Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Schyluje se na území EU k zákazu privacy coinů?

Schyluje se na území EU k zákazu privacy coinů?

Evropská unie údajně plánuje omezit nebo zakázat používání mincí na ochranu soukromí ve své jurisdikci. Zdá se, že úvahy o potenciálním zákazu se týkají především obavy z praní špinavých peněz. Podle dostupných informací se uvažuje o zákazu mincí chránících soukromí, včetně Monero (XMR), Zcash (ZEC), Secret (SCRT) a Dash (DASH).

Uniklý dokument

Podle informací, které pod příslibem anonymity, zveřejnil jeden z diplomatů, pracují zákonodárci EU na návrhu politiky proti praní špinavých peněz, který bankám a poskytovatelům kryptografických služeb zakazuje interakci s mincemi na soukromí (privacy coiny).

Pokud by byla politika přijata, dostala by se na černou listinu celá řada populárních kryptoměn, včetně takových měn, jako je Monero (XMR), Zcash (ZEC), Secret (SCRT) či Dash (DASH).

Již v březnu Evropský parlament předložil legislativu, která brání transakcím mezi burzami a nehostovanými peněženkami. Nyní se zdá, že parlament je připraven restrikce proti anonymitě v oblasti kryptoměn ještě vystupňovat.

V návrhu legislativního návrhu z 9. listopadu totiž tento orgán přímo uvedl:

"Úvěrovým institucím, finančním institucím a poskytovatelům kryptografických služeb se zakazuje držet mince zvyšující anonymitu."

Předpokládá se, že návrh byl vypracován českými úředníky a byl také sdílen mezi 26 členskými státy. Pro úplnost raději dodávám, že tento návrh omezující soukromí zatím ještě oficiálně přijat nebyl.

Ochrana soukromí v problémech?

Začátkem tohoto měsíce se uskutečnil rozhovor s generálním ředitelem projektu Zcash Joshem Swihartem. Ten sdělil, že veřejné blockchainy představují vážné bezpečnostní riziko pro jednotlivé uživatele i korporace.

"Pokud jsem firma, která přijímá kryptoměny nativně, nikoli prostřednictvím zprostředkovatele třetí strany, nemohu si dovolit, aby konkurence viděla všechny tyto [osobní] informace … Nejen informace o mém podniku – co přichází a odchází – ale i informace o mých zákaznících, kteří se mnou mohou provádět transakce online nebo používat kryptoměny. Očekávám tedy, že nastane bod zlomu, kdy se po nich znovu objeví velká poptávka."

Swihart očekává, že poptávka po mincích na ochranu soukromí bude stále naléhavější, protože nyní zde jsou nejrůznější společnosti zabývající se dohledem nad kryptoměnami (Chainalysis a mnohé další), které nejen sledují transakce, aby se podívaly na toky, ale označují i adresy.

Je možné, že regulační orgány a stále sofistikovanější dohled na řetězci by mohly katalyzovat zvýšenou poptávku po mincích na ochranu soukromí. Ironií je, že regulační orgány by mohly spíše argumentovat ve prospěch mincí na ochranu soukromí, než aby je zakazovaly.

To je lekce, která by mohla platit i pro regulátory v USA. Jedním z takových příkladů je nedávné zařazení Tornado Cash na černou listinu Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí. Tuto situaci okomentoval již zmiňovaný Swihart takto:

"Existují zdravé obavy ze směru, kterým se ubírají rozhovory s regulačními orgány. Myslím si, že to, co OFAC udělal, byl obrovský exces."

Závěrem

Po kolapsu kryptoměnové burzy FTX se kryptoměnám s největší pravděpodobností dostane ze strany regulátorů mnoha zemí nemalé pozornosti. Dá se očekávat, že mezi prvními "budou na ráně" právě mince na ochranu soukromí. Osobně se obávám, že hlasy, požadující omezení či přímo jejich zákaz, budou patřit mezi ty nejhlasitější.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo