Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Budou české firmy zvyšovat svým zaměstnancům mzdy v reakci na ohromnou inflaci?

Budou české firmy zvyšovat svým zaměstnancům mzdy v reakci na ohromnou inflaci?

Budou české firmy zvyšovat svým zaměstnancům mzdy v reakci na ohromnou inflaci?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na to, kolik % českých firem bude zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Podíváme se také na procentuální nárůst zvyšování. Porovnáme tento nárůst se současnou inflací a zjistíme, že nominálně se sice mzdy zvýší, ale reálně v důsledku inflace mzdy poklesnou. Pokud chcete vědět přesná čísla růstu mezd a inflace, čtěte dále. 

Dle průzkumů bude 70 % českých společností zvyšovat mzdy.

Dle ekonomů bude až 70 % českých společností zvyšovat svým zaměstnancům v roce 2022 mzdy. Mzdy mají růst zejména ve zpracovatelském průmyslu, a to nejčastěji o 5 až 10 %. Až 10 % podniků zároveň uvádí, že příjmy jejich pracovníků se navýší i o víc než 10 %. Část firem ale bude vyplácené mzdy i snižovat.

Data Hospodářské komory ukazují, že ke zvýšení měsíčního příjmu zaměstnanců o 5 až 10 % ve srovnání s rokem 2021 se zavázalo 44 % českých firem. Částečně by se mzdy měly navýšit i v dalších 16 % firem, avšak o méně než 5 %.

Dle analýzy Hospodářské komory vyplývá, že zhruba 25 % českých podniků vyplácené odměny nezmění. Dalších 5 % firem se ale v České republice nejspíš odhodlá k poklesu mzdových podmínek, a to hlavně v sektoru služeb.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, uvádí, že nepříznivým ekonomickým vývojem jsou povětšinou jako první zasaženy malé a mikro firmy. V případě mzdového vývoje v osobních službách se zřejmě projevuje i změna spotřebního chování obyvatel v souvislosti s vyšší inflací a jejím vlivem na úspory a reálnou úroveň mezd, a tedy i snížení poptávky po vybraných službách.

Hospodářská komora také uvádí, že kvůli rychle rostoucím cenám elektřiny i plynu je současná situace pro domácnosti a firmy téměř neudržitelná. Kvůli růstu cen, nedostatečné dostupnosti některých materiálů a nepřímých dopadů ruské invaze na Ukrajinu je skoro polovina podniků nucena v letošním roce utlumit své investice.

Závěr

Hospodářská komora i proto vypracovala seznam doporučení, jak by vláda mohla na nynější obtížnou situaci reagovat.

Navrhla, aby vláda zvážila výjimky pro používání burzovních cen při prodeji energií, vytvoření mechanismu k zajištění strategických zásob zemního plynu, vlastní těžbu plynu z břidlic nebo třeba prodloužení provozu uhelných tepláren. Hospodářská komora zároveň doporučuje, aby Česká republika majetkově vstoupila do nově vznikajících terminálů na zkapalněný zemní plyn.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo