Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Návrh zákona o kryptoměnách se pravděpodobně odkládá na příští rok

Návrh zákona o kryptoměnách se pravděpodobně odkládá na příští rok

Návrh zákona o kryptoměnách senátorek Lummisové a Gillibrandové bude s největší pravděpodobností odložen na příští rok. Senátorka Cynthia Lummisová k tomu uvedla, že senátoři, kteří nejsou zběhlí v kryptografii, budou potřebovat určitý čas na pochopení a zpracování návrhů.

Projednání zákona v Senátu se letos nejspíše nestihne

Dvoustranický návrh zákona o kryptoměnách, za kterým stojí senátorky Cynthie Lummisová (republikánka) a Kirsten Gillibrandová (demokratka) bude podle této dvojice s největší pravděpodobností odložen na příští rok.

V projevu, během kryptografického summitu pořádaného agenturou Bloomberg 19. července, senátorky uvedly, že existuje jen malá šance, že se komplexní návrh zákona podaří prosadit v Senátu ještě letos, přičemž Lummisová k tomu poznamenala následující:

"Myslím, že jak Kirsten, tak i já se domníváme, že celkový návrh zákona bude spíše odložen na příští rok. Je to velké téma, je komplexní a pro mnoho amerických senátorů stále nové, a tak je toho, co musí strávit během několika zbývajících týdnů, které nám v tomto kalendářním roce zbývají, pro ně hodně."

Zákon o odpovědných finančních inovacích byl v americkém Senátu představen 6. června a jeho cílem je řešit roli Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) a Komise pro cenné papíry (SEC), pokud jde o regulaci kryptografických aktiv, spolu s regulací stablecoinů, bankovnictví, daňového zacházení s digitálními aktivy a koordinace mezi úřady.

Dvojice však poznamenala, že mohou existovat konkrétní oblasti jejich návrhu zákona, které by se mohly prosadit již v letošním roce prostřednictvím jiných právních předpisů. Gillibrandová v této souvislosti zdůraznila, že kolegyně demokratická senátorka Debbie Stabenowová a republikánský řadový člen John Boozman pracují na návrhu zákona, který navrhuje CFTC jako klíčového regulátora pro oblast kryptoměn.

Návrh zákona převádí některé části z legislativy Lummisové – Gillibrandové v souvislosti s tím, že většina digitálních aktiv je klasifikována jako komodity, a tudíž spadá pod jurisdikci CFTC.

Lummisová rovněž poznamenala, že část jejich návrhu zákona zaměřená na regulaci stablecoinů vydávaných finančními institucemi by mohla být rovněž překlopena do jiného návrhu zákona z bankovního výboru a odhlasována ještě letos.

Senátorky poznamenaly, že na návrh zákona zaznamenaly poměrně pozitivní odezvu z obou stran politického spektra. Gillibardová k tomu uvedla:

"Zdá se, že se formuje vážná shoda, a přesně jak řekla senátorka Lummisová: dva výbory, kde se tomuto tématu věnuje nejvíce senátorů, jsou bankovní a agrární [zemědělský] … určitá pozornost se tomu věnovala také ve finančnímu výboru, neboť senátor Wyden a jeho výbor napsali velkou část daňových ustanovení v našem návrhu zákona"

Naléhavé potřeba zavést alespoň ochranu spotřebitelů

Dvojice sice uznává, že jejich komplexní návrh zákona o kryptografii potřebuje čas, než se mu podaří získat (před hlasováním) náležitou pozornost, zároveň ale Gillibrandová zdůraznila, že kolegové senátoři, regulační orgány a zákonodárci si začínají uvědomovat naléhavou potřebu zavést alespoň ochranu spotřebitelů:

"Nyní je tu další zájem, protože vidí, že je to něco důležitého, co je třeba udělat, neboť spotřebitelé dnes nejsou chráněni, neexistuje žádný dohled ani odpovědnost a žádná pravidla silničního provozu … Takže je to nyní naléhavější a také více cítíme, že je to něco, co musíme udělat."

Komentáře zazněly v souvislosti s nedávným konkurzním řízením firem poskytujících krypto půjčky, jako jsou Celsius a Voyager, kde byli uživatelé vystaveni vážnému riziku, že přijdou o svá uložená aktiva na těchto platformách.

Lummisová rovněž poukázala na květnový kolaps ekosystému Terra v hodnotě 40 miliard dolarů a na rizikovou povahu algoritmických stablecoinů, které vyžadují další dohled.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo