Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Za 20 let bude v ČR o 700 tisíc více seniorů! Bez důchodové reformy nás čeká kolaps důchodového systému

V důsledku demografických změn a politické nečinnosti hrozí v ČR v následujících letech důchodová krize. Politikům se však důchodová reforma nechce řešit.

Za 20 let bude v ČR o 700 tisíc více seniorů! Bez důchodové reformy nás čeká kolaps důchodového systému
Zdroj: depositphotos.com

Politická nečinnost a demografické změny ohrožují stabilitu důchodového systému a před námi se rýsuje vážná důchodová krize. Nedávné zrušení klíčového zasedání, zabývajícího se důchodovou reformou, však ukazuje na nedostatečné odhodlání řešit tuto otázku.

Výdaje na důchody se stávají čím dál tím více neudržitelnými a ekonomové bijí na poplach. Přestože je zjevné, že je potřeba jednat, nečinnost politických špiček ukazuje na nedostatečné odhodlání zabývat se těmito problémy.

Důchody jsou největším výdajem státního rozpočtu

Současný důchodový systém zatěžuje státní rozpočet, neboť představuje největší výdaj. Tento problém dále zesiluje fakt, že osoby s nízkými příjmy přispívají do systému sociálního zabezpečení neúměrně vysokými částkami.

Jakékoli zvýšení těchto příspěvků je proto považováno za nežádoucí. Hledání alternativních zdrojů příjmů pro financování důchodů by navíc znamenalo nepopulární opatření, jako je zvyšování stávajících nebo zavádění nových daní. A to je krok, do kterého se politikům příliš nechce.

Nárůst počtu seniorů o několik set tisíc

Avšak hlavní příčina problému spočívá v nepříznivém demografickém vývoji České republiky. Demografická prognóza Českého statistického úřadu pro rok 2023 vykresluje znepokojivý obrázek.

Předpokládá totiž, že v příštích letech bude průměrně přibývat 15 000 seniorů ročně. Přestože dojde k dočasnému nárůstu populace v produktivním věku (díky silným ročníkům), první problém hrozí s tzv. Husákovými dětmi.

Až tyto osoby, narozené v 70. letech 20. století, dosáhnou důchodového věku, bude to znamenat značnou zátěž pro rozpočet. Očekává se totiž nárůst počtu seniorů starších 64 let o několik set tisíc.

Problém je, že se kritický dopad tohoto demografického posunu pravděpodobně projeví až v příštím desetiletí nebo později. Proto v současné době postrádá v politickém programu bezprostřední naléhavost.

V důsledku toho mají dnešní politici jen minimální motivaci k prosazování důchodové reformy, jejíž plody by se sbíraly až za dlouhou dobu.

Budoucí výhled není o mnoho lepší

Dlouhodobý výhled do budoucna se jeví jako ještě znepokojivější, neboť během dvou desetiletí dojde k prudkému nárůstu počtu starších osob, potřebujících podporu, o 700 tisíc lidí.

Zároveň klesne počet mladších osob, včetně kojenců, o 1,1 milionu. To zatíží nejen důchodový systém, ale bude představovat také problém pro zdravotnictví a sociální služby.

Zodpovědnost za péči o seniory padne na generaci, která se sama nyní potýká s bytovou krizí a potížemi dostat děti do školek a škol. To vyvolává pochybnosti o ochotě (nebo schopnosti) této generace poskytovat péči seniorním členům domácnosti, vzhledem k předchozí absenci smysluplných reforem a podpory.

I když aktuální politické diskuse o důchodové reformě mohou působit jako otázka okamžitého významu, skutečnou a hlubší hrozbou pro společnost je však také rozpadající se solidarita mezi generacemi.

 

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.