Celý měsíc červen byl pro investory chůzí na napnutém laně. Velká většina komentátorů neustále zdůrazňuje odtržení finančních trhů od reality díky zásahům centrálních bankéřů. Všichni s napětím čekáme, kdy přijde dlouho slibovaný druhý propad akciového trhu.
Odvážnější investoři si začali pomalu shortovat a to zejména v ohroženém bankovním sektoru. Poté přišla dobrá čísla z amerického trhu práce a indexy se vydaly na cestu vzhůru, hlavně díky bankovnímu sektoru. Sice se nic pořádně nevyřešilo, ale trhům to stačilo.
Tato krátká epizoda nám může být opět důkazem, že v současnosti jsou pohyby na burze z dlouhodobého hlediska obtížně predikovatelné. Pokud chcete dnes za každou cenu investovat na burze a máte patřičné zkušenosti, intradenní obchodování může být opravdu skvělou příležitostí. Pojďme se společně podívat na to, co se dělo na trzích minulý týden.
Nezaměstnanost v USA a Evropě
Konkrétně americký trh práce vytvořil v červnu 4,8 milionů pracovních míst, což je nejlepší výsledek v této statistické kolonce od roku 1939.
Ještě to není rychlý návrat k plné americké zaměstnanosti, ale americký trh práce ukázal, že je velmi pružný. Spojené státy se díky tomu mohou dostat velmi rychleji z krize než evropské země, kde trh práce v řadě zemí není příliš pružný, jako Itálie nebo Francie. Evropské státy se během krize snažily udržet všechna pracovní místa díky přímým zásahu státu. Rychlost zotavení nebude stejná v Evropě a v USA. Je zcela pravděpodobné, pokud ponecháme stranou katastrofický scénář druhé vlny koronaviru, že USA se z krize dostanou na konci třetího čtvrtletí.
V Evropě naopak ve třetím čtvrtletí krize může začít. Evropské firmy začaly pomalu oznamovat počty zaměstnanců, které propustí. Jen tak namátkou Air France propustí 7 500 lidí, Renault 4 600, Commerzbank se zbaví 7 000 lidí a uzavře 400 poboček, Airbus pošle na úřad práce 15 000 zaměstnanců z 49 000.
To je jen několik málo příkladů. V některých případech jednotlivé státy budou trvat na tom, že firmy výměnou za státní pomoc propustí méně lidí. I když se tak stane, tyto firmy ztratí konkurenceschopnost vůči svým americkým a asijským konkurentům. Celý proces propouštění a zápisy na úřady práce může v Evropě trvat i přes půl roku. Vzrůst nezaměstnanosti pak bude mít neblahý dopad již na tak zadlužené státy a i na pokles zkonzumovaného zboží. V tomto možném scénáři Evropa vstoupí do mnohem vleklejší krize. Čím déle tato krize potrvá, tím větší bude vznikat tlak uvnitř Evropské unie.
Zde je na místě podtrhnout fakt, že Německo se dostalo na půl roku na předsednický post EU. Uvidíme jestli Němci zavedou svoji oblíbenou metodu řešení krize, což je rigoróznost a škrtání přebytečných výdajů v zadlužených evropských zemích.
Pro náš výhled je to samozřejmě ještě daleko ale i tak by to investor měl mít na zřeteli.
Indexy v číslech
Z odstupem týdne jsme mohli pozorovat, že japonský index Nikkei oslabil o 0,9 procent, zatímco dva hlavní čínské index Hang Shang přidal 3,2 procenta a Shanghai Composit dokonce velmi solidních 5,8 procent.
V Evropě německý Dax taktéž solidně rostl a posílil za týden o 3,5 procent, francouzský CAC 40 přidal skromnějších 1,7 procent. V Americe indexy také rostly: Nasdaq přidal solidních 5,6 procent a to hlavně díky akcím Tesly, které předvedly neuvěřitelný růst o 22 procent po oznámení počtu prodaných vozů. Elon Musk zatím proplouvá nástrahami krize velmi dobře.
Nasdaq uhájil s přehledem hranici 10 000 bodů a míří k historickým úrovním. Pokud tento index neklesne pod hranici 10 000 bodů, můžeme pořád mluvit o vzestupné tendenci z pohledu technické analýzy.
Oproti tomu index Dow Jones přidal pouze 3,2 procent. Zaostávání Dow Jones oproti technologickému Nasdaqu ukazuje soustavně, že krize se dotýká hlavně cyklických akcií.
Aktuální hodnota indexy Nasdaq-100
Po rostou indexy do nebe?
Hlavní argument pro blížící se propad spočívá v tom, že většina světových indexů se blíží na předkrizovou úroveň a přitom druhé čtvrtletí bude znamenat pro většinu firem nejen pokles obratu, ale i propad do ztráty. Jsou tedy indexy překoupené?
Pokusíme se podívat na věc z neobvyklého úhlu. Krize velmi posílila technologické firmy, které jsou hlavními tahouny růstu indexů. To je logické, protože zkušenost s uzavřením ekonomiky díky koronaviru posílil a rozšířil, tam kde to ještě nebylo možné, informační technologie. Naopak krize srazila cyklické hodnoty. Co je pravdou, že spousta z nich se pořád obchodují o desítky procent níže než před krizí.
To, že indexy jsou vysoko je z velké části způsobeno zastoupením technologických akcií v nich. Posledních deset let měly technologické akcie čím dál větší váhu. Současný růst indexu nemusí být až tak nadhodnocený, protože se jedná o reakci na vítězství informačních technologií a informačního světa nad starým světem.
Pokud je tato hypotéza správná, tak dobrá zpráva pro investory je, že růst indexů nemusí být zdaleka ještě u konce. Čísla z amerického trhu nám naznačují, že oživení může být razantní a rychlé. V tomto případě by právě mohly růst cyklické hodnoty, které byly propadem nejvíc poznamenány. Indexy by mohly dosáhnout nových rekordů.
Samozřejmě se nejedná o jistotu anebo o předpověď budoucnosti, ale pouze jsem chtěl ukázat čtenářům Finexu, že je možné najít argumenty pro ještě silnější akciový růst. Jak ověřit tento scénář?
Konsolidace na komoditách
Zlato si vytvořilo svůj letošní rekord a dosáhlo úrovně 1789 za unci. Na druhou stranu zlatu se nedaří překonat úroveň 1800 dolarů, která by nastartovala zlato k dalšímu růstu. O překonání hranice bude rozhodovat celková nálada na trhu. Pesimistická nálada nebo špatné zprávy by zlato jistě vystřelily velmi rychle nahoru. Optimisticky scénář by znamenal pro zlato spíš konsolidaci v pásmu 1700–1750 dolarů za unci, než velký propad.
Aktuální cena zlata
Ropa uhájila úrovně 40 dolarů pro WTI a 42 dolarů pro Brent. To byl velmi důležitý boj, protože ukázal, že poptávka po této surovině neklesla, ani na konci měsíce. Právě klíč pro evaluaci nálady a možných scénářů leží v ropě.
Pokud ropa poroste, tak trh předpovídá scénář rychlého ekonomického oživení.
Pokud ropa vzroste tak vzrostou ceny producentů ropy a zpracovatelského ropného průmyslu. A pokud dojde k tomuto růstu, tak právě tyto cyklické hodnoty mohou vystřelit indexy ještě výše. Kdyby naopak ropa poklesla výrazně pod hranici 40 dolarů, bylo by to velmi špatné znamení a pravděpodobnost propadu na burze by se rychle zvýšila.
Aktuální cena ropy Brent
Výsledková sezóna v Americe už pomalu, ale jistě, klepe na dveře. 14. července americká banka JP Morgan oznámí své výsledky. Právě zdraví amerických bank a cena ropy budou hrát velkou roli pro odhad rychlosti oživení ekonomiky. Nesmíme však zapomenout, že Fed vyzval americké banky, aby nevyplatily dividendy za třetí čtvrtletí tohoto roku a měly připravenou hotovost, aby ustály odpisy a krachy dlužících firem. Investor by tedy měl zvážit, jestli jsou tyto dny vhodné pro letní dovolenou.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.