Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Budou akcie Apple v roce 2022 létat v oblacích, nebo padat k zemi?

Budou akcie Apple v roce 2022 létat v oblacích, nebo padat k zemi?

Budou akcie Apple v roce 2022 létat v oblacích, nebo padat k zemi?
Zdroj: depositphotos.com

Na rozdíl od mnoha jiných akcií se akcie Apple během současného záchvatu volatility na trhu vyvolaného objevením nové varianty covid-19 drží poměrně dobře. Zatímco ostatní technologické akcie dostaly velký zásah, protože investoři opouštěli riziková aktiva orientovaná na růst, největší světová společnost podle tržní kapitalizace prokázala odolnost. Její akcie během posledních dvou týdnů vykazují růst, a to v době, kdy se technologický index Nasdaq 100 propadl o více než 6 %.

Pozitivní výkonnost je překvapivá i vzhledem k některým důkazům, že má společnost se sídlem v kalifornském Cupertinu potíže s uspokojením poptávky, když jí celosvětové překážky v dodavatelském řetězci brání ve výrobě většího množství hardwaru během klíčové sváteční sezóny. Co to znamená pro akcie Apple do roku 2022? Bude se jim nadále dařit, nebo mohou investoři očekávat spíše propad?

Problémy v dodavatelském řetězci a slabá poptávka by mohly výrobce iPhonů vykolejit

Akcie společnosti Apple se po nejistém začátku roku 2021 rozjely a posílily o více než 38 % (k 11. 12. 2021). Působivé je, že se jim dařilo růst navzdory problémům v dodavatelském řetězci, které poškodily jeho prodeje ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2021 (které skončilo 25. září). Investoři navíc projevili důvěru v technologického giganta navzdory slabším než očekávaným pokynům pro čtvrtletí, které končí v prosinci.

Vývoj ceny akcií Apple za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak ukazuje výše uvedený graf, akcie Apple od začátku října získaly na dynamice. To není překvapivé, protože uvedení iPhonu 13 dalo investorům důvod k radosti, neboť po tomto zařízení byla zaznamenána silná poptávka, která převýšila nabídku. Společnost nebyla schopna vyrobit dostatek iPhonů, aby uspokojila vyšší než očekávanou poptávku, protože nedostatek součástek a odstávky způsobené koronavirem ochromily výrobu.

V ideálním světě by to mělo vést k vysokým dodávkám iPhonů v roce 2022, kdy se zlepší dodavatelský řetězec, což by pozvedlo jak tržby, tak zisk společnosti Apple a tím i cenu jejích akcií. To se však nemusí stát, což způsobí, že akcie na začátku nového roku ztratí dynamiku. Podívejme se proč.

Proč by akcie Apple mohly začátkem příštího roku klesnout

IPhone je nejdůležitějším produktem Apple. Ve fiskálním roce 2021 přinesl společnosti tržby ve výši téměř 192 miliard dolarů, což bylo něco přes 52 % jejích celkových tržeb ve výši 365,8 miliardy dolarů. Nyní se objevují zvěsti, že Apple možná ztrácí zákazníky právě kvůli neschopnosti vyrábět dostatek iPhonů, aby uspokojil poptávku.

Podle zprávy agentury Bloomberg společnost údajně sdělila svým dodavatelům komponent, že poptávka po modelech iPhone 13 oslabila, protože potenciální zákazníci již nemají zájem o koupi zařízení kvůli nedostatečné dostupnosti.

Z průzkumu provedeného v Japonsku vyplývá, že počet stávajících majitelů iPhonů, kteří mají zájem o upgrade na nejnovější zařízení, je nižší než v loňském roce, kdy mělo o upgrade na iPhone 12 zájem více lidí.

Jedním z důvodů, proč tomu tak může být, jsou dlouhé čekací lhůty na modely iPhone 13 Pro, o které je větší zájem než o standardní modely. Čekací doba na iPhone 13 Pro a Pro Max se pohybovala na konci listopadu mezi 16 a 23 dny. Stojí také za zmínku, že Apple údajně snížil svůj cíl výroby iPhonu 13 pro rok 2021 o 10 milionů kusů kvůli nedostatku komponent, což vysvětluje, proč její zařízení stále vykazují rozsáhlé čekací doby.

Problémem je, že zpoždění iPhonu 13 má trvat až do února 2022, jak informovalo DigiTimes. Tyto dlouhé čekací doby a zpoždění údajně způsobují, že zákazníci odkládají nákupy iPhonu 13. To není překvapivé. V době, kdy bude iPhone 13 standardně dostupný se už bude jednat o půl roku staré zařízení. To by mohlo vést k tomu, že zákazníci od nákupu iPhonu 13 upustí a raději sáhnou po modelech z roku 2022.

V důsledku toho by mohly tržby z prodeje iPhonů v nejbližší době utrpět ztrátu a v roce 2022 by mohly zatížit finanční výsledky společnosti a cenu jejích akcií.

Toto oslabující se poptávkové prostředí spolu s nejistotou spojenou s omikronem zatím nepřineslo pro akcie korekci, na kterou mnozí investoři v ústraní čekají. Jedním z vysvětlení této neobvyklé síly je, že investoři nyní považují Apple za bezpečné aktivum, které je schopno snášet ekonomické otřesy mnohem lépe než některé srovnatelné akcie. Společnost má také solidní rozvahu a více než 200 miliard dolarů v hotovosti v bankách.

V dlouhodobém horizontu by akcie mohly vyletět výše

Prozíraví investoři by se však neměli obávat potenciálních krátkodobých problémů, kterým Apple čelí. I kdyby prodeje iPhonů nebyly na začátku roku 2022 tak skvělé kvůli problémům, které technologický titán nemůže ovlivnit, neměli by zapomínat na masivní cyklus upgradů, který je motorem růstu společnosti Apple.

Podle IDC dodal Apple ve třetím čtvrtletí roku 2021 50,4 milionu iPhonů, což je oproti předchozímu roku skok o téměř 21 %. Společnost dosáhla tohoto působivého růstu během čtvrtletí, kdy se celkový trh s chytrými telefony meziročně snížil o 6,7 %, přičemž její největší konkurenti Samsung a Xiaomi zaznamenali pokles dodávek.

Prognóza růstu trhu se smartphony a růst podílů 5G telefonů
Prognóza růstu trhu se smartphony a růst podílů 5G telefonů
Zdroj: idc.com

Apple se navíc těší z příjemného nárůstu průměrné prodejní ceny jednotlivých iPhonů. Prodeje mohou být v příštích měsících brzděny nedostatkem součástek, ale nelze popřít, že se společnost těší kombinaci růstu objemu prodejů i ceny smartphonů díky zavádění chytrých telefonů podporujících 5G sítě.

Ještě důležitější však je, že na začátku roku 2021 existovala více než miliarda uživatelů iPhonů. Analytik společnosti Wedbush Dan Ives v říjnu poukázal na to, že 25 % základny uživatelů společnosti Apple za poslední tři a půl roku svůj iPhone neupgradovalo. To znamená, že v období upgradu je nejméně 250 milionů uživatelů, kteří by si mohli iPhone 13 koupit. Počet uživatelů iPhonů bez zařízení 5G je navíc ještě vyšší, protože první iPhone podporující 5G se začal prodávat teprve před více než rokem.

IPhone, hlavní růstový tahák Applu, může dlouhodobě pokračovat v jízdě a omezení dodavatelského řetězce pravděpodobně bude pouze nepatrným výmolem na cestě.

Akcie společnosti Apple jako takové mohou nakonec znovu nabýt na síle, jakmile se v roce 2022 zbaví výrobních problémů a dodá zákazníkům více iPhonů. A to je jen jeden z důvodů, proč by akcie této technologické společnosti mohly v příštím roce vyletět výše, protože pracuje na dalších produktech, které by mohly v roce 2022 a v dalších letech urychlit její růst. Proto může být vhodným přístupem akcie v případě poklesu nakoupit, protože krátkodobé problémy by nakonec mohly uvolnit místo dlouhodobým ziskům.

Analytický tým RoboMarkets na náš dotaz ohledně odhadu budoucího vývoje akcií Apple odpověděl toto: "Přestože je společnost největší veřejně obchodovanou korporací na světě, na rozdíl od jiných technologických gigantů neztrácí svůj potenciál růstu. Zuckerbergova společnost Facebook jako první oznámila metaverse, ale odborníci v tomto segmentu sázejí na Apple. Očekávají, že se mu v tomto směru podaří dosáhnout hmatatelných výsledků. Nezapomínejme ani na posun Applu směrem k výrobě elektromobilů a k tomu připočtěme streamovací službu. V důsledku toho zůstává růstový potenciál ceny akcií."

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo