Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Dow Jones zaznamenal nejdelší vítěznou sérii za 36 let! Volkswagen investuje miliardy v Číně. Proč Microsoft zklamal investory?

Publikováno
Burza s odstupem: Dow Jones zaznamenal nejdelší vítěznou sérii za 36 let! Volkswagen investuje miliardy v Číně. Proč Microsoft zklamal investory?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! V týdnu, který se vyznačoval poněkud utlumeným obchodováním, dosáhly americké akcie vyšších úrovní, přičemž index Dow Jones zaznamenal historickou vítěznou sérii.

Obchodování však také bylo poznamenáno neuspokojivým čtvrtletním výhledem společnosti Microsoft. V Evropě si akcie udržely růstovou trajektorii již třetí týden v řadě, zatímco Evropská centrální banka (ECB) zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu. Na pozadí tohoto vývoje se Volkswagen snaží posílit svou pozici v Číně investicí do podniku Xpeng.

To však není zdaleka všechno, jako obvykle jsme se podívali i na české akcie, kryptoměny nebo komodity, pokud vás zajímá více, jste na správném místě, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Index Dow Jones zaznamenal nejdelší vítěznou sérii od roku 1987

Americké akcie skončily v průběhu týdne na vyšších úrovních. Pozoruhodné bylo zejména to, že index Dow Jones ve středu zaznamenal 13. denní zisk v řadě, což představuje nejdelší vítěznou sérii od roku 1987. Obchodování však bylo během týdne poměrně utlumené, protože sezóna letních dovolených odvedla část pozornosti od řady důležitých zveřejněných údajů – zasedání Federálního rezervního systému (Fed) a některé významné zprávy o výsledcích hospodaření podniků. Růstové akcie výrazně předčily své hodnotové protějšky, proto se i v celém týdnu nejlépe dařilo indexu Nasdaq 100.

Zdálo se, že náladu podpořila řada obecně pozitivních ekonomických údajů, zejména o inflaci. Akcie v pátek otevřely výrazně výše po zprávě, že Fedem preferovaný ukazatel inflace, jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu (PCE), vzrostl v červnu o 0,2 % a meziročně tak vzrostl o 4,1 %, což je o něco méně, než se očekávalo. Zároveň jde o nejpomalejší růst od září 2021. Kromě toho index nákladů na zaměstnance – ostře sledovaný kvůli přetrvávajícím obavám tvůrců měnové politiky z růstu mezd – vzrostl ve druhém čtvrtletí pouze o procento, což je rovněž pod konsensem a nejmenší nárůst za poslední dva roky.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Tržby Microsoftu v Q2 2023 vrostly o 8 % a zisk dokonce o pětinu. Přesto akcie společnosti klesly

Akcie Microsoftu v úterý během poobchodní fáze klesly až o 4 % poté, co výrobce softwaru vydal čtvrtletní výhled tržeb, který nesplnil očekávání analytiků.

V konferenčním hovoru s analytiky Amy Hoodová, finanční ředitelka společnosti, uvedla, že tržby za Q3 2023 dosáhnou 53,8 až 54,8 miliardy dolarů. Střed tohoto rozpětí, 54,3 miliardy dolarů, znamená 8% meziroční růst, ale nedosahuje konsensu analytiků téměř 55 miliard dolarů.

Ve druhém kvartále letošního roku, který skončil 30. června, se tržby společnsti meziročně zvýšily o 8 %. Poprvé od roku 2017 se růst dostal pod 10 % tři čtvrtletí po sobě. Čistý zisk pak dosáhl 20,08 miliardy dolarů, což je dokonce 20% nárůst oproti stejnému období loni. Investoři přesto byli zklamaní.

Segment inteligentního cloudu společnosti – aktuálně asi nejzásadnější část podnikání Microsoftu – se na příjmech podílel částkou 23,99 miliardy dolarů. Tato jednotka zahrnuje veřejný cloud Azure, SQL Server, Windows Server, Visual Studio, Nuance, GitHub a podnikové služby. Tržby z cloudové služby Azure však vzrostly během čtvrtletí o 26 %, což je opět pomalejší růst než 27 % v předchozím čtvrtletí a 40 % v posledním kvartále roku 2022.

Microsoft neuvádí konkrétní čtvrtletní tržby z Azure. Na konferenčním hovoru s analytiky však generální ředitel Microsoftu Satya Nadella uvedl, že roční tržby z Microsoft Cloudu překročily 110 miliard dolarů, což představuje 27% nárůst, přičemž Azure se na celkových tržbách poprvé podílel více než 50 %.

Akcie Microsoft se nakonec do konce čtvrtečního obchodování propadly až o 5 %, díky obecně dobré náladě na trhu během pátku se však částečně zotavily a nakonec zakončily týdenní obchodování v 2% ztrátě. Naopak se dařilo dalším dvěma technologickým gigantům, kteří oznamovali v týdnu hospodářské výsledky – akcie Alphabet a Meta během týdne posílily o 9, respektive 10 %.

Zdroj: cnbc.com
Růst produktů a služeb společnosti Microsoft za poslední 2 roky – meziroční změny
Růst produktů a služeb společnosti Microsoft za poslední 2 roky – meziroční změny

Klesající očekávání dalšího zvyšování sazeb v roce 2023

Fed po skončení svého dvoudenního zasedání ve středu podle očekávání oznámil zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 %. Tón oficiálního prohlášení Fedu byl však přijat jako relativně mírný a vzrostla očekávání, že Fed se zvyšováním sazeb přinejmenším pro letošní rok skončil. Na tiskové konferenci po zasedání předseda Fedu Jerome Powell připustil, že restriktivní měnová politika nyní vytváří tlak na hospodářský růst a inflaci, ale zdůraznil, že další změny úrokových sazeb se budou řídit příchozími ekonomickými údaji.

Futures trhy nyní oceňují šanci na další zvýšení sazeb do konce roku na pouhých 27,4 %, zatímco v předchozím týdnu byla šance 90,8 %.

Evropské akcie již 3. týden v řadě nepřetržitě rostou

V týdnu plném ekonomických zpráv a údajů se evropským akciím dařilo. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o více než procento výše. V kladných číslech pak zakončily týdenní obchodování i akciové indexy v největších evropských ekonomikách. Italský FTSE MIB si polepšil o 2,55 %, francouzský index CAC 40 získal necelé procento, německý DAX přidal něco málo přes dvě procenta a britský FTSE 100 čtyři desetiny procenta.

Přestože Federální rezervní systém a Evropská centrální banka (ECB) oznámily zvýšení úrokových sazeb, zdálo se, že náladu investorů povzbudil holubičí tón, který politici nasadili. Zprávy z Číny z počátku týdne, které naznačovaly, že úřady zvažují další podporu druhé největší světové ekonomiky, investory rovněž povzbudily.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

ECB zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu a tvrdí, že inflace zůstane “příliš dlouho příliš vysoká”

Evropská centrální banka navázala na americký Fed a ve čtvrtek oznámila nové zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, čímž se její hlavní sazba dostala na 3,75 %. Nejnovější krok završuje celý rok po sobě jdoucích zvýšení sazeb v eurozóně. “Inflace nadále klesá, ale stále se očekává, že zůstane příliš vysoká příliš dlouho,” uvedla banka ve čtvrtek ve svém prohlášení.

Údaj o celkové inflaci ukázal, že se v červnu snížila na 5,5 % z květnových 6,1 %, což je stále vysoko nad dvouprocentním cílem ECB. Nové údaje o inflaci z eurozóny pak budou zveřejněny příští týden.

Ačkoli se očekávalo zvýšení o 25 bazických bodů, stále přetrvává mnoho neznámých ohledně přístupu ECB po skončení léta. Inflace se zmírnila, ale stále je příliš vysoká, navíc přetrvávají otázky, zda měnová politika ECB netlačí region do hospodářské recese.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců

Volkswagen koupil podíl ve společnosti Xpeng kvůli posílení své pozice v Číně

Volkswagen ve středu oznámil, že začal spolupracovat s čínským startupem Xpeng na výrobě nových modelů elektromobilů, aby ochránil svůj podíl na místním trhu.

Volkswagen bude spolupracovat se společností Xpeng na výrobě dvou modelů zaměřených na segment střední třídy, které ponesou logo VW, ale budou obsahovat know-how společnosti Xpeng v oblasti softwaru a autonomního řízení. To je pro startup v oblasti elektromobilů, který je starý méně než deset let, výhra.

Nové modely, které budou uváděny na trh od roku 2026, zaplní mezeru v produktové nabídce Volkswagenu v Číně, kde trh s těmito vozidly roste rychleji, než se očekávalo, a kde Volkswagen zaostává za místními konkurenty a společností Tesla. Německá automobilka se kvůli svému působení v Číně dostává pod silný tlak investorů, právě kvůli nízkým prodejům. Automobilka uvedla, že do společnosti Xpeng investuje přibližně 700 milionů dolarů a koupí v ní 4,99% podíl. Akciím Volkswagen s v posledních týdnech příliš nedaří, když za uplynulý měsíc odepsaly více než 5 % své hodnoty.

Šéf čínské pobočky Volkswagenu Ralf Brandstaetter nedávno kritizoval čínský trh s elektrickými vozidly jako příliš přeplněný a s nedostatkem finančních prostředků pro dlouhodobý rozvoj. Rovněž dlouhodobě tvrdí, že strategie Volkswagenu v Číně spočívá ve spolupráci s místními subjekty, přičemž Xpeng je posledním z řady partnerství s čínskými firmami, mezi něž patří výrobce baterií Gotion a technologická společnost Horizon Robotics.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Volkswagen Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie ČEZ si připsaly více než 5 %

Index PX po celý minulý týden posiloval a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1354,41 bodu. Největší zásluhu na tom měly akcie energetického giganta ČEZ. Ty uzavřely týdenní obchodování s více než 5% ziskem na ceně více než 958 korun za akcii.

Z dalších významných akcií se dařilo ještě akciím Moneta, které si připsali 2,65 %. Cena ostatních hojně sledovaných titulů pražské burzy, jako jsou Komerční banka, Erste Group nebo Philip Morris, se téměř nezměnila.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Kryptoměny: Slabý týden pro Bitcoin i Ethereum

Bitcoin i Ethereum zaznamenaly již pátý týden po sobě nevalný cenový výkon. Bitcoin ztratil 2,55 % a v době psaní tohoto textu měl hodnotu 29 293 dolarů, zatímco Ethereum ztratilo 0,74 % a obchodovalo se za 1 874 dolarů.

Týden na kryptoměnovém trhu začal spuštěním protokolu Worldcoin a jeho nativní kryptoměny WLD. Worldcoin, který spoluzaložil generální ředitel Open AI Sam Altman, si klade za cíl bankovně podporovat nebankovní svět tím, že bude distribuovat stanovený počet mincí jednotlivcům, kteří si nechají ověřit své biometrické údaje (snímek oční bulvy) a vládou vydaný průkaz totožnosti v “Orbu”. Tyto orby se v současné době nacházejí v Berlíně, Dubaji, Londýně, Mexico City, Miami, New Yorku, San Franciscu, Soulu a Tokiu.

Projekt se zatím setkává se skepsí, a to i ze strany tvůrce Etherea Vitalika Buterina, který jako jeho hlavní problémy uvedl soukromí, dostupnost, centralizaci a bezpečnost. Obavy ohledně soukromí a bezpečnosti vyjádřil také britský úřad pro ochranu soukromí Information Commissioner’s Office. WLD se v současné době obchoduje za 2,40 dolaru, což je přibližně o 30 % méně než v den uvedení na trh, kdy dosáhla hodnoty 3,30 dolaru.

Co se týče dalších kryptoměn, zdá se, že růst XRP, který byl podpořen vítězstvím v soudní síni proti Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), se ustálil, když tato kryptoměna za týden klesla o přibližně 4 % a obchodovala se za 0,71 dolaru. Toncoin se tento týden propadl o téměř 18 % a obchoduje se za 1,2 dolaru.

Za zmínku také stojí:

  • Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, kterým se digitálnímu rublu uděluje status zákonného platidla, na který bude dohlížet centrální banka země.
  • Jižní Korea spustila novou meziresortní vyšetřovací jednotku, která má bojovat proti kryptokriminalitě a chránit investory.
  • V USA demokraté a republikáni projednávali zákon o finančních inovacích a technologiích (FIT) pro 21. století, přičemž demokraté jej kritizovali jako “seznam přání” pro kryptoměnový průmysl a obviňovali jej ze slabé ochrany spotřebitelů.
Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Omezená nabídka ropy tlačí její cenu stále výše

Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) spolu s londýnskou ropou Brent rostly již pátý týden v řadě a řídily se rétorikou, že se nabídka vůči poptávce kriticky snižuje. Po zisku 14 % za měsíc červenec však rally začíná vykazovat určité napětí – trh po většinu pátku přešlapoval na místě, než se ke konci obchodování usadil o něco výše.

V pátek se WTI s dodáním v září usadila na ceně nad 80 dolary a za týden posílila téměř o 5 %. Americký ropný benchmark dosáhl ve čtvrtek nového tříměsíčního maxima 80,69 dolaru.

Cena ropy Brent s dodáním v říjnu zakončila páteční seanci nad 84 dolary, což rovněž představuje týdenní růst téměř o 5 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se slitky a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se během týdenního obchodování téměř nezměnila a usadila se na ceně 1 958 dolarů.

Na straně futures se nejaktivněji obchodované prosincové zlato usadilo na ceně 1 999,90 dolaru. Za celý týden se jeho cena rovněž téměř nezměnila. Srpnové zlato – předchozí nejoblíbenější futures kontrakt na burze Comex – se ve čtvrtek propadlo o 1,3 % a zaznamenalo tak nejprudší jednodenní ztrátu od konce června.

Cena stříbra pak v tomto týdnu klesla o více než procento. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 24,61 dolaru za unci a ukončilo ho na ceně 24,28 dolaru za unci.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 10. O 10 procent v uplynulém týdnu vzrostla cena akcií Meta. Akcie společnosti rostly po oznámení hospodářských výsledků za Q2 2023, ze kterého mj. vyplynulo, že společnost navýšila tržby v meziročním srovnání o 11 % a čistý zisk dokonce o 16 %. Rovněž došlo k 7% nárůstu denních aktivních uživatelů.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎