Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Bitcoin a jeho nepřátelé

Bitcoin a jeho nepřátelé

Bitcoin musí často čelit různým kritickým hlasům (spekulace, volatilita, praní špinavých peněz, terorismus, znečištění atd.). Existuje však obrovské množství údajů a analýz, které tato obvinění položku po položce vyvracejí a které jsou snadno dostupné na internetu každému, kdo si dá tu práci a tyto informace si vyhledá a prozkoumá.

Proč se ale stále dokola vracejí ta stejná obvinění, aniž by se brala v úvahu vyvrácení, která v mnoha případech byla zveřejněna již před lety? Intelektuální lenost pomlouvačů, ba ani zjevná zaujatost těch, jejichž moc nebo obchodní model je vzestupem kryptoměn ohrožen, nevysvětluje ani zdaleka vše.

Zásadní důvod – tentokrát ideologické povahy

Významný rakousko-britský filosof Karl Popper v knize Otevřená společnost a její nepřátelé (“The Open Society And Its Enemies – 1945) připomíná, že civilizace je postupné uznávání několika hlavních principů: rovných práv, svobody názorů, intelektuálního pluralismu, kritického racionalismu, vlastnických práv, individuální odpovědnosti, vzájemné tolerance, směny a spolupráce. "Otevřená společnost" je dynamický společenský řád, který osvobozuje jednotlivce od zděděných hierarchií.

Podle Poppera je však tento civilizační proces ze své podstaty velmi křehký. Protože vytváří změnu, nejistotu a složitost, narušuje pohodlí a bezpečí zaručené tradičním řádem. Místo každého jednotlivce ve společenské hierarchii již není zaručeno automaticky. Jednoduchost, jistoty a stálost kmenové společnosti jsou zpochybněny. Tento proces proto živí strach, virulentní odmítání a zpátečnické reakce.

Pro ty, kteří nostalgicky vzpomínají a volají po "uzavřené společnosti" vede přílišná svoboda k chaosu. Kolektiv musí mít přednost před jednotlivcem, tradice před inovacemi. Nepřipadá v úvahu, aby se otevřená společnost rozvíjela. Je třeba obnovit podřízenost neměnným tradicím, nezpochybnitelným přesvědčením, pevným hierarchiím, stálému postavení. Musí být nastolen primát společenství, vzájemného dohledu a společenské kontroly.

Západní politická filozofie je podle Poppera konfrontována s tímto protikladem mezi otevřenou a uzavřenou společností. V každé době musí členové té prvně zmíněné skupiny reagovat na útoky donucovacího holismu („celek“ je důležitější než jeho části a každá část má význam pouze vztahujeme-li její význam k ostatním částem nebo k celku), antiindividualismu či třeba kmenového kolektivismu a pokušení totalitarismu z řad vládnoucí skupiny.

Debata o bitcoinech je jen dalším projevem tohoto napětí.

Decentralizovaná, otevřená síť patřící všem

Bitcoin je měnou otevřené společnosti. Mnohé ovšem znepokojuje, protože bitcoin je svobodná měna a pro skeptiky svobody je tedy bitcoin nepřijatelný.

Bitcoinová síť je otevřená všem, ale nikdo není nucen ji používat. Každý se může zapojit a kdykoli odejít: bez předchozího povolení, bez diskriminace, bez cenzury. Každý může bitcoiny využít způsobem, který si sám zvolí. Někdo s nimi chce platit, někdo třeba "jen" bezpečně uložit a HODLovat.

Kdokoli má zájem, může se podílet na zabezpečení systému a zapojit se do těžby BTC. Každý se také může podílet na ověřování, kontrole či doplňování a vylepšování protokolu. Ten má otevřený zdrojový kód: lze jej volně a bezplatně kopírovat a používat.

Bitcoinové transakce jsou veřejně přístupné údaje, které si může přečíst každý. Veřejná je také distribuovaná decentralizovaná databáze (známý "blockchain"). Je duplikován na desítkách tisíc počítačů po celém světě, přičemž žádný z nich nemá větší vliv než ostatní.

Režim vydávání nových BTC mincí je transparentní, automatický, předvídatelný a hlavně nemanipulovatelný. Bitcoin je decentralizovaný a otevřený. Nikdo nad tímto systémem nemá moc. Nemá žádného vůdce ani správce. Patří všem a nikomu.

Tyto vlastnosti vytváří mimořádně inovativní celek, který je přímým protikladem systémů založených na hierarchii, autoritě, právním monopolu, plánování, kontrole či utajení a donucování. Bitcoin má všechny vlastnosti potřebné k tomu, aby mohl být používán jako peníze: jeho token je homogenní, dělitelný, přenosný, směnitelný a vzácný. Jeho technologii je možné vylepšovat a upgradovat. Je programovatelný, vyhovuje paradigmatu digitálního věku. Doplňkový protokol (Lightning Network) umožňuje neomezený počet mikroplateb bez dalších energetických výdajů. Přijetí bitcoinu je postupné, jedná se o měnu, která teprve vzniká.

Společenská funkce peněz

Měla by být společenská instituce peněz vnucována, řízena a manipulována? V zajetí oligarchie? Upravena pro politické účely? Mobilizována k řízení ekonomiky a monitorování soukromého života? Nebo by měla být svobodná, neutrální, inovativní a otevřená (což mimochodem budoucí "digitální měny centrálních bank" nebudou)?

V 90. letech 20. století se mnozí vysmívali Linuxu, neboť byl otevřený a přístupný všem, bez duševního vlastnictví. Dnes jej najdeme všude, a to i v těch nejuzavřenějších počítačových systémech a sítích. Otevřené systémy totiž často vzbuzují opovržení a nepřátelství, ale nakonec zvítězí, protože jsou pružnější, odolnější a inovativnější. Stejně jako otevřená společnost. Jako otevřené peníze.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo