Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Anatomie Pump & Dump schématu: Jak tento podvod poznat?

Anatomie Pump & Dump schématu: Jak tento podvod poznat?

Jedním z velkých nebezpečí v oblasti investic a obchodování na kapitálových trzích bezesporu jsou tzv. pump and dump schémata.

Největší nebezpečí hrozí nováčkům, kteří nemají dostatečné vzdělání ani zkušenosti. Navíc podvodníci organizující P&D akce cílí právě na tento neznalý retail, který se jich velmi často chytí pod příslibem velkých zisků.

V tomto článku se podíváme na schéma pump & dump pěkně z blízka, abyste věděli, jak jej poznat, jak funguje a kdy se mu vyhnout.

Obsah článku

Co je pump & dump?

Obecná definice pro “Pump & Dump” schéma by mohla znít následovně: “Snaha o stimulaci ceny aktiv skrze doporučení na základě nafouknutých či lživých prohlášení.”

Podvodníci, kteří tuto podvodnou strategii využívají, mají už předem otevřenou svoji pozici v aktivech vybrané společnosti, takže po umělém nafouknutí ceny postupně prodávají, čímž cenu po pumpování srazí zpátky.

Iniciátoři této akce vydělají nemalé peníze, ale retail tím přijde o podstatnou část vloženého kapitálu. Cílem podvodníků se většinou stávají aktiva s nízkou kapitalizací, kde je i dost špatná likvidita. Menší trh je totiž mnohem snazší na vymezený čas ovládnout a zmanipulovat. Může se jednat o manipulaci méně známých akciových titulů, kryptoměn, ale i dalších druhů aktiv.

Pump & dump je samozřejmě na regulovaných trzích ilegální a může vést k těžkým pokutám i vězení. Ve “starých” dobách s naprostou absencí regulace na trhu byly tyto praktiky pro spoustu investorů zcela likvidační. Málokdo si v dnešní době dokáže představit, že aktivum po pumpě spadne na nulu.

pump and dump kryptoměn (shitcoinů)Vzhledem k tomu, že trh s kryptoaktivy je neregulovaný, tak se na kryptoměnách se slabou kapitalizací můžeme s P&D setkávat pravidelně.

Iniciátoři tohoto typu podvodu se tak zaměřují právě na tzv. shitcoiny, které málokdo zná, ale je možné je na burzách obchodovat.

Jak schémata P&D běžně fungují?

Pump & dump schémata byla hojně rozšířena během bull runu na trhu s kryptoaktivy na přelomu 2017/2018. Pamatuji, že těch P&D skupin bylo před třemi lety na Telegramu nespočet a aktivně lákali nováčky, kteří nebyli schopni ihned rozpoznat, že se ve skutečnosti jedná o podvod.

V různé míře se totiž majitelé těchto skupin maskovali jako odborníci na technickou a fundamentální analýzu. Bylo to ale samozřejmě jenom na oko, což si prostě nově příchozí investoři tak lehce neuvědomí.

Byly a jsou ovšem i takové telegramové skupiny, které se nijak netají tím, že se věnují P&D akcím. Za poplatek nabízí i “VIP” členství, kdy vám dají dříve vědět o coinu, který bude vypumpován. Vy máte tak do určité míry výhodu před ostatními, protože nakoupíte za lepší cenu. Nicméně je naivní si myslet, že iniciátoři pumpy nemají už dopředu dávno nakoupeno. A ještě mnohem více.

Kryptoměnová burza Yobit deklaruje na Twitteru P&D akci

Bohužel se k těmto praktikám uchylují i některé menší kryptoměnové burzy jako je Yobit. Když se na vizuál a trading engine řečené platformy podíváte na vlastní oči, tak je tu hned poznat propastný rozdíl oproti Coinbase, Bitstamp, Bitfinex nebo české směnárně Coinmate.

Nemusím snad tedy uvádět, že se platformám podobným Yobit mnohdy vyplatí striktně vyhýbat.

Pump & dump aktéři

V předešlé kapitole jsem nakousl, kdo jsou vlastně aktéři P&D. Hrubě tedy můžeme říct, že jsou v pozadí iniciátoři, kteří informace o připravované nákupní akci (pumpě) ještě i prodávají případným zájemcům, a ti tak dostanou signál k nákupu předem, než se to dostane zcela mezi veřejnost.

Ono je to tedy ještě krapet složitější, protože existuje i skupina “investorů” do P&D. Vyloženě to tedy neorganizují, ale poskytnou iniciátorům těchto praktik svůj kapitál, který použijí pro akumulaci a vypumpování libovolného trhu.

Osobně jsem se s jedním takovým investorem setkal. Bohužel přišel o všechno, i když svoji investici měl smluvně ošetřenou. Podvodníci se kriminálu jednoduše nebojí.

Jednotlivé skupiny účastnící se P&D akce. Zdroj: Bitfalls.com

Skupinu účastníků je možné rozdělit do několika podskupin, jak lze vidět na obrázku výše. Úplný střed zaujímají organizátoři, kteří jsou v rámci P&D téměř ze 100 % úspěšní. Posléze úspěšnost klesá v závislosti na tom, v jaké výseči kružnice se zrovna účastník nachází.

Kdybych to měl vysvětlit polopatě, tak čím méně podvodníkům zaplatíte, tím nižší je vaše potenciální úspěšnost zisku z pumpy. To ale nemusí nutně znamenat, že čím více zaplatíte, tím většího zisku dosáhnete.

Nejvíce podobné akce odnesou tzv. bagholders, kteří nakupují jako poslední na základě doporučení telegramových skupin, kde jsou někdy i desítky tisíc lidí. Jejich úspěšnost je nepřekvapivě pouze 10 %.

Jak rozeznat pump & dump skupiny?

Pump & dump skupina na Telegramu

Jak už jsem se zmínil, tak na Telegramu můžete najít pump and dump skupiny, které se vůbec nijak netají tím, co dělají a lákají své “klienty”, aby si zaplatili jeden z jejich “balíčků”. Výše naleznete sscreenshot jedné z mnoha skupin, ve které jsem byl kdysi i já.

Já jsem ovšem do těchto skupin chodil pouze ze zvědavosti. Bylo mi jasné, že je dost bláhové si myslet, že na tom člověk reálně může něco vydělat.

Mějte na paměti, že na těchto podvodných praktikách vydělá s jistotou pouze organizátor. A vydělá právě díky tomu, že mu ostatní naletí.

Navíc ten screen, který jsem přiložil, je krásnou ukázkou manipulace. Možná vám přijde směšné, že se někdo nechá nalákat na fotku s klíčem od drahého auta, ale na spoustu lidí to opravdu funguje. Jsou každopádně různé manipulativní techniky a každá funguje na někoho jiného.

Poznámka

Na někoho působí klíče od pěkného auta, na někoho screenshoty z obchodních účtů a jiné skupiny zase sázejí na image “dobrotivé” analytické skupiny, která dává doporučení neznalým obchodníkům a vydělává pouze na poplatcích za členství a za využívání jejich úspěšných signálů.

Podvodníci mají všemožné taktiky, jak zaujmout určitou skupinu lidí, takže člověk musí mít dostatečnou dávku skepse. A to hlavně v oblastech, do kterých nově vstoupíte.

Anatomie pump & dump schématu

Nyní si rozeberme největší gró tohoto článku a to jest samotná anatomie pump & dump z hlediska vývoje ceny na grafu.

Bohužel pouze na základě grafu a technické analýzy se blížící pumpu nemáte jak odhadnout. Na to prostě žádný nástroj neexistuje. Nicméně, když už akce probíhá, tak je vcelku snadné pochopit, co se zrovna děje.

Anatomie pump & dump schématu na grafu

Graf výše je z období tzv. alt season na počátku roku 2018. Tehdy měli P&D organizátoři docela pré, kdy podobné tržní struktury byly na “shitcoinech” celkem běžné a snadné.

Pojďme si už ale vysvětlit tu anatomii, která se skládá z akumulace, prepump, pumpy, dumpu a návratu ceny do normálu.

Jednolitvé fáze P&D

Pozorně se tedy podívejte graf, kde uvidíte, že fáze akumulace iniciátory P&D je nejdelší. Určitě si všimněte těch velmi nízkých objemů, které po dobu akumulace na trhu jsou. Podvodníci postupně nakupují, aby nikdo nepojal žádné podezření. Leč během druhé poloviny akumulace může dojít k pre-pump.

Iniciátoři pumpy si tak ověří, zda je trh v jejich moci a není tu zrovna aktivní jiný velký hráč, což by byl problém. Jakmile je akumulace ukončena, tak může začít pumpa. Zahájení něčeho takového není těžké, když je likvidita na trhu slabá.

Všemi možnými kanály organizítor tedy rozešle informaci, že předmětem pumpy je aktivum XY: “Rychle, naskakujte všichni, přijde obrovský nárůst ceny – pumpa. Všichni vyděláme.

Jakmile pumpa vrcholí, tak se iniciátoři postarají o to, aby se o akci dozvědělo, co nejvíce lidí. Úplní nováčci samozřejmě nakupují na samotném vrcholu a nevědomky tak poskytují likviditu podvodníkům, kteří jim své předražené “shitcoiny” postupně prodávají.

Následuje dump (propad) a pak se cena vrací do normálu, díky tomu, že se poptávka zcela vyčerpala. Nicméně podstatná část podvedených nikdy neprodá a raději bezcenné coiny drží s nadějí, že se cena nahoru jednou vrátí. To se stát samozřejmě může, ale nemusí.

P&D se neustále opakuje

Pump and dump na trhu s akciemi Whiting Petroleum

Jak jsem řekl, tyto podvodné praktiky se nedají nijak predikovat. Nicméně podněcovatelé pumpy mají tendenci akci opakovat na tom stejném trhu. Krásnou ukázkou je graf s akciemi Whiting Petroleum, kde jsem označil fázi přípravy, během které iniciátor pumpy pomalu aktivum akumuluje (v rozmezí 2. – 20. dubna).

Samozřejmě v takových objemech, aby to s cenou výrazně nepohnulo a nikdo nepojal žádné podezření. Posléze došlo k jednorázovému navýšení nákupního tlaku (falešná poptávka) (22. dubna), což vypumpovalo cenu o více jak 100 % během jednoho dne.

Akcie, které během chvíle vyletí o 100 %, rozhodně pozornosti retailových obchodníků neujde a obzvlášť ne tehdy, když si pumpu zpropagují na sociálních sítích a nejrůznějších P&D skupinách na Telegramu.

Následující den (23. dubna) cena vzrostla o dalších 185 %, ale ještě tentýž obchodní den došlo k tvrdému sražení ceny v podobě dlouhého knotu svíce.

Ti, kteří nakoupili právě na tom vrcholu, tak se chytili definitivně do pasti a musí prodat s obrovskou ztrátou, protože cena jde rychle tam, kde byla předtím.

Závěrem

Pump & dump sice není možné předvídat “z venku”, ale když k němu na trhu jednou došlo, tak je dost pravděpodobné, že se akce v budoucnu zopakuje. Když v grafu uvidíte, že je trh k těmto praktikám zneužíván, tak je dost možná lepší se mu raději vyhnout.

Už jsem narazil na pár zoufalých lidí, kteří se stali oběti těchto praktik. Nikdo se nechce dostat do situace, kdy v tom máte několikaleté úspory a proto se nevyplácí být hamižný. Když máte podezření, že se jedná o P&D, tak do trhu svůj kapitál raději nevkládejte.

Není sice 100% šance, že o své peníze přijdete, ale je lepší to neriskovat. Je to to samé, jako jít do kasina. Možná i v kasinu máte větší šanci na výhru.

Jakou máte zkušenost s pump & dump vy? Podařilo se vám na tom někdy vydělat, nebo jste byli jedni z těch, kteří pořádně prodělali? Napište nám do komentářů níže!

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.