoin (v hodnotě cca 50 dolarů) zdarma.
  • Tether začátkem tohoto týdne vydal svou atestační zprávu za 2. čtvrtletí. Co byste měli vědět? Provozní zisk se zvýšil o 30 % a za čtvrtletí dosáhl více než 1 miliardy dolarů. 85 % rezerv společnosti je “likvidních”. Tyto investice jsou drženy v hotovosti a peněžních ekvivalentech. Celkové přebytečné rezervy nyní činí 3,3 miliardy dolarů, které pocházejí z nerozdělených zisků a jsou doplňkem k hlavním rezervám. Společnost také drží americké státní dluhopisy o hodnotě 72,5 miliardy dolarů, je tak větším věřitelem USA než Austrálie, Spojené arabské emiráty nebo Španělsko.
  • Americký soudce zpřísnil podmínky kauce pro Sama Bankmana-Frieda, zakladatele kryptoměnové burzy FTX, a omezil jeho možnost veřejně komunikovat. Soudce rovněž uvedl, že zváží uvěznění Bankmana-Frieda před soudním procesem v souvislosti s krachem jeho kryptoměnové burzy FTX.
  • Obchodování s kryptoměnami je v Číně nelegální od roku 2021, ale uživatelé Binance v zemi zobchodovali za jediný měsíc aktiva o hodnotě 90 miliard dolarů, uvedl Wall Street Journal s odvoláním na interní údaje a současné a bývalé zaměstnance Binance. To by z Číny učinilo zdaleka největší trh Binance, který představuje 20% celosvětového objemu.

Na komoditních trzích převládal klid

Ceny ropy rostou a v červenci vzrostly hned o 17 % – analytici tak nyní vážně hovoří o možnosti ropy za 100 dolarů za barel. Proč je to důležité? Je to znamení, že se trh cítí optimističtěji, pokud jde o stav ekonomiky – obavy z recese se zmenšují.

Znamená to také větší tlak na růst cen pohonných hmot a obecněji na inflaci. Dynamika na tomto trhu je jednoduchá. Ceny ropy rostou, protože díky zlepšujícím se ekonomickým vyhlídkám rostou prognózy poptávky – zatímco nabídka se snižuje. V tomto týdnu přitom ropa navázala na svou červencovou výkonnost, když americká WTI zdražila o téměř 3 % nad 82 dolarů za barel, zatímco ropa Brent uzavřela obchodování nad cenou 86 dolarů za barel, což představuje přibližně dvouprocentní týdenní růst.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

U drahých kovů jsme významné výkyvy ceny nesledovali. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem se během týdne propadla přibližně o procento a usadila se na ceně 1 941 dolarů za unci. Stříbro pak odepsalo něco málo přes procento a zakončilo týdenní obchodování na ceně 23,58 dolaru za unci.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 1. Již více než 1 miliardu předplatitelů svých služeb vykázal během hospodářských výsledků Apple. Ačkoliv mu to dopomohlo k rekordním tržbám právě z kategorie služeb, celkové tržby společnosti již 3. kvartál v řadě v meziročním srovnání klesají. Proto došlo v týdnu k poklesu ceny akcií této technologické společnosti.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.