Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Aston Martin – Luxus v autech, ale ne v akciích

Aston Martin – Luxus v autech, ale ne v akciích

Aston Martin - Luxus v autech, ale ne v akciích
Zdroj: depositphotos.com

Ikonická britská značka luxusních sportovních vozů Aston Martin je na trhu již více než 100 let. Důraz, který kladou na nadčasový design, a moderní technologie svých automobilů se promítá do výrazných modelových řad.

Cenový graf akcií Aston Martin
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

V roce 1913 v malé londýnské dílně vznikl první vůz značky Aston Martin, který byl sestaven Lionelem Martinem a Robertem Banfordem. Od té doby se společnost z malé dílny rozrostla až do pozice světového lídra luxusních vozů.

Název značky Aston Martin vznikl po jejich prvním závodě v Buckinghamshire v Anglii s názvem Aston Clinton Hill Climb, ve kterém Lionel Martin vyhrál.

Nejenže se společnost zaměřuje na segment luxusních vozů, ale do její dílny patří i velmi rychlé, sportovní automobily. Značka se do celosvětového povědomí vrátila v roce 2019, kdy vstoupila do seriálu Formule 1, jako náhradní stáj za končící Racing Point.

Hlavní podíl na vstupu Aston Martin do F1 měl kanadský podnikatel Lawrance Stroll, který koupil podíl v automobilce.

Současnými piloty vozů F1 stáje Aston Martin jsou:

  • Lance Stroll
  • Sebastian Vettel

Značka Aston Martin se proslavila také účinkováním jejích vozů ve filmech s legendárním agentem 007 Jamesem Bondem, kde se po hlášce: "protřepat, nemíchat", jeho automobil stal nedílnou součástí této filmové tvorby.

I přes tyto velmi prestižní akce, kterými se značka zapsala do podvědomí mnoha lidí, se akciím Aston Martin na burze příliš nedaří.

Technická analýza

Po vstupu společnosti Aston Martin Logonda Global Holding na Londýnskou burzu v roce 2019 se cena jejích akcií pouze propadala. Na vině byla vysoká zadluženost, kterou chtěla společnost snížit právě umožněním veřejného obchodování jejích akcií.

Ke zlepšení došlo v roce 2020, kdy se cena akcií společnosti stabilizovala okolo ceny 11 liber za akcii. Tento pozitivní trend pokračuje i v roce 2021, kdy se akcie společnosti obchodují okolo ceny 20 liber za akcii.

Cenový graf akcií Aston Martin
Cenový graf akcií Aston Martin
Zdroj: tradingview.com

Z technického pohledu se akcie Aston Martin obchodují v mírně rostoucím trendovém pásmu. Vzhledem k dlouhodobému cenovému propadu bude pro investory velmi složité vyhledávat na grafu vhodné vstupy pro nákup tohoto aktiva.

První rezistentní zóna se nachází okolo cenové úrovně 40 liber za akcii. Reakce investorů na tuto zónu bude klíčová pro další obchodování. V okamžiku poklesu ceny akcií na této zóně může značit i pád opět k hodnotám 20 nebo i 10 liber za akcii, což jistě nejsou dobré investorské vyhlídky.

Naopak, překoná-li trh tuto hranici, je možné hovořit o určitém růstovém potenciálu, který by majitelům akcií mohl nabídnout zajímavé zhodnocení.

Další technická a zároveň psychologická rezistentní zóna se nachází v cenovém rozpětí 40 – 50 liber za akcii. V této zóně se rovněž nachází 38,2% a 50% Fibonacciho Retracement, což může být další faktor negativně ovlivňující růstový potenciál.

Závěr

Akcie společnosti Aston Martin se v současné době obchodují téměř na svých minimech, což by mohlo predikovat zajímavou investiční příležitost. Nevýhodou je ovšem fundament společnosti, ve kterém jednak figurují stále vysoké dluhy a jednak fakt, že ani vstup automobilky do Formule 1 nijak výrazně neposilnil cenu akcií.

Pro budoucí růst bude zapotřebí silného fundamentu, který by automobilku odlišil od jiných konkurenčních společností v sektoru luxusních a sportovních vozů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo