Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin je na novém maximu, podívejte se na 6 predikcí dalšího růstu!

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Bitcoin je na novém maximu, podívejte se na 6 predikcí dalšího růstu!

Cenové predikce u Bitcoinu jsou vždy velmi ošemetné. I tak ale poskytují určitý cenový rámec, který je možné do budoucna vyhlížet.

U důvodů, proč by měla cena bitcoinů růst, panuje jasná shoda. K cenovému vzestupu existují dva hlavní důvody:

  • V první řadě je to samotná adopce technologie. Nynější odhady, kolik lidí vlastní BTC, se pohybují na úrovni okolo 80 milionů. To znamená, že prostor pro růst je enormní, když jen přístup k internetu má více než 4,5 miliardy lidí.
  • Druhým důvodem je zběsilá monetární politika národních států, které v čele s USA tisknou enormní množství peněz, čímž vytvoří silný inflační tlak. Investoři proto hledají bezpečná úložiště hodnoty a jedním z nich je i Bitcoin.

Mark Yusko, Generální ředitel společnosti Morgan Creek, odhaduje vzestup BTC minimálně na 100 000 dolarů v následujícím roce. Přitom Morgan Creek patří mezi největší americké společnosti věnující se správě investic institucím a velmi majetným rodinám.

Oblíbený predikční model z dílny analytika PlanB míří ještě výše. V komplexní analýze svého stock-to-flow modelu.

“Lidé se mě ptají, jestli stále věřím svému modelu. Aby bylo jasno, tak nemám žádné pochyby, že S2FX model je správný a cena Bitcoin dosáhne svého vrcholu mezi 100 000 – 288 000 dolary před koncem prosince 2021,” napsal PlanB.

Bullish je také populární analytik Willy Woo. Ten na konci roku řekl, že cenová predikce 200 000 dolarů za BTC je nyní relativně střízlivá.

Můj TOP model nyní predikuje $ 200 000 za Bitcoin v roce 2021, což je konzervativní predikce. Ani $ 300 000 není mimo realitu,” napsal Willy Woo.

Analytik Citibank, Tom Fitzpatrick, přišel s ještě vyšší predikcí. Podle newsletteru, který Citibank svým institucionálním klientům pravidelně posílá, může cena BTC dosáhnout na úroveň $ 318 000, a to už do konce roku 2021.

Podle bratří Winklevossů je nevyhnutelné, aby Bitcoin dosáhl ceny půl milionu dolarů za jednu minci. Winklevossové věří, že Bitcoin představuje lepší formu zlata a tudíž do budoucna přesáhne jeho celkovou tržní kapitalizaci, což by odpovídalo přibližně ceně právě půl milionu dolarů za minci.

Je však nutné podotknout, že podobné cenové predikce jsou pouze kvalifikovanými odhady a jejich hodnota je pouze orientační.

Konzervativní predikce se pohybují kolem hodnoty $ 100 000 a ty šílenější jdou až k půl milionu. Za připomenutí také stojí John McAfee, autor jednoho z nejrozšířenějších počítačových antivirů, který do roku 2020 predikoval cenu milion dolarů za jednu minci BTC.

Bitcoin dosáhl nové ATH – $ 28 300

Sledovat vývoj ceny BTC v posledních dnech je opravdu adrenalinový sport. Volatilita je obrovská, ale i přesto pokračuje strmé stoupání vzhůru.

Po proražení $ 20 000 dolarů se cena BTC krátce zastavila na cenové úrovni $ 24 000. Přestávka to ale byla vskutku krátká a brzy na to Bitcoin vytvořil nové dosavadní historické maximum, které je v době psaní tohoto článku na úrovni $ 28 300.

Bitcoin - dosavadní historické maximum jeho ceny
Bitcoin – dosavadní historické maximum jeho ceny

Na denním grafu výše, tak vidíme, že vzestupná tendence je prozatím neporušena. Nad 20 tisíci dolary se nám formují “schody” a momentálně se cena pohybuje na druhém schodu.

Ačkoliv je prostor okolo BTC nyní v extatické fázi, tak je potřeba pamatovat i na rizika. V býčím trhu je běžné, že přichází cenové korekce o desítky procent, které jsou většinou zastaveny u linie 20týdenního klouzavého průměru.

Graf bitcoinu s vyznačeným 20 WMA
Graf bitcoinu s vyznačeným 20 WMA

Hranice 20 WMA je nyní na úrovni 15 500 dolarů za Bitcoin. Korekce k tomuto klouzavému průměru je velmi reálnou variantou, protože se minulém bull marketu opakovala tato situace hned několikrát.

Trh se momentálně nachází v období extrémní chamtivosti a dříve nebo později se pravděpodobně stane, že uvidíme výraznější korekci. Bitcoin je nicméně velmi těžce predikovatelný druh majetku. Proto je vždy potřeba být připraven na více variant.

Proč se altcoiny loudají a BTC dominnuje?

Zatímco Bitcoin bourá všechny hranice, tak ostatní kryptoměny, někdy nazývané altcoiny, stojí spíše v pozadí. Ačkoliv jejich cena mírně roste, tak se nedá nynější vzestup porovnat s BTC.

Tento fakt reprezentuje primárně vzestup tzv. Bitcoinové dominance, což je procentuální vyjádření hodnoty BTC v porovnání s celkovou tržní kapitalizací všech kryptoměn.

Vývoj dominance Bitcoinu
Vývoj dominance Bitcoinu

Předchozí graf ukazuje, že dominance Bitcoinu setrvale rostla už více či méně od “prasknutí bubliny” na konci roku 2017. Od konce roku 2019 se trend obrátil a k vidění tak byl její dlouhodobější pokles.

Po překročení hranice 20 000 dolarů za bitcoin nicméně dominance BTC velmi rychle roste. Momentálně dominance BTC atakuje předchozí TOP, kterým byla procentuální hodnota 73 %.

Vzestup dominance Bitcoinu je způsoben dvěma faktory. V první řadě se jedná o to, že příliv nového kapitálu plyne ze strany institucí. Ty nechtějí riskovat a tak investují primárně do BTC a ETH. A právě absence nových retail investorů je pravděpodobně důvodem, proč altcoiny nerostou tolik, naopak oproti Bitcoinu ztrácí.

Druhým důvodem je nejistota na trhu. Investoři do altcoinů totiž dobře vědí, že pokud přijde korekce BTC, altcoiny budou padat ještě silněji.

roto se nacházíme v období, kdy investoři méně riskují a naopak spíše přesouvají své finance z altů do Bitcoinu.

Americký regulátor SEC žaluje XRP

Americký regulátor pro cenné papíry oznámil, že podává žalobu na společnost Ripple za neschválený prodej cenných papírů retail investorům.

Společnost Ripple je tvůrcem digitální měny XRP, která je kryptoměnovou komunitou dlouhodobě kritizována za centralizaci.

To vadí i SECu. Ripple totiž podle SECu nelegálně financuje své operace pomocí postupných prodejů tokenů XRP.

To z XRP v očích SEC dělá cenný papír, který by měl podléhat regulacím. Zatímco decentralizované kryptoměny nemají žádnou centrální autoritu, tak XRP je v podstatě produktem ovládaným společností Ripple.

Ripple momentálně vlastní více než polovinu všech existujících mincí a postupně je vypouští do oběhu, z čehož následně profituje. Rozdíl mezi Ripplem a např. Etherem je ten, že Ethereum spravuje nezisková nadace a na vývoji se může podílet úplně každý. Ripple naopak stále centrální entitou, která ovládá síť.

XRP navíc nemá žádné poplatky, takže je decentralizace takového systému v praxi nemyslitelná, protože zde chybí systém pobídek pro účast na provozu sítě.

Cena XRP proto zaznamenala radikální cenový propad. Díky tomu, že SEC může zakročit proti společnosti Ripple, tak i je XRP v ohrožení.

Lze předpokládat, že XRP tak čekají spíše těžké časy. Absence decentralizace a problém s regulátory v americe budou mít neoddiskutovatelný dlouhodobý dopad na vývoj ceny XRP.

Závěr k aktuální situaci na trhu

Rok 2020 se nesl ve znamení vstupu velkých institucionálních investorů. To žene kupředu primárně Bitcoin a do jisté míry i Ethereum. Menší kryptoměny zůstávají prozatím stranou.

Právě malé altcoiny si vedou nejlépe v době, kdy se na trh ženou noví retail investoři, kteří se nebojí riskovat a hledají nové stoupající hvězdy.

Hodnota BTC dominance je nyní na velmi vysokých úrovních, což vytváří potenciál pro tzv. altcoin sezónu. Ta by pravděpodobně přišla až v případě, když by si Bitcoin udržel vyšší cenu a stabilizoval se na úrovních nad 20 000 dolarů.

Zároveň je ale vidět, že trh se nyní obává výraznější korekce a investoři tak nechtějí zvyšovat rizika, která na sobě již mají. Pro investory vlastnící XRP je nutné přehodnotit míru rizika, která je s tím spojena. Ač soudy ještě neskončily a pravděpodobně se několik let potáhnou, už samotná žaloba ze strany SEC je pro Ripple i XRP velmi problematická.

Nadcházející rok 2021 má obrovský potenciál a rozhodně bude zajímavý. Bude to s nějvětší pravděpodobností rok, kdy uvidíme nápor retail investorů a masivní cenové pohyby v obou směrech.

Rád bych tímto ještě popřál všem kryptoměnovým čtenářům a investorům vše nejlepší do roku 2021. Bude to určitě fascinující jízda, která přinese mnoho příležitostí a rizik. Proto je potřeba být vždy připraven jak na ty dobré scénáře, tak i na ty špatné.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.