Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Akcie na obou stranách Atlantiku výrazně posílily

Publikováno
Burza s odstupem: Akcie na obou stranách Atlantiku výrazně posílily
Zdroj: Depositphotos.com

Hezké úterý, vážení čtenáři! V minulém týdnu se výrazně dařilo americkým blue chip akciím reprezentovaným indexem Dow Jones, jež vzrostl o více než 5 %. I široký akciový index S&P 500 však připsal více než 3 % navzdory neuspokojivým hospodářským výsledkům technologických mega caps. Na pozitivní vlně sentimentu se pak svezly i evropské akcie.

Bitcoin se v minulém týdnu opět dostal nad hranici 20 000 dolarů, zlato a stříbro se obchodovaly do strany, mírně vzrostla cena ropy. Stalo se toho však mnohem více. Pojďme se podívat na to nejdůležitější. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie dosáhly významných zisků navzdory propadu mega caps

Americké akcie v minulém týdnu rostly, ale jejich výnosy se značně lišily, protože investoři reagovali na nabitý kalendář zpráv o výsledcích hospodaření za třetí čtvrtletí.

Akcie energetických a dalších průmyslových podniků výrazně překonaly růstové akcie, přičemž tyto akcie byly oslabeny prudkými poklesy několika technologických a internetových mega caps, včetně společností Microsoft, Amazon, Alphabet a zejména Meta Platforms, které následovaly po neúspěšných výsledcích hospodaření a snížených výhledech. Index volatility Cboe (VIX), který je obecně považován za “ukazatel strachu” investorů, přitom ve středu klesl pod svůj 50denní klouzavý průměr – stalo se tak teprve počtvrté od února.

Zdroj: Google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku. 
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Zisky velkých technologických společností jsou neuspokojivé

Investoři minulý týden věnovali velkou pozornost podnikovým ziskům, protože výsledky hospodaření oznámilo 164 společností z indexu S&P 500 reprezentující téměř 50 % tržní kapitalizace indexu. V centru pozornosti byly technologické společnosti, které mají na vývoj trhů nadměrný vliv. Společnosti Alphabet, Microsoft, Meta, Apple a Amazon dohromady tvoří 20 % indexu S&P 500 a v den zveřejnění výsledků jejich akcie v průměru poklesly o 9 %. Tón zveřejněných výsledků však nebyl jednostranný. Několik společností, které jsou široce závislé na spotřebitelských výdajích, vykázalo solidní trendy. Vynikají přitom tři klíčová témata:

  • Výdaje na internetovou reklamu nadále zpomalují, protože společnosti v reakci na ekonomickou nejistotu upravují své marketingové rozpočty. To se podepisuje na výsledcích technologických a dalších komunikačních společností. Silný americký dolar také snižuje zisky amerických společností, které získávají významnou část svých příjmů v zahraničních měnách. Z 11 sektorů indexu S&P 500 jsou výkyvy měnových kurzů nejvíce ovlivněny technologické společnosti, které získávají téměř 60 % příjmů ze zahraničí.
  • Americký spotřebitel stále utrácí, ale méně za zboží a více za služby. Optimistické výsledky společností Visa a American Express podtrhují odolnost spotřebitelských výdajů navzdory vysoké inflaci a rostoucím úrokovým sazbám. Zdá se však, že trendy se liší podle výše příjmů, přičemž spotřebitelé s nižšími příjmy omezují své zbytné výdaje. V souladu s posunem ve struktuře spotřebitelských výdajů zaznamenávají silnou poptávku společnosti, které jsou vázány na oživení ekonomiky (restaurace, letecké společnosti atd.), přičemž spotřebitelé více utrácejí za cestování a volný čas a méně za nákupy zboží online.
  • Cenová síla pomáhá podporovat zisky společností. Jedním z příkladů je společnost Caterpillar, která je průmyslovou hvězdou a která uvedla, že očekává zvýšení cen, které více než vyrovná rostoucí náklady. S tím, jak se dodavatelské řetězce normalizují a náklady na materiál a dopravu klesají, se postupně začnou zmírňovat některé překážky, které zisky ovlivňují.
Zdroj: factset.com
Graf znázorňuje expozici vůči zahraničním tržbám v jednotlivých sektorech indexu S&P 500. Technologie získávají téměř 60 % svých příjmů ze zahraničí.
Graf znázorňuje expozici vůči zahraničním tržbám v jednotlivých sektorech indexu S&P 500. Technologie získávají téměř 60 % svých příjmů ze zahraničí

Odhady zisků mohou ještě klesnout, ale hluboké recese se pravděpodobně obávat nemusíme

V posledních několika měsících se propíralo, že odhady zisků amerických společností budou pravděpodobně revidovány směrem dolů, aby odrážely náročnější makroekonomické podmínky, a že by tento proces mohl být katalyzátorem obnovených výkyvů na trhu. Odhady růstu zisků společností v indexu S&P 500 pro příští rok se nedávno snížily na 6,7 % z přibližně 10 % na začátku roku 2022. V případě scénáře, kdy ekonomika v příštím roce vstoupí do mírné recese, lze očekávat, že bude růst zisků stagnovat nebo se dokonce sníží.

Přesto je pravděpodobné, že si zisky podniků udrží lepší tempo růstu ve srovnání s nedávnými medvědími trhy, protože tržby a zisky jsou vyjádřeny v nominálním cenách, což znamená, že je zvyšuje inflace, protože společnosti přenášejí zvýšení cen na spotřebitele. I když například hospodářský růst po očištění o inflaci letos stagnuje, americké HDP je o 6 % vyšší, pokud se měří v nominálních cenách. K tomuto bodu je třeba dodat, že poklesy zisků v období inflace v 70. a 80. letech 20. století byly menší než poklesy ve čtyřech recesích za posledních 30 let – které výraznou inflací doprovázeny nebyly. A téměř 30% pokles ocenění akcií, ke kterému již došlo, pravděpodobně diskontuje část nadcházejícího oslabení zisků a poskytuje určitý polštář proti dalšímu výraznému poklesu akcií.

Zdroj: edwardjones.com
Graf ukazuje změnu zisků, ocenění a indexu S&P 500 od začátku roku. Téměř 30% pokles ocenění pravděpodobně diskontuje část nadcházejícího oslabení zisků.
Graf ukazuje změnu zisků, ocenění a indexu S&P 500 od začátku roku. Téměř 30% pokles ocenění pravděpodobně diskontuje část nadcházejícího oslabení zisků

Americká ekonomika po dvou kvartálech poklesu expandovala

Americké Ministerstvo obchodu zveřejnilo první odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí, který ukázal, že ekonomika rostla anualizovaným tempem 2,6 %, což je nad konsenzuálními odhady kolem 2,4 % a první pozitivní údaj v tomto roce. Odolné spotřebitelské výdaje a podnikatelské investice spolu se zvýšenými vládními výdaji pomohly kompenzovat prudký pokles investic do bydlení – snad první jasnou oběť zvyšování sazeb Fedu. Prodeje domů se v září snížily o 10,2 %, což byl jejich nejprudší měsíční pokles od počátku pandemie.

Zdroj: factset.com
Graf ukazuje příspěvky k růstu HDP USA ve třetím čtvrtletí, přičemž čistý obchod podpořil růst, zatímco investice do bydlení prudce poklesly.
Graf ukazuje příspěvky k růstu HDP USA ve třetím čtvrtletí, přičemž čistý obchod podpořil růst, zatímco investice do bydlení prudce poklesly

Evropské akcie rovněž výrazně vzrostly

Akcie v Evropě výrazně vzrostly díky naději, že by centrální banky mohly zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 3,09 % výše. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích rovněž rostly. Německý index DAX si polepšil o 2,91 %, francouzský index CAC 40 přidal 3,24 % a britský index FTSE 100 si připsal 1,12 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů plošně klesly. Výnos německého desetiletého státního dluhopisu klesl na třítýdenní minimum. Výnosy italských dluhopisů rovněž ustoupily, přičemž výnos desetiletého dluhopisu klesl na pětitýdenní minimum. Britské zlaté dluhopisy si užívaly týden klidu v naději, že by nová konzervativní vláda mohla nabídnout větší stabilitu a rovněž jejich výnosy klesly na pětitýdenní minimum.

Zdroj: Google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku.
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku

ECB zvýšila sazby a naznačuje, že se jejich zvyšování může zpomalit, protože hrozí recese

Evropská centrální banka (ECB) podruhé za sebou zvýšila své hlavní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Depozitní sazba nyní činí 1,5 %, základní úroková sazba se vyšplhala na 2 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2009.

Trhy však snížily své sázky na další výrazné zvyšovaní sazeb a euro kleslo pod paritu vůči americkému dolaru v důsledku náznaků v programovém prohlášení, že se přístup ECB možná začíná měnit a že by rozsah příštího zvýšení sazeb mohl být menší. Centrální banka také uvedla, že již bylo dosaženo značného pokroku v boji s inflací, přičemž prezidentka ECB Christine Lagardeová zdůraznila, že je scénář recese mnohem pravděpodobnější.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců.
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců

Týden na pražské burze: Index PX se dostal na nejvyšší hodnotu od 21. září

Poslední obchodní týden na pražské burze trval kvůli pátečnímu svátku pouze 4 dny, přičemž české akcie v tomto týdnu posílily o 1,7 %. Již druhý týden v řadě se nejhůře dařilo akciím Pilulka, naopak nejvýraznější nárůst – hned o 2,83 % – zaznamenaly akcie Komerční banky. V zelených číslech zakončily týdenní obchodování i akcie dalších významných bankovních domů, stejně jako energetický gigant ČEZ.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku.
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Kryptoměny: Stává se Bitcoin bezpečným přístavem?

Bitcoin minulý týden zaznamenal výraznější pohyb nad 20 000 dolarů a posílil o více než 5 %. Abychom ovšem mohli hovořit o změně trendu, musí se od této hranice odpoutat. Z Bitcoinu, který byl považován za vysoce volatilní aktivum, se v posledních měsících stal bezpečný přístav. Okolo hranice 20 000 dolarů se obchoduje už od začátku června. Indikátor Fear and Greed pak ukazuje, že se nálada investorů mírně zlepšila a posunula se do zóny strachu z oblasti, která několik týdnů atakovala nejnižší hodnoty extrémního strachu.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Zdroj: twitter.com
Bitcoin Fear and Greed index.
Bitcoin Fear and Greed index

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity: Cena americké ropy vzrostla o 3,3 %

V posledním říjnovém týdnu opět převládal na komoditních trzích spíše klid. V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate zakončila týdenní obchodování na ceně 88,09 dolaru za barel. Za celý týden americký ropný benchmark vzrostl o 3,3 %. Londýnská ropa Brent uzavřela závěrečný obchod na úrovni 93,96 dolaru za barel. Za minulý týden tak globální benchmark pro ropu posílil o 2,41 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj hodnoty nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj hodnoty nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Mírně pak klesla cena zlata, které otevíralo týdenní obchodování na úrovni 1 655 dolarů za unci. V průběhu týdne se zlato převážně obchodovalo do strany a závěrečný obchod byl realizován na hodnotě 1 643 dolarů za unci, čímž zlato za týden oslabilo o 0,90 %. O 1,17 % pak klesla cena dalšího oblíbeného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 19,46 dolaru za unci. Do konce týdne pak stříbro kleslo na cenu 19,23 dolaru za unci.

číslo týden - hospodářské výsledky Meta

Poslední kvartální zpráva o výsledcích hospodaření společnosti Meta odhalila, že její divize metaverse letos prodělala již 9,4 miliardy dolarů. CEO společnosti, Mark Zuckerberg uvedl, že očekává, že tyto ztráty budou narůstat, protože pokračuje v práci na budování metaversa. Obavy investorů z nedostatečného pokroku však narůstají a akcie Meta ztratily po zprávě o výsledcích hospodaření 25 % své hodnoty.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎