Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: ECB zvedla sazby. Utahování měnové politiky pokračuje, ale i přesto trhy našly sílu k růstu

Burza s odstupem: ECB zvedla sazby. Utahování měnové politiky pokračuje, ale i přesto trhy našly sílu k růstu
Zdroj: Depositphotos.com

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo zasedání ECB. To proběhlo přesně v souladu s očekáváním a ECB zvedla úrokové sazby o 75 bazických bodů na 1,25 %. Důvodem zvedání sazeb je pochopitelně boj s inflací, která v Eurozóně k srpnu 2022 dosáhla 9,1 %. K tomu dva stručné komentáře.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Vývoj inflace v Eurozóně

ECB a Fed sice zvedají sazby a v porovnání s érou levných peněz, jsou nyní sazby vysoko. Pokud se dostanou na 3 % v Evropě a nad 4 % v USA, peníze budou nejdražší od krize v roce 2008. Avšak i to je málo na poražení 8% respektive 9 % inflace. Obě velké centrální banky mohou slibovat, že chtějí inflaci porazit, zároveň jsou však současné úrokové sazby stále malé. Pokud se od nich odečte inflace, reálná úroková míra je pořád záporná. Nominálně se peníze půjčují za kladnou úrokovou sazbu, reálně se však stále vyplatí spíše si peníze půjčit než je uspořit. Dokud se toto nezmění, politika zvedání úrokových sazeb nebude mít dostatečnou účinnost. Inflace se v současnosti brzdí velmi pomalu.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Vývoj úrokových sazeb v USA za posledních dvacet let

Druhý bod je taktéž velmi důležitý. Zvyšování sazeb má efekt v poklesu poptávky. Díky vyšším úrokům by lidé a firmy měli být racionální v investování a utrácení peněz. Objem půjčených peněz by tak měl klesat. Snížená poptávka by tedy měla inflaci zastavit nebo dokonce tlačit ceny dolů.

Jenomže úsilí centrálních bank je soustavně podkopáváno ze strany všech evropských vlád, které různým dotacemi a zastropováním i nadále podporují poptávku a kupní sílu obyvatel. Díky tomu se inflace ani nemůže zastavit.

Protichůdné strategie tak mají v zásadě vliv na mnohem rychlejší zadlužování států. Ty si od nynějška budou půjčovat dráž a pak budou potřebovat víc peněz na financování dotací a cenových stropů. A jelikož peníze mohou rychle vyschnout, dá se očekávat nový politický tlak na centrální banky, aby se znovu vrátily k politice levných peněz. Právě víra v tento politický tlak dává investorům naději, že znovu zažijeme silnou růstovou rallye, pokud ke změně měnové politiky skutečně dojde.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Vývoj zadlužení USA vzhledem k HDP

Reakce trhů byla znovu překvapivá. Namísto propadu trhy rostly. Napadají mě pouze dvě možná vysvětlení. První vysvětlení je klasické. Trhy již se zvýšením o 75 bazických bodů počítaly a bylo tak již v ceně akcií započítáno. Akcie rostly, protože investoři ocenili čitelnost centrální banky, která dostála svému slovu a úrokové sazby zvedla. Toto vysvětlení by bylo platné bez výhrad, pokud by rostly hlavně evropské akcie. Ale růst byl tažen především americkými akciemi, na které má ECB jen minimální vliv. Proto se nabízí druhé vysvětlení.

To spočívá v aktivitách hedgeových fondů. Jelikož dnešní koktejl v podobě zvedání úrokových sazeb, inflace, drahých energií a geopolitické nejistoty vede investora k úvaze, že jediným správným způsobem jak obchodovat, je shortovat. Není opravdu racionální důvod pro to, aby trhy rostly. Všichni to vědí.

Jenomže problém shortování spočívá v tom, že když na trhu chybí kupci je opravdu velmi nebezpečné. A zde je možné druhé vysvětlení. Velcí hráči si uvědomují, že je potřeba, aby trhy rostly a tím nalákali k nákupu akcií. Shortování může fungovat, jen pokud bude dostatek kupujících. Druhý důvod tedy předpokládá jistou manipulaci s trhem, ale jinak snad ani nelze tak vysoký růst cen vysvětlit.

Zajímavý vývoj převedl kurz bitcoinu. Přestože spousta analytiků předpokládá propad k 10 000 dolarů, bitcoin tyto předpovědi prozatím neplní. V průběhu týdne se sice dostal pod hranici 19 000 dolarů a už se zdálo, že cesta k propadu je otevřená. Důvodem bylo samozřejmě zvyšování sazeb, které nemá dobrý vliv na cenu bitcoinu. Avšak bitcoin začal strmě růst a znovu překonal hranici 20 000 dolarů za jeden bitcoin a zastavil se až na úrovni 21 600 dolarů. Tímto růstem jistě potěšil fanoušky kryptoměn. Pro investory do akcií byl ale růst bitcoinu signálem pro růst chuti riskovat. Bitcoin tak již po několikáté zafungoval jako indikátor risku. Pokud jeho cena roste, na akciových trzích roste odvaha investovat a pokud klesá, investoři jsou mnohem opatrnější a akcie spíše prodávají. I když tato korelace nemusí znamenat příčinnou souvislost, investoři do akcií by měli pozorně sledovat i kurz bitcoinu.

Firemní zprávy: Solidní růst akcií bank na pražské burze

Dalším zajímavým efektem růstu sazeb na euru, bylo oživení obchodu s bankami na pražské burze. I přesto, že česká koruna má 7 % úrokovou sazbu, ceny akcií bank nezažívaly dobré časy. Pokud se podíváme na vývoj cen od začátku roku, musíme konstatovat, že investice do nich nebyl dobrý nápad. Erste ztratila přes 40 %, Komerční banka 31,7 % a Moneta 17,97 %. Ale zvednutí sazeb na euru a vyhlídky na další zvedání navrátily investorům apetit pro tyto banky. Erste a Komerční banka předvedly více než 10 % růst za jeden týden. Moneta s týdenním růstem 3,64 % zůstala pozadu. Tento malý růst se vysvětluje tím, že Pavel Tykač se zbavoval akcií Monety. Jeho podíl se zmenšil ze 7,9 % na 6,4 %. Tykač se tak musel zbavit odhadem přes 593 tisíc akcií Monety.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud úrokové sazby rostou, bankám se zvyšuje zisk. Zvýšení sazeb na euro vytváří silný tlak na českou korunu. ČNB v čele s Michlem se sice tváří, že sazby zvedat nechtějí, ale oslabující koruna a náklady na devizové intervence, mohou názor bankovní rady brzy změnit. Česká vláda chce banky nechat zaplatit speciální daň z velkých zisků. Ale tato daň se má platit až v roce 2023. I když se nyní již začínají objevovat zprávy o propouštění a zavíraní provozů českých firem, banky začnou pociťovat tlak nejdříve v čtvrtém čtvrtletí 2022.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výsledky za třetí čtvrtletí budou velmi dobré, a proto má cena akcií bank ještě dostatečný prostor pro růst. Známky oslabení se projeví až na začátku roku 2023. Pokud situace bude v roce 2023 katastrofická, banky budou muset provést velké odpisy a jednoduše nebude co danit. Český stát se znova tedy možná opět plete v odhadu budoucí situace. Ta může dojít tak daleko, že na konci roku 2023 místo zisku z tučné daně, bude muset stát některé banky zachraňovat. To pro ně byl velmi černý scénář.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jinou, daleko optimističtější, možností je, že se tlak na banky rozloží v čase a krize nebude tak strašná. Pokud by došlo k vyřešení konfliktu na Ukrajině, naopak bychom zažili euforií a českým firmám by se otevřel prostor pro možné investice na Ukrajině. Z výše uvedeného vyplývá, že akcie bank na pražské burze budou atraktivní minimálně do konce roku 2022. Následně ziskovost bank pro rok 2023 zůstává ve hvězdách.

Centrální banky: Centrální banky i nadále ve světě utahují měnovou politiku

Zvednutí sazeb na Euru jen potvrdilo tendenci utahování měnové politiky. Málo kdo očekává, že by se tento trend neudržel do konce roku 2022. Avšak tento týden můžeme již pozorovat jisté slábnutí ve zvedání sazeb. Dobrým příkladem je náš severní soused Polsko. Polská centrální banka zvedla své sazby o 25 bazických bodů na 6,75 %. Poláci si uvědomují, že tak vysoké sazby se již začínají značně negativně projevovat v ekonomice. Už skončila doba, kdy na zlotém rostly sazby pravidelně o 75 bazických bodů. Zároveň však Polsko ukazuje, že nerezignovalo na boj s inflací. Zvednutí sazeb o 25 bazických bodů není absolutně nic dramatického. Škoda, že stejný postoj nezaujala i naše ČNB. Lehkým zvedáním sazeb, by zabraňovala spekulacím proti české koruně. Uvidíme, zda nedojde ke změně postoje ČNB na dalším zasedání na konci září.

Zdroj: Tradingeconomics.com

Svoje sazby zvedla Kanada o 75 bazických bodů na 3,25 %, Austrálie o 50 bazických bodů na 2,35 %, Srbsko o 50 bazických bodů na 3,5 %, Peru o 25 bazických bodů na 6,75 %, Malajsie o 25 bazických bodu na 2,5 % a Dánsko o 75 bazických bodů na 0,8 %.

Indexy: Světovým indexům se dařilo

I přesto, že statisticky měsíc září patří k nejhorším měsícům na světových trzích, světovým indexům se dařilo. Hongkongský Hang Seng posílil o 0,71 %. Burza v Šanghaji přidala solidních 2,2 %. V Asii však kraloval japonský Nikkei, který si připsal 3,25 %.

V Evropě trhy reagovaly pozitivně na zvednutí sazeb na euru. Pochopitelně nejméně reagoval britský FTSE, který přidal skromných 0,87 %. Avšak francouzský CAC40 již rostl velmi rychle a přidal 1,95 %. Nejlépe se však vedlo německému DAX, který vzrostl o 2,57 %.

Pravou explozi cen akcií jsme však zažili překvapivě v zámoří. Průmyslový Dow Jones vzrostl o 2,66 %. Index S&P 500 přidal 3,65 %. Nejlépe však dopadl technologický Nasdaq100, který přidal 4,14 %.

Komodity: Ropa se obchoduje okolo 90 dolarů za barel

Cena ropy znovu zažila pokles okolo 4 %. Ropa Brent stála 90,4 dolarů za barel a americká lehká ropa se obchodovala za 85,2 dolarů za barel. Ropě se nedařilo i přesto, že se OPEC rozhodl symbolicky snížit produkci černého zlato o 100 000 barelů denně. Naopak negativně se na ceně promítla zpráva o amerických zásobách ropy. Amerika má na skladě 8,8 milionů barelů. Tento údaj byl překvapující, protože analytikové očekávali pokles zásob o 2 miliony barelů a ne jejich navýšení.

Z pohledu technické analýzy zůstává ropa stále drahá tzn. nad 60 dolary za barel. I kdyby ropa pod vlivem geopolitických událostí klesla na úroveň 70 dolarů za barel, nic se nemění na dlouhodobé růstové tendenci této suroviny. Investice a náklady na těžbu ropy porostou. Z dlouhodobého hlediska se ropa vrátí nad hranici 100 dolarů za barel a bude moci jít ještě výše.

Komodity: Zlatu znovu přešlapuje na místě

Zlato se obchodovalo na úrovni 1725 dolarů za trojskou unci. Pohyb ceny zlata byl minimální. Za současné situace, kdy se zvedají úrokové sazby, se nedá očekávat, že by zlato předvádělo velké výkony. Spíše naopak, jeho cena bude pomalu oslabovat, dokud se nezmění měnová politika.

Stříbro se obchodovalo za 18,8 dolarů. Tento kov se tak odrazil od svého dna a rostl o více než 4 %. Avšak platí pro něj to samé, co pro zlato. Za současných podmínek to na velkou stříbrnou jízdu nevypadá.

Slovo závěrem: Mít strach anebo se přesvědčit, že vše na burze je v pořádku?

Situace na trhu je naprosto nepřehledná v jisté smyslu jedinečná. Rychlé zvedání sazeb a vysoká inflace nebyla v našem ekonomickém prostoru několik desetiletí. Jelikož životnost kariéry tradera se odhaduje maximálně na 8 let, velká část aktérů na trhu nikdy obdobnou situaci nezažila. Předvídat jak se zachovají trhy, je dnes věštecké umění. I přestože se nám může zdát, že trhy rostou, neměli bychom propadnout iluzi, že žádné problémy na trhu neexistují. Právě naopak, jsou všude, kam se podíváme.

Nejrozumnější řešení je si počkat do 21. září na zasedání Fedu. Všichni nyní očekávají růst o 75 bazických bodů, ale to není nejdůležitější. Nejdůležitější bude projev Powella, který nám dá výhled na zvedání sazeb do příštího zasedání Fedu. Bohužel trhy se řídí hlavně proslovy centrálních bankéřů nikoliv fundamenty.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.