Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Americké akcie ve špatné kondici. Je na čase se jich zbavit?

Publikováno
Burza s odstupem: Americké akcie ve špatné kondici. Je na čase se jich zbavit?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý důležitými událostmi. Dnes se mimo jiné dozvíte, že to s americkými akciemi vypadá mnohem hůře, než by se mohlo na první pohled zdát, jak hodlá Volkswagen nakopnout své skomírající podnikání a proč se výrazně propadla cena ropy.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie končí týden smíšeně po pátečních překvapivých údajích o zaměstnanosti

Hlavní americké indexy uzavřely týden smíšeně po dalším týdnu obchodování, v němž růstové akcie s velkou kapitalizací – a zejména mega-caps akcie informačních technologií – výrazně překonaly zbytek trhu.

Odrazem slabší výkonnosti většiny akcií bylo, že stejně vážená verze indexu S&P 500 zaostala za svým tržně váženým protějškem největším rozdílem od března letošního roku. Podobně růstové akcie s velkou kapitalizací překonaly své hodnotové protějšky a index S&P 500 akcií s velkou kapitalizací překonal v týdnu index Russell 2000 akcií s malou kapitalizací velmi výrazným rozdílem.

Index small-caps akcií se pak dokonce za celý letošní rok propadl do záporného teritoria.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Trh nemusí být tak zdravý, jak říká index S&P 500

Nenechte se zmást letošním ziskem indexu S&P 500 o více než 12 %. Kdyby technologičtí giganti netvořili tak velkou část indexu a všechny společnosti měly stejnou váhu, index by v roce 2023 klesl – zatímco Dow Jones Industrial Index (30 největších amerických společností) již ztratil téměř všechny své zisky za letošní rok.

Velká technologické akcie zkrátka vládnou všem ostatním:

 • Při hlubším pohledu zjistíme, že téměř desetina akcií v indexu S&P 500 se tento týden dostala na 52týdenní minima.
 • Index NYSE FANG+, který sleduje výnosy deseti největších technologických akcií, letos vzrostl o téměř 70 %.

Letošním akciový vývoj je poměrně dobře ilustrovaný na vývoji akcií Alphabet: Od začátku antimonopolního řízení minulý měsíc se akcie společnosti Alphabet téměř nepohnuly, zatímco index S&P 500 klesl o 5 %.

Soudní proces a svědectví generálního ředitele Microsoftu naopak zdůraznily, jak dominantní postavení má společnost Google – kdy ani ChatGPT nedokázal Microsoftu pomoci získat podíl na trhu.

Portfolio manažer Michael Scanlon pak řekl agentuře Bloomberg, že Alphabet “nabízí prémiový růst zisku, velmi silný profil kapitálové návratnosti, velkou viditelnost, velmi silnou pozici na trhu a je lídrem v oblasti umělé inteligence s neuvěřitelně atraktivním oceněním”.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Znamení varující před recesí velmi silně blikají

Sentiment pro recesi a proti ní se za poslední rok nesčetněkrát obrátil. A v posledních týdnech tento příběh opět vládne. Předpovědi recese se v poslední době pohybují na velmi široké škále (až po předpověď Fedu ve výši 0 %):

 • Podle Visual Capitalist očekává recesi v příštích 12-18 měsících 84 % generálních ředitelů a 69 % spotřebitelů.
 • Minulý měsíc naopak banka Goldman Sachs snížila pravděpodobnost recese v příštím roce na 15 % z březnových 35 %.

Pokud si přitom myslíte, že se zvyšování sazeb fedu již plně projevilo, jste pravděpodobně na omylu.

Agentura Bloomberg očekává, že americká ekonomika pocítí plný dopad vyšších sazeb až koncem roku 2023 nebo začátkem roku 2024. Tento týden přitom vyskočily výnosy 30letých státních dluhopisů na 4,88 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 16 let, a svět si stále zvyká na to, že sazby pravděpodobně zůstanou vyšší po delší dobu.

Jaká jsou varovná znamení?

 • Dodatečné úspory dolních 80 % amerických domácností podle příjmu již klesly pod úroveň z doby před pandemií koronaviru.
 • Ekonomika je pod tlakem z několika stran, včetně stávek a rostoucích nákladů na půjčky. Narůstá počet prodlení se splacením úvěrů z kreditních karet, hypoték a automobilů.
 • Podíl bank, které uvedly, že podnikům ztěžují získávání úvěrů, vzrostl na 51 %. V minulosti, kdykoli toto číslo přesáhlo 50 %, byly USA již v recesi nebo se do ní chystaly vstoupit.
 • Výzvy k “měkkému přistání”: Těsně před dotcom recesí v roce 2000 a velkou finanční krizí v roce 2008 se zvýšil počet článků, které zmiňovaly “měkké přistání”, tak jako nyní.
Zdroj: visualcapitalist.com
Pravděpodobnost recese v USA podle různých skupin uživatelů
Pravděpodobnost recese v USA podle různých skupin uživatelů

Evropské akcie již třetí týden v řadě padají

Celoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,31 % níže, protože výnosy dluhopisů prudce vzrostly v důsledku obav z delšího období vyšších úrokových sazeb.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž klesly. Italský FTSE MIB spadl o 1,53 %, německý DAX se snížil o 1,36 % a francouzský index CAC 40 ztratil 1,45 %. Britský index FTSE 100 se pak propadl o 1,49 % a opět se za celý letošní rok vrátil do záporného teritoria.

Po volatilním týdnu na evropských dluhopisových trzích se výnos německého desetiletého státního dluhopisu vrátil pod 3 %, ale zůstal blízko více než desetiletého maxima. Výnosy francouzských a italských dluhopisů se pak v prostředí opatrného sentimentu zvýšily.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Volkswagen marně hledá svou cestu vpřed

Největší světová automobilka podle prodejů je na pokraji další krize. Začátkem letošního roku generální ředitel Volkswagenu Oliver Blume, který téměř před rokem nahradil předchozího generálního ředitele, na interní poradě prohlásil, že “střecha je v plamenech” a že jejich “struktury a procesy jsou stále příliš složité, pomalé a nepružné”. Finanční ředitel VW dodal: “Naše podnikání není v pořádku.”

Co bude s automobilkou dál? Za posledních pět let se akcie Volkswagen propadly o téměř 15 % a tržní hodnota společnosti činí méně než desetinu hodnoty Tesly, přestože má třikrát vyšší tržby.

Elektromobily nebyly pro Volkswagen prioritou, dokud emisní skandál v roce 2015 neodhalil jejich nepravdivá tvrzení o čistých dieselech a nestál je asi 35 miliard dolarů.

 • Kdysi vedoucí čínský výrobce automobilů VW nyní ztrácí podíl na čínském trhu, který v roce 2022 představoval téměř 40 % jeho celosvětových dodávek. Podíl německé automobilky na čínském trhu by měl letos dosáhnout pouhých 10 % – výrazný pokles oproti 20% podílu v roce 2019.
 • Volkswagen zaostává také za Teslou a čínskými značkami, jako jsou BYD a Nio – které začaly útočit na domácí půdu Volkswagenu, tedy do Evropy.
 • Koncem září přitom VW zrušil svůj plán na výstavbu specializované továrny na elektromobily v Německu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů a agentura Reuters uvedla, že VW dočasně zastavil výrobu elektromobilů ID.3 a Cupra Born kvůli nižší poptávce.

Volkswagen se nachází na křižovatce

Volkswagen se nachází v inflexním bodě – hrozí mu, že se potopí spolu se zmenšujícím se trhem spalovacích vozidel a tíhou své přebujelé firemní struktury. Společnost sice stále inkasuje obrovské příjmy – její marže čistého zisku jsou však oproti Tesle třetinové, jejíž celkový zisk v roce 2022 (13,5 miliardy dolarů) téměř překonal 15,4 miliardy dolarů Volkswagenu.

Jak hodlá VW se současnou situací bojovat?

 • Začátkem letošního roku Volkswagen oznámil investice ve výši 193 miliard dolarů v průběhu pěti let – 68 % z nich půjde do vývoje nových elektromobilů a softwaru.
 • Nedávno koupil 5% podíl v čínské automobilce Xpeng, aby se podílel na vývoji elektromobilů.
 • A aby Volkswagen posílil své hotovostní rezervy, oddělil loni společnost Porsche, což mu vyneslo 19,2 miliardy eur.

Volkswagen dělá v přechodu na elektromobily pokroky – v roce 2023 bude asi 6,9 % jeho celkově prodaných vozů tvořit elektromobil, oproti 5,1 % v roce 2021 – ale pokud nezrychlí tempo, hrozí, že se z “lidového auta” stane auto pro nikoho.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Volkswagen Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

České akcie odstartovaly říjen převážně v záporu

Pražská burza v prvním říjnovém týdnu zaznamenala mírnou ztrátu přibližně o procento. Na jejím propadu se nejvíce podílel největší titul burzy – akcie ČEZ, které odepsaly více než 2 % své hodnoty.

Z dalších významných titulů skončily v záporu i akcie Erste Group, Philip Morris a Moneta – všechny do 1 %. V mírném zisku pak skončily akcie Komerční banky.

Index PX zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 333 bodů a od začátku roku posílil o více než desetinu – tedy více, než většina globálních akciových indexů.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin a Ethereum se drží poměrně stabilně navzdory divokému cyklu zpráv

Tento týden byl v oblasti kryptoměn plný titulků, které však příliš neovlivňovaly stálice trhu Bitcoin a Ethereum. Jejich stabilní hodnoty naznačují, že kryptoměny reagují na současný zpravodajský cyklus méně, než tomu bylo v době jeho opojného býčího běhu v roce 2021 a následného pádu v roce 2022.

Lídr trhu Bitcoin za sedm dní vzrostl o skromných 3,32 %. V pondělí krátce dosáhl dvouměsíčního maxima, když překonal hranici 28 000 dolarů. Tam se podíval i kolem půlnoci ze soboty na neděli a po nedělním poledni se nachází jen lehce pod touto hodnotou.

Druhá největší kryptoměna Ethereum měla trochu těžší týden a kolem nedělního poledne ztrácela za sedm dní téměř 3 %. Její slabší výkonnost přišla navzdory několika pozitivním oznámením, včetně zkušebního provozu tokenizace aktiv UBS s podporou Singapurského měnového úřadu (MAS) a pondělního spuštění devíti ETF na Ethereum Futures v USA.

Výraznější cenové pohyby zaznamenaly pouze dvě kryptoměny, které tento týden posílily o zhruba 10 %: Avalanche a Solana. Za zmínku stojí také fakt, že v pondělí dosáhla celková uzamčená hodnota sítě Solana (TVL) nového maxima pro rok 2023 ve výši 338,82 milionu dolarů.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Ceny ropy postihl prudký pokles kvůli obavám o poptávku

Ropa ve středu zaznamenala největších denní pokles za více než rok, když slabší ekonomické údaje z USA i Evropy signalizovaly potíže s poptávkou.

Futures na světový benchmark ropy Brent a americkou ropu West Texas Intermediate za méně než 10 dní klesly o zhruba 10 dolarů za barel poté, co se koncem září přiblížily hranici 100 dolarů.

Co se pak týče konkrétních čísel za minulý týden, oba benchmarky ztratily za 5 obchodních dní přibližně 9 % – ropa WTI se propadla pod cenu 83 dolarů a ropa brent pod 85 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Po značném propadu v předcházejícím týdnu se dále propadaly (i když ne tak výrazně) i ceny drahých kovů. Stále se tak nachází na nejnižších cenách za více než půl roku.

Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 847 dolarů – propadl se tak o necelé procento – stejně jako spotová cena zlata, jehož cena klesla na 1 829 dolarů.

Stříbro pak odepsalo v týdnu téměř 3 %. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na stříbro zakončil týdenní obchodování na ceně 21,76 dolaru. Fyzické stříbro se pak usadilo na ceně 21,51 dolaru za unci.

Co mě tento týden zaujalo:

Technologičtí giganti mají uprostřed tržních otřesů velké zisky. A analytici si nemyslí, že by se to mělo v dohledné době změnit. Zvýšili své odhady zisků pro rok 2024 u společností Amazon (+20 %), Meta (+14 %), Alphabet (+8 %) a Nvidia (+69 %!). Tento růst odhadů zisků na příští rok přišel navzdory tomu, že technologické akcie zaznamenaly v září nejhorší měsíční výsledek od prosince 2022.

Jako číslo týdne volíme 9. O 9 % klesly v týdnu ceny ropy. Pravděpodobně se jednalo o přehnanou reakci na obavy z omezené poptávky po černém zlatě. Krom toho k výprodeji mohli také přispět spekulanti, kteří hledali záminku k výběru svých dosavadních letošních zisků.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.