Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Aston Martin jsou opět na vzestupu – Nastal čas pro jejich nákup?

Publikováno
Akcie Aston Martin jsou opět na vzestupu – Nastal čas pro jejich nákup?
Zdroj: cdn.motor1.com

Akcie Aston Martin dosáhly v poslední době působivého výkonu. Po téměř dvou letech strádání se konečně dostaly na vzestupnou trajektorii. Za posledních 12 měsíců tak vzrostla jejich cena o více než 50 %. I když se zdaleka nevrátila na cenu z IPO (první veřejné nabídky akcií) v roce 2018 (kdy se akcie Aston Martin obchodovaly za 100 liber), je toto nedávné oživení povzbudivým znamením.

Co stojí za růstem v posledním roce? Může stát za to přidat tuto firmu do svého portfolia? Pojďme se na to podívat.

Vývoj ceny akcií Aston Martin za poslední rok.
Vývoj ceny akcií Aston Martin za poslední rok (v GBX). Zdroj: finance.yahoo.com

Aston Martin se v loňském roce dotkl svého dna

V roce 2020 byl tento podnik na kolenou. Situace se začala obracet ve chvíli, kdy kanadský miliardář, Lawrence Stroll, investoval 500 milionů liber do jeho akcií. Zdá se, že tato investice byla poměrně rozumná vzhledem ke směru, kterým se akcie nyní ubírají. Od té doby podnik prošel zásadní strukturální přestavbou a uvedl na trh svůj nový, velmi oblíbený model DBX. Obojí je pravděpodobně příčinou aktuálního oživení finančních vyhlídek firmy.

28. července Aston Martin zveřejnil hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí a byly poměrně působivé. Tržby společnosti za Q2 2021 vzrostly meziročně o neuvěřitelných 380 %! A více než polovina tohoto růstu pocházela z velkoobchodní poptávky po modelu DBX. Potenciální investory by tak mohlo potěšit, že výrobce luxusních automobilů již v příštím čtvrtletí zahájí produkci další řady těchto velmi oblíbených vozů.

Ačkoliv je společnost stále ztrátová, daří se jí ztráty snižovat. Za posledních šest měsíců dosáhla provozní ztráta 35 milionů liber oproti 159,3 milionů liber v loňském roce. Nemusí být tedy až tak překvapivé, že s lepšími provozními výsledky cena akcií Aston Martin roste. Společnost ale ještě není z nejhoršího venku.

Aston Martin DBX.
Aston Martin DBX. Zdroj: wikipedia.org

Aston Martin stále čelí překážkám

Část zvýšené ceny akcií Aston Martin je založena na cíli společnosti, prodat 6 000 vozů v roce 2021. Od začátku roku zatím společnost dosáhla na 2 901 prodejů. To znamená, že mírně zaostává za svým celoročním cílem a bude muset tento rozdíl dohnat v dalších čtvrtletích. Předpokládejme, že se jí tento cíl nepodaří splnit. V takovém případě mohou akcie zaznamenat krátkodobou korekci a zvýšenou volatilitu.

Další problém, který vyvolává určité obavy investorů, je výše dluhu. V současné době zatěžuje Aston Martin dluh o objemu téměř 1,3 miliardy liber. A kde je dluh, tam se platí úroky.

Jelikož se však jedná o nerentabilní podnik, musí vedení společnosti na pokrytí těchto výdajů využívat své hotovostní rezervy. V současné době má společnost k dispozici 505,6 milionů liber. To jí zatím umožňuje relativně volně dýchat, ale předpokládejme, že se společnost v blízké době ziskovou nestane.

V takovém případě bude možná nucena provést další kolo získávání finančních prostředků, a to buď vydáním dluhopisů, zřízením klasického úvěru nebo nabídkou nových akcií. Všechny možnosti jsou pro akcionáře špatnou zprávou. Pokud se tedy vedení nepodaří dostat společnost do černých čísel – dosáhnout ziskovosti – mohlo by dojít ke zpomalení oživení ceny akcií Aston Martin.

Slovo závěrem

Nejnovější hospodářské výsledky Aston Martin ukazují známky toho, že má společnost pravděpodobně to nejhorší za sebou. Zároveň naznačují, že nová firemní strategie uplatňovaná manažerským týmem začíná přinášet ovoce. Vzhledem k zápornému cash flow však může potenciálního investora znepokojovat výše dluhu společnosti. Aston Martin se však určitě vyplatí i nadále sledovat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.