Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Bitcoinové bankomaty fungují nelegálně a musí přerušit činnost, rozhodl britský orgán

Bitcoinové bankomaty fungují nelegálně a musí přerušit činnost, rozhodl britský orgán

Bitcoinové bankomaty fungují nelegálně a musí přerušit činnost, rozhodl britský orgán
Zdroj: nytimes.com

Anonymní nákup bitcoinů do určité částky byl ve Velké Británii možný uskutečnit pouze v bitcoinových automatech, které fungují jako alternativa k nakoupení aktiva mimo burzy. Nicméně v pátek britský úřad dohlížející na finanční trh (FCA) rozhodl, že tento způsob získávání bitcoinů je nelegální a všechny firmy provozující tento typ automatů musí přerušit jejich provoz.

Prohlášení úřadu

Hlavní finanční regulátor v zemi zejména poukazoval na to, že žádný z bankomatů není registrován a dokonce ani neposkytuje důkazy o dodržování britských zákonů proti praní špinavých peněz. Pro představu, registrované burzy nabízející obchodování kryptoměn musí dodržovat opatření týkajících se zákazníků včetně KYC (Know Your Customer) a AML (anti-money laundering).

"Žádná z registrovaných firem nebyla schválena k nabízení služeb v podobě kryptoměnových bankomatů, což znamená, že všechny působící ve Velké Británii tak činí nelegálně a spotřebitelé by je neměli používat," uvedl FCA.

Orgán dále uvedl, že bude individuálně kontaktovat provozovatele bankomatů po celé Británii, aby ukončili svou činnost, jinak jim hrozí pokuty. Instituce prozatím schválila v celkovém součtu pouhých 33 společností, které mohou provádět obchodní operace v oblasti kryptoměn, ale žádná z nich zatím nezískala povolení ke zřízení bitcoinového bankomatu.

FCA upozornil na nedávný případ, v němž figurovala společnost Gidiplus nabízející služby bitcoinových automatů ve Velké Británii. Její žádost byla zamítnuta s odůvodněním, že neexistují dostatečné důkazy o tom, jak bude společnost provádět svou činnost v souladu s předpisy.

Jak fungují bitcoinové bankomaty?

Alternativa ke kryptoměnovým burzám funguje zpravidla v závislosti na hardwarových peněženkách či ostatních peněženkách pro úschovu digitálních aktiv. V daném bankomatu vložíte hotovost a následně uvedete adresu peněženky, kam chcete aktivum poslat. Bankomat za aktuálních tržních podmínek provede transakci.

Z pohledu anonymity jsou bankomaty výbornou volbou, ovšem v rámci poplatků je tento nástroj snad tou nejhorší možností. Poplatky závisí na společnosti poskytující bankomaty, ale obvykle se pohybuje ve výši 5 – 10 % z transakce.

Dostupnost bankomatů

Podle dat serveru CoinAtmRadar operuje ve Spojeném království 92 bankomatů, zatímco největší koncentrovanost je v Londýně. Bitcoinové bankomaty se staly celosvětovým fenoménem. Stroje nalezneme v 76 různých zemí světa s celkově téměř 37 000 aktivními bankomaty s tím, že nejvíce jich nalezneme v USA.

Bitcoinové bankomaty fungují nelegálně a musí přerušit činnost, rozhodl britský orgán
Mapa rozmístění bitcoinových automatů
Zdroj: coinatmradar.com

Reklama na kryptoměny v Londýně

Londýňané se ocitli během prosince minulého roku v záplavě reklamní inzerce, kterou způsobila firma stojící za dalším meme coinem – Floki Inu. Nejvyšší orgán regulující reklamu v zemi kritizoval společnost za pravidelné porušování etických pravidel týkajících se reklamy, včetně šíření zavádějících a nepřesných informací o digitálních aktivech. Reklama se stala i předmětem vyšetřování.

Bitcoinové bankomaty fungují nelegálně a musí přerušit činnost, rozhodl britský orgán
Příklad reklamy v londýnském metru
Zdroj: cryptonews.com

Regulátor reklamy dospěl na začátku března letošního roku k závěru, že reklamy nezodpovědně využívaly FOMO efektu a banalizovaly investice do digitálních aktiv. Výsledkem byl zákaz reklamy.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,38%
Cena
$20 213
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-4,2%
Cena
$1 109
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-4,8%
Cena
$221,6

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo