Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blíží se krach? Investoři se zbavují bitcoinových ETF! Prodali jich nejvíce v historii

Bitcoinová ETF zaznamenala během posledních dvou týdnů rekordní odliv prostředků přesahující 1 miliardu dolarů. Investoři tak reagují na napětí mezi USA a Čínou a budoucí vývoj úrokových sazeb.

Blíží se krach? Investoři se zbavují bitcoinových ETF! Prodali jich nejvíce v historii

Ze spotových bitcoinových ETF během posledních dvou týdnů odteklo historicky nejvíce prostředků od jejich založení a to 1,14 miliardy dolarů.

Investoři tak reflektují eskalující obchodní napětí mezi USA a Čínou spolu s úrokovými sazbami. Ty by nemusely klesat takovým tempem, jakým trh původně čekal.


Data společnosti Sosovalue ukazují, že k největšímu odlivu prostředků z bitcoinových ETF došlo od 7. do 21. února.

Zdroj: coinglass.com
Přehled vývoje peněžních toků v rámci bitcoinových ETF
Přehled vývoje peněžních toků v rámci bitcoinových ETF

Tím byl překonán předchozí rekord z 21. června 2024, kdy tehdy došlo v rámci dvou týdnů k odlivu prostředků ve výši 1,12 miliardy dolarů.

V té době se cena Bitcoinu pohybovala kolem 64 000 dolarů. Marcin Kazmierczak, spoluzakladatel společnosti RedStone, poukázal na pohyby v rámci bitcoinových ETF jako na ukazatele sentimentu mezi předními správci aktiv.

Cenový vývoj Bitcoinu poslední měsíc

Navzdory těmto alarmujícím odlivům Kazmierczak říká, že je potřeba se dívat na vývoj těchto fondů během delšího časového období, protože ETF slouží jako instrumenty pro dlouhodobé investice.

Právě v rámci delšího horizontu lze vidět, že byl příliv kapitálu poslední dobou opravdu velký.

Faktory ovlivňující trh

Výprodej na bitcoinových ETF je z velké části způsoben pokračujícím obchodním napětím mezi USA a Čínou.

Nová dovozní cla zvýšila obavy investorů ohledně potenciální obchodníky války, což vedlo ke stažení prostředků z těchto fondů.

Investoři tak nyní vyhlížejí setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, které by mohlo potenciálně vyřešit toto obchodní napětí.

Ačkoli je Trump ohledně jejich nové dohody optimistický, konkrétní termín schůzky zatím nebyl navržen.

Kromě obchodního napětí ovlivňuje chování investorů také budoucí vývoj úrokových sazeb, vývoj regulace na kryptoměnovém trhu a samotný sentiment.

Kazmierczak zdůraznil, že nyní tak čelí kryptoměnový trh velkému počtu nejistot. I přes odlivy prostředků z ETF je však institucionální hráči nadále ve velkém drží.

Institucemi, které v nedávné době oznámili expozici vůči bitcoinovým ETF, jsou zahraniční fond Abú Dhabí nebo penzijní fond amerického státu Wisconsin. Jejich pozice dosahují stovky milionů dolarů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat