Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Netflix – Strmý růst a čistý přírůstek odběratelů. Svítá na lepší časy?

Publikováno
Analýza akcie Netflix – Strmý růst a čistý přírůstek odběratelů. Svítá na lepší časy?
Zdroj: Depositphotos.com

Akcie Netflix čelily tento rok mnoha negativním fundamentálním vlivům, které je lidově řečeno poslaly tvrdě s cenou dolů. Avšak tentokrát jsou kvartální výsledky v kontextu doby vcelku slušné, což investoři a spekulanti okamžitě ocenili zvýšenými nákupy. Svítá se proto na lepší časy? Všichni víme, že jedna vlaštovka jaro nedělá. A to platí i pro jeden lepší kvartální výsledek.

V rámci dnešního příspěvku se podíváme na důležitou novinku vztahující se k tomuto akciovému titulu. Pak navážeme hospodářskými výsledky za třetí kvartál. Nebude chybět stručná technická analýza a závěr.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Netflix Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Čistý přírůstek odběratelů nad očekávání

Akcie Netflix čelily v poslední době velmi negativnímu fundamentu v podobě poklesu předplatitelů. Jednak se nejednalo zrovna o malá čísla a jednak šlo o vůbec první čistý úbytek v historii. Teď ovšem došlo k menšímu obratu, protože Netflix za třetí kvartál získal další 2,41 milionů předplatitelů. Vzhledem k tomu, že předpověď byla milion, bylo to v podstatě příjemné překvapení. Což logicky trh okamžitě ocenil v podobě strmého růstu kurzu.

Je to signál, že se v tomto ohledu pro Netflix leccos mění? Připomenu, co jsem psal výše. Jedna vlaštovka nic neznamená. To nejhorší může přijít, protože růstové tituly, jako jsou akcie Netflix, nyní začnou pociťovat kumulativní efekt vyplývající z restriktivní měnové politiky Federálního rezervního systému. Na to je třeba nezapomínat.

Fundamentální analýza akcie Netflix

Kvartální výsledky (Q3)

Akcie Netflix zaznamenaly meziroční vzestup obratu o necelých 6 % na 7,93 miliardy USD. Kdežto mezikvartálně je to velmi mírný pokles. Výnosy se tím pádem za předešlá čtvrtletí příliš nemění. Pořád jsme v rozmezí 7-8 miliardy USD a v tomto roce je to víceméně pořád stejné.

Provozní výnos si ale meziročně pohoršil, a to rovnou o téměř 13 % na 1,53 miliardy USD. Minulý kvartál byl víceméně stejný. Provozní náklady jsou pořád jedny z nejvyšších za sledovaná období, 1,6 miliardy USD.

Čistý zisk se též meziměsíčně moc nezměnil, meziročně klesl o 3,51 % na 1,4 miliardy USD. EBITDA meziročně vzrostla o 10 % na 5,27 miliardy USD.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos akcie Netflix
Zisk a výnos akcie Netflix

Hrubá marže je za třetí kvartál 36,82 %. Jeden z nejslabších výsledků za sledovaná čtvrtletí. Provozní marže je 19,34 %. Jedna z nejslabších, ale až nějak extrémně se nevymyká. Čistá marže je 17,64 %, což patří k těm slabším výsledkům.

Zisk na akcii (EPS) je za třetí kvartál 3,1 bodů. Ukazatel P/E je ke konci třetího kvartálu na 21 bodech. K předešlému čtvrtletí ukazatel dosahoval 15,5 bodu. Pořád se ale v podstatě jedná o nízkou hodnotu v kontextu toho, že akcie Netflix patří mezi růstové tituly.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) stále klesá a za poslední čtvrtletí činí přes 28 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 14,56 %.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,14 bod, takže v tomto ohledu je vše v pořádku. Firma drží dostatek likvidity pro případné splacení svých závazků. Vlastní kapitál meziročně vzrostl o 34 % na 20,53 miliardy USD a poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu (D/E) je 0,8 bodů, které se postupně snižuje. Kapitál tudíž roste rychleji než dluh firmy.

Technická analýza akcie Netflix

Akcie Netflix šly od konce listopadu 2021 dolů jako na horské dráze. Během tohoto pohybu se v grafu vytvořily dva gapy, kdy ten druhý byl vážně široký. Od S/R levelu 330 USD až po S/R level 240 USD. Čím větší tyto gapy jsou, tím více fungují pro kurz jako magnet. Proto dávalo smysl, aby trh alespoň tu druhou mezeru zaplnil. Což de facto po zveřejnění earnings začalo.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Netflix
Denní graf akcie Netflix

Trh vytvořil minimum na S/R levelu 170 USD. A poté se býci dost prali s S/R levelem 240 USD. Pár měsíců kurz u této úrovně konsolidoval. Po zveřejnění výsledků za třetí kvartál došlo k přesvědčivému průlomu. Od tržního minima tak akcie Netflix po vrchol vzrostly o 69 %. To je velmi slušný výkon, který by mohl mnohé vybízet k myšlenkám, že k dalším poklesům už nedojde.

To nemusí být ale úplně pravda. Nevidíme do budoucnosti, ale víme, že podobná bearmarket rally ještě neznamenají změnu trendu. Vzhledem k makroekonomickým okolnostem by to bylo přinejmenším velmi brzy. Navíc jsou hodně nejistá příští earnings. Začíná převažovat názor, že ve čtvrtém kvartálu se již začne plně projevovat efekt růstu úrokových sazeb.

Závěrem

Předešlý kvartál vážně nebyl pro Netflix špatný a trhy to ví. Proto to hned ocenily agresivním kurzovým růstem. Je ale moudré myslet na současné okolnosti, které dobré nejsou. Následující čtvrtletí se teprve ukáže dopad nové restriktivní měnové politiky Fed. Navíc je téměř jisté, že se USA řítí do recese.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎