Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza indexu S&P 500 a Nasdaq – Měsíční podoba svící je pro akcie žalostná

Analýza indexu S&P 500 a Nasdaq – Měsíční podoba svící je pro akcie žalostná
Zdroj: usnews.com

Akcie mají za sebou druhý měsíc v letošním roce, který na první pohled vypadá žalostně. Přitom vstup do nového roku (lednová svíce) byl vcelku povedený. A v jednom ze svých posledních příspěvků jsem svým čtenářům ukázal, že do trhů de facto pořád proudí přebytek likvidity. Co se tedy s akciovým trhem stalo? Prvně se podíváme na související okolnosti. Je třeba si kontext objasnit. A poté se podíváme na akciové indexy S&P 500 a Nasdaq na měsíčních grafech.

Aktuální cena
Změna
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Klesá peněžní zásoba, akcie strádají

Jak neustále opakoval můj oblíbený ekonom Milton Friedman, inflace je vždy měnovým fenoménem. Když stimulujete tvorbu mohutných objemů nových peněz, dříve nebo později, v závislosti na obrátkovosti peněz, se to musí jednou projevit na růstu cenové hladiny.

Čemuž zpravidla předchází nafouknutí hodnoty aktiv na trzích. Některé trhy se akorát nafouknou znatelněji než jiné. Čemuž mimochodem vděčí hlavně Bitcoin. Faktem je, že Satoshi Nakamoto, vytvořil Bitcoin právě kvůli nezřízené hospodářské politice státních institucí, jako jsou Fed a americká vláda.

Zdroj: isabelnet.com
Inflace a peněžní zásoba M2
Inflace a peněžní zásoba M2

Každopádně peněžní zásoba v meziročním podání klesla. Dle grafu vůbec poprvé za předešlých několik desítek let je méně peněz než před rokem. Respektive došlo ke “zničení” malého objemu nových peněz. Což se přirozeně prvně projeví na vyfouknutí hodnoty aktiv. A to se stalo s nemalým předstihem, protože trh popsaný fundament propsal do kurzů s předstihem. Je třeba si ale uvědomit, že pokles peněžní zásoby má dopad i na reálnou ekonomiku. A reálná ekonomika, minimálně zpočátku, má dopad i na finanční trh.

Druhý přiložený graf též nenese zrovna příjemnou informaci pro akcie a Bitcoin. Pokaždé když Fed zvyšoval úrokové sazby, nakonec se v ekonomice a finančním systému cosi “rozbilo“. Mimo to připomínám, že Fed v minulém roce zvyšoval úrokové sazby nejagresivnějším tempem za mnoho předešlých dekád. Proto si musí každý býk uvědomit, že vlastně bojuje se silnou historickou zkušeností. A to je velmi rizikové. A nepovažuji za moudré tvrzení, že tentokrát se situace vyvine jinak.

Zdroj: isabelnet.com
Jednotlivé cykly růstu úrokových sazeb
Jednotlivé cykly růstu úrokových sazeb

Ono se to jednoho dne zlomí. Otázkou je, kdy se to stane. A kde přesně impuls vznikne. Je třeba akorát zůstávat trpělivý. Měnové restrikce mají jednak zpoždění a jednak setrvačnost. Tudíž se mohou v plném rozsahu projevit i s 2ročním zpožděním. Alespoň takhle nějak to tvrdil Friedman.

Měsíční close může být pro Nasdaq a S&P 500 fatální

Nyní se podíváme na podobu měsíčního close pro indexy Nasdaq a S&P 500. Prvně začneme technologickým indexem, kde je ta tragédie mnohem lépe viditelná. Zatímco lednová svíce zavřela ve velmi pěkné impulsní podobě, únorová svíce má ryze medvědí podobu. Jde totiž o tzv. gravestone doji. Svíci interpretujeme, že nabídka téměř úplně absorbovala poptávku, která se během měsíce pokusila kurz indexu dostat výš. Býci jednoduše selhali ve své snaze. A tím pádem vzrostla pravděpodobnost pro pokles kurzu indexu Nasdaq.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční graf Nasdaq
Měsíční graf Nasdaq

Na S&P 500 též nemůžeme mluvit o nějakém pozitivním close. Poptávková strana zřetelně nebyla schopna překonat rezistenční pásmo, které se nachází kolem 4 100 bodů. Uvedená rezistence je dle kurzového vývoje z let 2021 a 2022 nemálo relevantní. A neschopnost se nad zmíněné pásmo vrátit, je sám o sobě špatným signálem. Kurz akciového indexu S&P 500 se v podstatě pět měsíců snaží posilovat. Ale i laik na první pohled vidí, že se trh nikam technicky nepohnul. Pořád setrváváme pod těmi 4 100 body.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční graf S&P 500
Měsíční graf S&P 500

Závěrem

Akciový trh jednoznačně balancuje nad propastí. Stačí do něj lidově řečeno šťouchnout. I okolnosti nejsou zrovna pro akcie příhodné. Jak jsme si ukázali na prvních dvou grafech. Zdůrazňuji ovšem, že nechci strašit. Ani se nesnažím věštit budoucnost. Jen je potřeba mít dostatek informací pro zhodnocení nynějšího rizika na trhu. Bez toho se opravdu neobejdete.

Líbil se vám tento článek?
9
2

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.