Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie Netflix – Strmý růst a čistý přírůstek odběratelů. Svítá na lepší časy?

Analýza akcie Netflix – Strmý růst a čistý přírůstek odběratelů. Svítá na lepší časy?

Analýza akcie Netflix – Strmý růst a čistý přírůstek odběratelů. Svítá na lepší časy?
Zdroj: Depositphotos.com

Akcie Netflix čelily tento rok mnoha negativním fundamentálním vlivům, které je lidově řečeno poslaly tvrdě s cenou dolů. Avšak tentokrát jsou kvartální výsledky v kontextu doby vcelku slušné, což investoři a spekulanti okamžitě ocenili zvýšenými nákupy. Svítá se proto na lepší časy? Všichni víme, že jedna vlaštovka jaro nedělá. A to platí i pro jeden lepší kvartální výsledek.

V rámci dnešního příspěvku se podíváme na důležitou novinku vztahující se k tomuto akciovému titulu. Pak navážeme hospodářskými výsledky za třetí kvartál. Nebude chybět stručná technická analýza a závěr.

Cenový graf akcií Netflix
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Čistý přírůstek odběratelů nad očekávání

Akcie Netflix čelily v poslední době velmi negativnímu fundamentu v podobě poklesu předplatitelů. Jednak se nejednalo zrovna o malá čísla a jednak šlo o vůbec první čistý úbytek v historii. Teď ovšem došlo k menšímu obratu, protože Netflix za třetí kvartál získal další 2,41 milionů předplatitelů. Vzhledem k tomu, že předpověď byla milion, bylo to v podstatě příjemné překvapení. Což logicky trh okamžitě ocenil v podobě strmého růstu kurzu.

Je to signál, že se v tomto ohledu pro Netflix leccos mění? Připomenu, co jsem psal výše. Jedna vlaštovka nic neznamená. To nejhorší může přijít, protože růstové tituly, jako jsou akcie Netflix, nyní začnou pociťovat kumulativní efekt vyplývající z restriktivní měnové politiky Federálního rezervního systému. Na to je třeba nezapomínat.

Fundamentální analýza akcie Netflix

Kvartální výsledky (Q3)

Akcie Netflix zaznamenaly meziroční vzestup obratu o necelých 6 % na 7,93 miliardy USD. Kdežto mezikvartálně je to velmi mírný pokles. Výnosy se tím pádem za předešlá čtvrtletí příliš nemění. Pořád jsme v rozmezí 7-8 miliardy USD a v tomto roce je to víceméně pořád stejné.

Provozní výnos si ale meziročně pohoršil, a to rovnou o téměř 13 % na 1,53 miliardy USD. Minulý kvartál byl víceméně stejný. Provozní náklady jsou pořád jedny z nejvyšších za sledovaná období, 1,6 miliardy USD.

Čistý zisk se též meziměsíčně moc nezměnil, meziročně klesl o 3,51 % na 1,4 miliardy USD. EBITDA meziročně vzrostla o 10 % na 5,27 miliardy USD.

Zisk a výnos akcie Netflix
Zisk a výnos akcie Netflix
Zdroj: tradingview.com

Hrubá marže je za třetí kvartál 36,82 %. Jeden z nejslabších výsledků za sledovaná čtvrtletí. Provozní marže je 19,34 %. Jedna z nejslabších, ale až nějak extrémně se nevymyká. Čistá marže je 17,64 %, což patří k těm slabším výsledkům.

Zisk na akcii (EPS) je za třetí kvartál 3,1 bodů. Ukazatel P/E je ke konci třetího kvartálu na 21 bodech. K předešlému čtvrtletí ukazatel dosahoval 15,5 bodu. Pořád se ale v podstatě jedná o nízkou hodnotu v kontextu toho, že akcie Netflix patří mezi růstové tituly.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) stále klesá a za poslední čtvrtletí činí přes 28 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 14,56 %.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,14 bod, takže v tomto ohledu je vše v pořádku. Firma drží dostatek likvidity pro případné splacení svých závazků. Vlastní kapitál meziročně vzrostl o 34 % na 20,53 miliardy USD a poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu (D/E) je 0,8 bodů, které se postupně snižuje. Kapitál tudíž roste rychleji než dluh firmy.

Technická analýza akcie Netflix

Akcie Netflix šly od konce listopadu 2021 dolů jako na horské dráze. Během tohoto pohybu se v grafu vytvořily dva gapy, kdy ten druhý byl vážně široký. Od S/R levelu 330 USD až po S/R level 240 USD. Čím větší tyto gapy jsou, tím více fungují pro kurz jako magnet. Proto dávalo smysl, aby trh alespoň tu druhou mezeru zaplnil. Což de facto po zveřejnění earnings začalo.

Denní graf akcie Netflix
Denní graf akcie Netflix
Zdroj: tradingview.com

Trh vytvořil minimum na S/R levelu 170 USD. A poté se býci dost prali s S/R levelem 240 USD. Pár měsíců kurz u této úrovně konsolidoval. Po zveřejnění výsledků za třetí kvartál došlo k přesvědčivému průlomu. Od tržního minima tak akcie Netflix po vrchol vzrostly o 69 %. To je velmi slušný výkon, který by mohl mnohé vybízet k myšlenkám, že k dalším poklesům už nedojde.

To nemusí být ale úplně pravda. Nevidíme do budoucnosti, ale víme, že podobná bearmarket rally ještě neznamenají změnu trendu. Vzhledem k makroekonomickým okolnostem by to bylo přinejmenším velmi brzy. Navíc jsou hodně nejistá příští earnings. Začíná převažovat názor, že ve čtvrtém kvartálu se již začne plně projevovat efekt růstu úrokových sazeb.

Závěrem

Předešlý kvartál vážně nebyl pro Netflix špatný a trhy to ví. Proto to hned ocenily agresivním kurzovým růstem. Je ale moudré myslet na současné okolnosti, které dobré nejsou. Následující čtvrtletí se teprve ukáže dopad nové restriktivní měnové politiky Fed. Navíc je téměř jisté, že se USA řítí do recese.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo