Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin znovu nad 100 tisíci USD. Co v příštích dnech ovlivní jeho cenu?

Po propadu z nového maxima na 104 tisících USD až na 91 tisíc USD se Bitcoin po několikadenní nerozhodnosti opět vrátil nad magických 100 tisíc USD.

Bitcoin znovu nad 100 tisíci USD. Co v příštích dnech ovlivní jeho cenu?
Zdroj: depositphotos.com

5. prosince časně ráno překonal Bitcoin (BTC) poprvé v historii hranici 100 tisíc USD a po zdolání obří rezistence zastavil svůj růst až na 104 tisících USD.

Jaké překvapení však čekalo obchodníky, když stejný den večer začal padat a nakonec v doprovodu obřích likvidací zakreslil na grafu tzv. Darth Maul svíčku s knotem až kolem 91 tisíc USD. Na burze OKX se propadl dokonce až na 89 tisíc USD.

Zdroj: tradingview.com
Ukázka Darth Maul candle
Tzv. Darth Maul svíčka se vyznačuje dlouhými knoty (stíny) na obě strany

Obchodníci však likvidační kaskádu pojali jako příležitost a dip vykoupili. O několik dní později však opět nastaly propady, které tentokráte mnohem hůře nesly altcoiny. Ethereum (ETH) se propadlo až k 3 500 USD a Solana (SOL) k 205 USD.

I začátkem týdne však nalezli býci sílu a Bitcoin vrátili nad 100 tisíc USD.

Co nás čeká dál?

Úterní propad přišel prakticky zároveň s oznámením Googlu, který představil světu kvantový čip Willow. Tomu se podařilo za pět minut spočítat příklad, který by superpočítačům trval deset kvadrilionů let.

Zdroj: x.com/google
Představení kvantového čipu Google Willow
Představení kvantového čipu Google Willow
Jak funguje kvantový počítač?

Kvantový počítač podobně jako klasický počítač provádí výpočetní úlohy, liší se však v tom, že pro zpracování dat využívá jevů známých z kvantové fyziky, např. interferencí, kvantových superpozic, provázání či redukcí vlnové funkce.

Data jsou místo klasických bitů reprezentována qubity (kvantovými bity), které mohou nabývat nejen hodnot 0 či 1, ale mohou se nacházet také v superpozici obou hodnot.

A jelikož zabezpečení dnešních kryptoměn (ale i finančního systému či šifrovaných konverzací v chatovacích aplikací) závisí na kryptografických šifrách, které se mj. spoléhají na skutečnost, že k jejich vyřešení je potřeba “nekonečné” množství času, komunitu superrychlý Willow mírně vyděsil.

Projekt je ale stále ve fázi experimentu, kryptoměny používají několik vrstev zabezpečení a vývojáři již pracují na kvantově-resistantních řešeních. Dle odborníků se tak zatím o vaše mince nemusíte obávat.

Ve středu pak byla v USA ohlášena inflační data. Consumer Price Index (CPI) vyšel dle očekávání a meziroční inflace aktuálně činí 2,7 %.

Zdroj: bls.gov
Index spotřebních cen z USA, data za posledních 7 měsíců
Index spotřebních cen z USA, data za posledních 7 měsíců

V souvislosti s tím očekávají obchodníci, že americká “centrální banka” Fed se při svém příštím zasedání 18. prosince uchýlí k snížení úrokových sazeb, a to o 25 bazických bodů (bps), tedy o 0,25 %.

Dle predikčních trhů jako Polymarket či Kalshi si to myslí přes 90 % účastníků trhu.

Poslední zprávou, která se týkala Bitcoinu, bylo hlasování akcionářů Microsoftu. Ti měli rozhodnout, zda nakoupí digitální zlato do svých rezerv.

Představenstvo nákup nedoporučilo, a dle doporučení dopadlo i hlasování (které by i v případě schválení bylo nezávazné). Pro bylo pouhých 0,55 % akcionářů.

Zdroj: microsoft.com
Výsledek hlasování o návrhu na nákup bitcoinů
Výsledek hlasování o návrhu na nákup bitcoinů

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz jsem dříve působil jako šéfredaktor kryptoměnové redakce. Mým cílem bylo, abychom společně s našimi pravidelnými redaktory i dalšími přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.