Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Jon Cunliffe: Tato kryptozima nám udělila několik lekcí

Jon Cunliffe: Tato kryptozima nám udělila několik lekcí

Náměstek guvernéra pro finanční stabilitu Bank of England (BOE) Jon Cunliffe se věnoval tématu "Crypto Winter", finančním rizikům v tomto sektoru a regulaci. V projevu na akci v rezidenci britského vysokého komisaře v Singapuru se Cunliffe podělil o čtyři poučení, která si z tohoto sektoru odnáší.

Na kryptoměnových trzích vládne zima

Viceguvernér podpořil svá tvrzení, že digitální aktiva vstoupila do kryptografické zimy v důsledku 70% poklesu ceny bitcoinu (BTC) a selhání "vysoce profilovaných firem". V tomto smyslu také zdůraznil potřebu zavést účinnou regulaci používání kryptoaktiv.

Cunliffe navrhl zavedení regulačního principu a říká, že regulace daného aktiva by měla být úměrná jeho riziku. V tomto smyslu sice na jednu stranu uznal, že digitální aktiva mají potenciál zlepšit finanční systém, ale zároveň dodal:

"(…) aby byly inovace úspěšné a udržitelné, musí se odehrávat v rámci, v němž jsou rizika řízena. Lidé nelétají dlouho v nebezpečných letadlech."

Pro podporu svých argumentů jmenoval viceguvernér kolaps ekosystému Terra a jeho následný pád do propasti. Zmínil také likvidace významných kryptografických firem, jako je Three Arrows Capital (3AC), která ve Spojených státech vyhlásila bankrot.

Cunliffe ve svém projevu dále zmínil, že digitální aktiva se svými technologickými inovacemi nejsou odolná vůči "starým rizikům". I z tohoto důvodu se domnívá, že je třeba tento sektor dostat do "regulačního perimetru".

Cunliffe výše zmíněné události samozřejmě využil také k tomu, aby poukázal na to, že digitální aktiva postrádají "vnitřní hodnotu". Nakonec by tento sektor mohl vyvolat větší pád, jehož následky by se mohly přenést do staršího finančního systému:

Vzhledem k rychlosti růstu a rostoucímu propojení s konvenčními financemi by takové riziko mohlo přijít relativně rychle a je třeba se co nejrychleji pustit do práce na jeho začlenění do regulačního rámce.

Co dělají regulační orgány pro integraci kryptoměn?

Zástupce guvernéra Bank of England varoval investory, že "volatilní" aktiva, jako je bitcoin, se mohou "zhroutit", a předpověděl, že tento sektor může mít "omezenou budoucnost". Případy použití by se však mohly dále rozvíjet a být integrovány do finančního světa, čímž by se trochu smazaly hranice mezi oběma sektory.

"Druhé ponaučení, které si z kryptozimy odnáším, je, že regulátoři musí pokračovat v práci, aby používání kryptotechnologií ve financích zahrnuli do regulačního perimetru."

Cunliffe zmínil veškerou práci, která se provádí v Bank of England a napříč mnoha mezinárodními orgány s cílem zavést mezinárodní krypto regulaci, kdy kupříkladu tento týden americké ministerstvo financí rovněž požádalo mezinárodní partnery, aby pracovali na kryptoregulaci.

Oba subjekty se zřejmě shodují v tom, že nejednotné regulační politiky by mohly zvýšit riziko v odvětví digitálních aktiv. Cunliffe zároveň hovořil o tom, že stávající regulace nemusí (v tomto novém kontextu) se vznikající třídou aktiv fungovat.

"Tím se dostávám k mé třetí lekci: rozšíření regulačního rámce tak, aby zahrnoval používání kryptotechnologií, musí být založeno na železném principu "stejné riziko, stejný regulační výsledek". Výchozím bodem pro regulační orgány by mělo být použití stejné regulace na rizika spojená s poskytováním finančních služeb bez ohledu na to, jak jsou poskytovány."

Hovořil však i o tom, že je třeba se věnovat činnostem, které nejsou schopny dodržovat regulace a "nenechat je pokračovat". To se může týkat široké škály produktů a služeb v krypto ekosystému, přičemž jedinou pravděpodobnou výjimkou jsou podle něj stablecoiny.

"A to mě přivádí k mé poslední lekci – že inovace a regulace jsou nakonec přátelé, nikoli nepřátelé."

Ve Velké Británii regulátoři již zahájili pilotní programy, jejichž cílem je posoudit rizika spojená s digitálními aktivy a dát regulátorům a vládním agenturám šanci získat zkušenosti s regulací kryptoměn. Přesto viceguvernér spojuje "úspěch" digitálních aktiv s možností jejich regulace.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo