Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, které by vám neměly ujít. Dnes se mimo jiné dozvíte, jaké důvody vedly k výraznému propadu amerických akcií, proč v týdnu explodovaly ceny kryptoměn a jakým problémům momentálně čelí američtí giganti Apple a Facebook.
Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Makro a geopolitické obavy posunuly index Nasdaq téměř zpět do medvědího teritoria
Geopolitické obavy, tvrdé řeči představitelů Federálního rezervního systému a růst výnosů dlouhodobých dluhopisů na nová 16letá maxima výrazně ovlivnily náladu investorů a přivedly index S&P 500 k největšímu týdennímu poklesu za poslední měsíc.
Index Nasdaq 100 si vedl mezi hlavními benchmarky nejhůře a téměř se vrátil do teritoria medvědího trhu, když týden zakončil 19,91 % pod svými intradenními maximy ze začátku roku 2022. S tím souvisí i zaostávání růstových akcií za jejich hodnotovými protějšky v minulém týdnu.
Akcie zahájily týden silným růstem, který pro index S&P 500 znamenal 15. pondělí v řadě, k čemuž zřejmě přispěl omezený tok negativních zpráv týkajících se Blízkého východu během víkendu. Prohlubující se napětí později v průběhu týdne však zisky vyčerpalo.
Zejména ve čtvrtek odpoledne akcie prudce klesly po zprávách, že torpédoborec amerického námořnictva sestřelil řízenou střelu, která zřejmě mířila na Izrael. Zdálo se, že negativně náladu ovlivnily také zprávy o útoku dronu na americkou základnu v Iráku.
USA masivně investují do produkce čistého vodíku
Vodík je víc než jen jeden z mála prvků, které si pamatujete z periodické tabulky prvků. V posledních letech se stal také jednou z nejvyhledávanějších technologií čisté energie, která je propagována za palivo budoucnosti.
Financování budoucnosti: Minulý týden americký prezident Biden vyhradil 7 miliard dolarů na vybudování sítě sedmi vodíkových “hubů” po celých USA – největší z nich v Texasu a Kalifornii. Financování pomůže snížit závislost na globálních zdrojích energie a urychlit zavádění levného a čistého vodíku.
Biden očekává, že projekt přinese více než 40 miliard dolarů soukromých investic a vytvoří desítky tisíc pracovních míst.
Podle administrativy by vodík mohl snížit celkové emise uhlíku ve Spojených státech o 10 až 20 %.
Energeticky náročná průmyslová odvětví, jako je cementářský, ocelářský a chemický průmysl, tvoří 60 % ročních emisí – obnovitelné zdroje, jako je solární a větrná energie, však nedokážou samy o sobě pohánět jejich zařízení. Proto přichází na řadu vodík.
Je však vodík skutečně čistý? Vodík sice při “spalování” nevypouští uhlík, ale jeho výroba je stále nákladná a spotřebovává se při ní velké množství energie. A to, zda je vyrobený vodík považován za ekologický či nikoli, závisí na typu použitého paliva.
Výroba vodíku pomocí zemního plynu emitujícího oxid uhličitý je zatím až o 70 % levnější než pomocí obnovitelných zdrojů energie – a v roce 2021 se asi 96 % vodíku celosvětově vyrábělo pomocí fosilních paliv – masivní investice do vývoje infrastruktury by však toto číslo mohly postupně snížit.
Apple v Číně pociťuje tlak (a horko)
Společnost Jefferies ve své zprávě uvedla, že Huawei sesadil iPhone z pozice lídra v oblasti chytrých telefonů v Číně – a předpovídá nižší než očekávané globální dodávky iPhonu 15 v roce 2023. Další výzkumná zpráva společnosti Counterpoint rovněž ukázala, že prodeje iPhonu 15 byly za prvních 17 dní o 4,5 % nižší než prodeje iPhonu 14.
Krom toho se Apple potýkal také s problémy s přehříváním svého iPhonu 15 a zákazem iPhonů pro čínské vládní agentury a státní společnosti. Září tak bylo pro Apple měsícem, na který těžko zapomene.
A co hůř, Čína se v posledních letech stala pro Apple velmi důležitou – v posledním čtvrtletí překonala USA jako největší trh s iPhony.
Jak velký je to problém? Poměrně zásadní – iPhony stále tvoří téměř polovinu jeho celkových příjmů. Pozitivní však je, že společnost zvýšila příjmy z (výnosnějších) služeb, které mu ve třetím čtvrtletí přinesly téměř čtvrtinu tržeb – oproti 11 % před deseti lety. Příjmy ze služeb (App Store, Apple Music, Apple TV+ atd.) nadále dosahují nových maxim – a v posledním čtvrtletí překonaly hranici miliardy předplatitelů.
Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 3,51 % níže v důsledku nejistoty ohledně výhledu úrokových sazeb a obav z eskalace konfliktu na Blízkém východě.
Náladu pak zhoršila i řada neuspokojivých zpráv o výsledcích hospodaření evropských firem a všechny hlavní kontinentální akciové indexy rovněž uzavřely v červených číslech. Italský FTSE MIB klesl o 3,12 %, německý DAX ztratil 2,77 %, francouzský index CAC 40 se propadl o 3,04 % a britský index FTSE 100 klesl o 2,60 %.
Výnosy evropských státních dluhopisů obecně vzrostly, když investoři zvažovali vyhlídku, že by úrokové sazby mohly zůstat vyšší po delší dobu kvůli přetrvávající inflaci.
EU dala společnostem Meta a TikTok týden na to, aby podrobně popsaly opatření proti dezinformacím
Evropská komise dala společnostem Meta a TikTok týden na to, aby poskytly podrobnosti o opatřeních proti šíření teroristického a násilného obsahu a nenávistných projevů na svých platformách. Stalo se tak týden poté, co ke stejnému kroku byla vyzvána společnost X Elona Muska.
Výkonný orgán Evropské unie ve čtvrtek uvedl, že oběma společnostem zaslal žádost o informace, neboť výzkumníci poukazují na šíření dezinformací po útoku Hamásu proti Izraeli.
Komise přitom může zahájit vyšetřování obou společností, pokud nebude spokojena s jejich odpověďmi.
“Meta a TikTok musí Komisi poskytnout požadované informace do 25. října 2023 v případě otázek týkajících se reakce na válečnou krizi a do 8. listopadu 2023 v případě ochrany integrity voleb,” uvedla Komise.
Podle nových pravidel pro online obsah známých jako Digital Services Act (DSA), která nedávno vstoupila v platnost, musí velké online platformy dělat více pro odstranění nelegálního a škodlivého obsahu, jinak jim hrozí pokuta ve výši až 6 % jejich celosvětového obratu.
ECB naznačuje, že sazby zůstanou ještě nějakou dobu na stejné úrovni. Inflace ve Spojeném království zůstává vysoká
Několik tvůrců měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), včetně prezidentky ECB Christine Lagardeové, Roberta Holzmanna z Rakouska a Yannise Stournarase z Řecka, upozornilo na inflační riziko, které představuje růst cen ropy vyvolaný boji na Blízkém východě.
Hlavní ekonom ECB Philip Lane mezitím pro nizozemské noviny uvedl, že centrální banka bude možná muset počkat až do jara, než si bude moci být jistá, že se inflace vrací k 2% cíli. Prezident Bundesbanky Joachim Nagel zopakoval Laneův komentář a dodal, že cenové tlaky v eurozóně zůstávají příliš vysoké a proinflační rizika jsou stále přítomná.
Inflace ve Velké Británii se pak v září nečekaně udržela na meziroční úrovni 6,7 % v důsledku rostoucích cen pohonných hmot. Inflace ve službách přitom zrychlila na 6,9 %. Hlavní ekonom Bank of England Huw Pill ještě před zveřejněním údajů uvedl, že tvůrci monetární politiky mají stále co dělat, aby zajistili návrat inflace k 2% cíli.
České akcie rovněž oslabovaly
Pražská burza v minulém týdnu podobně jako americké a evropské akcie ztratila, i když nikterak výrazně. Index PX v průběhu minulého týdne oslabil o 0,67 % na 1 341 bodů.
Žádný z důležitých českých titulů se nepropadl ani o procento. Nejvýrazněji tak oslabily akcie Philip Morris o 0,85 % a akcie ČEZ o půl procenta. V záporném teritoriu zakončily týdenní obchodování i akcie Erste Group a Komerční banky. Naopak téměř 2 % si připsaly akcie Moneta.
Solana posílila o téměř 31 %, Bitcoin se opět podíval nad cenu 30 tisíc dolarů
Po mnoha týdnech setrvačnosti a pomalého pohybu se Bitcoin konečně odrazil výše a během minulého týdne si připsal více než 10 %, když zakončil týdenní obchodování na ceně 29 955 dolarů za minci.
Rally Bitcoinu začala v pondělí po zprávě, o které jsme vás informovali v přecházející burze s odstupem, že se americká Komise pro cenné papíry nebude odvolávat proti verdiktu soudu, který označil zamítnutí žádosti správce kryptoaktiv Grayscale o ETF ze strany regulátora za svévolné a rozmarné.
Oblíbená světová kryptoměna získala další růstový impuls v průběhu pondělí, kdy Cointelegraph na Twitteru zveřejnil falešnou zprávu o tom, že byla BlackRocku schválena žádost o spotové ETF.
Generální ředitel BlackRock Larry Fink ten den reagoval na cenovou pumpu, když během vystoupení v pořadu FOX Business řekl: “Všichni si mysleli, že je to pravda: Je to ale příklad odkládaného zájmu o krypto. Myslím, že dnešní rally je především o útěku ke kvalitě.” Výrazná změna názoru oproti roku 2017, kdy Fink označil Bitcoin za “index praní špinavých peněz”.
Později v týdnu společnost BlackRock předložila pozměněný prospekt své žádosti o ETF. Změny v jejím podání zahrnují uznání konkurence v závodě o schválení ETF a podrobné vysvětlení mechanismů tvorby cen a vykazování produktu.
V souvislosti s tím ve středu vydala banka JP Morgan zprávu, ve které popsala, že by ke schválení žádosti o spotové ETF mělo dojít před 10. lednem. Do pátku tato zpráva vyhnala cenu Bitcoinu na krátkou dobu zpět nad 30 tisíc dolarů.
Další kryptoměny: Solana, Ethereum a Bitcoin Cash
Bitcoin obecně působí jako hybatel odvětví a tento týden zisky lídra trhu předstihly většinu z jeho konkurentů.
Druhé největších kryptoměně Ethereu se jej tento týden nepodařilo dohnat, když vzrostlo o necelých 7 % a týden zakončilo na ceně 1 661 dolarů.
Největší rally tento týden zaznamenaly dva altcoiny: Solana a Bitcoin Cash. Bitcoin Cash vyletěl vzhůru o 12,56 % a v závěru týdne se obchodoval za cenu 242 dolarů, zatímco Solana si v týdnu připsala neuvěřitelných 31 % a týdenní obchodování zakončila na ceně 28,86 dolaru za minci.
Sledovali jsme opětovný růst ceny ropy i drahých kovů
Ropa WTI obchodovaná v New Yorku s dodáním v prosinci v pátek uzavřela obchodování na necelých 88 dolarech. Během týdenní seance však dosáhla maxima ve výši 89,85 dolaru. Za celý týden americký ropný benchmark vzrostl o 0,5 % a navázal tak na zisk z předchozího týdne ve výši přibližně 6 %.
V Londýně obchodovaná ropa Brent uskutečnila v pátek závěrečný obchod nad 92 dolary za barel. Za celý týden vykázal globální ropný benchmark zisk necelých 2 % po zisku 7,5 % v předchozím týdnu.
Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex, uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 993,10 dolaru za unci. Po nepřetržitém čtyřdenním růstu zakončil referenční futures kontrakt na zlato týden růstem o 53 dolarů, což je 2,7 % – a navázal tak na růst z předchozího týdne 5,2 %.
Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se ustálila na ceně 1 971 dolarů za unci. Spotová cena, která odráží obchody se zlatem v reálném čase, vzrostla v tomto týdnu o 2,4 % a navázala tak na 5% zisk z předchozího týdne.
Stříbro si pak v týdnu připsalo rovněž více než 2 %. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na stříbro zakončil týdenní obchodování na ceně 23,50 dolaru. Fyzické stříbro se pak usadilo na ceně 23,12 dolaru za unci.
Co mě tento týden zaujalo:
Umělá inteligence nadále výrazně podporuje trhy. Podle výroční zprávy společnosti Accel Euroscape si američtí technologičtí giganti díky boomu generativní umělé inteligence v roce 2023 připsali na tržní kapitalizaci 2,4 bilionu dolarů. Tento růst je také důvodem, proč je pohled na vaše technologické portfolio o něco snesitelnější.
Popularita všeho spojeného s umělou inteligenci se samozřejmě projevuje i jinde. V roce 2023 tvořily startupy s generativní umělou inteligencí 80 % nových amerických jednorožců (soukromé společnosti s oceněním více než miliardy dolarů), zatímco v Evropě to bylo 40 %.
V celosvětovém měřítku také vzrostlo financování start-upů spojených s umělou inteligencí ve třetím čtvrtletí o 27 % na 17,9 miliardy dolarů, zatímco celkový objem start-upových transakcí se oproti loňsku propadl o 31 %. Nyní doufejme, že si umělá inteligence udrží svou dynamiku dostatečně dlouho, aby se zbytek odvětví mohl vzpamatovat.
Jako číslo týdne volíme 31. O více než 31 % vzrostla v minulém týdnu cena Solany. Působivý růst zřejmě podnítila zpráva, že se poškození po pádu FTX rozhodli stakovat zhruba 122 milionů dolarů v Solaně držených v kryptopeněženkách zkrachovalé burzy, místo aby je zlikvidovali.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.