Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Analýza akcie Amazon – Po výrazném poklesu, klíčový support ale zatím drží!

Analýza akcie Amazon – Po výrazném poklesu, klíčový support ale zatím drží!

Analýza akcie Amazon – Po výrazném poklesu, klíčový support ale zatím drží!
Zdroj: economictimes.indiatimes.com

Akcie společnosti Amazon (AMZN) zaznamenaly od počátku prosince významné ztráty. Po aktuální tržní minimum to znamená pokles o zhruba 47 %. Celou tržní situaci si proto zevrubně rozebereme v rámci technické analýzy.

Dnes vynecháme fundament, protože earnings jsou ještě daleko. Pokud vás ale poslední hospodářská čísla zajímají, směle do toho. Ještě než ale začneme, povíme si důležité zprávy vztahující se k titulu.

Amazon má po úspěšném splitu akcií

Štěpení (splity) akcií se zase dostaly do módy. Kromě Amazonu ho dříve oznámilo vícero společností jako jsou Google, Shopify, Tesla a Gamestop. Proč ale uvedené společnosti tento krok podnikají? Důvodů je vícero. Většinou se uvádí, že tržní cena jedné akcie je již poměrně vysoká a tímto krokem se společnost snaží dosáhnout toho, aby si investor mohl bez problému akcii koupit. Akcie Amazon měly tržní cenu v tisících USD, a to už je skutečně nemalý peníz za jeden cenný papír.

Jak už jsme si ale mnohokrát vysvětlili, fundamentálně se tím nic pro titul nemění. Primárně tu jde o psychologii investorů. Jednak jsou akcie Amazon pro drobné investory přijatelnější a jednak mají lepší pocit, když vidí více vajíček ve svém stejně velkém košíku.

Štěpení akcií Amazon proběhlo 6. června v poměru 20:1. Držitelé 1 akcie Amazon tudíž získali 20 akcií, ale tržní hodnota zůstala stejná. Těsně po splitu se jeden kus akcie Amazon obchodoval kolem 125 USD.

Amazon oznámil svého prvního plně autonomního robota

amazon robot proteus
Robot Proteus v akci
Zdroj: Amazon

Amazon oznámil, že má svého vůbec prvního mobilního plně autonomního robota s názvem Proteus. Robot je docela malý, o velikosti přibližně automatického vysavače. A se zelenou barvou.

Robot má být sám schopen pohybu v rámci zařízení, kde bude obstarávat přemisťování balíčků. Amazon říká, že robot bude nasazen v oblastech manipulace s přepravou v distribučních centrech a třídicích centrech. Robot má mít zelené světlo, kterým svítí před sebe. Jakmile oblast dosahu zeleného světla člověk naruší, robot svůj pohyb zastaví.

Proteus ale není jediný robot, kterého Amazon představil. Firma uvedla i robotické rameno, které nese pojmenování Cardinal. Robotické rameno má být schopné rychle vybrat správný balíček, zvednout jej, přečíst štítek a přesně jej umístit do tzv. GoCartu. Následně balíček pokračuje ve své cestě k cíli. Zatím se ale jedná pouze o prototyp, který se začne nejdříve používat v následujícím roce.

Technická analýza akcie Amazon

Jak bylo řečeno v úvodu, akcie Amazon celkově ze svého historického maxima ztratily téměř 47 %. Trh se na pohyb dolů vcelku dlouho připravoval. V grafu níže je proto zvýrazněna celá oblast kolem 170 USD. Zvýrazněná struktura trhu byla i na jiných titulech a v té době jsem předtím dosti varoval.

Tahle extrémní volatilita na obě strany trhu, aniž by se kurz technicky výrazně pohnul, předchází změnu trendu. Když analytik vidí po dramatickém cenovém růstu podobnou tržní strukturu, je nemalá šance, že jsme nalezli vrchol.

Týdenní graf akcie Amazon
Týdenní graf akcie Amazon
Zdroj: tradingview.com

Kurz akcie Amazon klesl až na S/R pásmo okolo 102 USD. Na zmíněné pásmo se trh dostal již v polovině května. Zde došlo rychle k odrazu, což nebylo nic překvapivého. Jednak je to z historického price action solidní cenové pásmo a jednak zde dle objemového profilu začíná likvidní cluster. Ten se táhne až k S/R pásmu 65 USD.

Jak je ale vidno z cenového grafu, odraz nebyl zrovna nejúspěšnější. Kurz má pořád tendenci se k supportnímu pásmu vracet. Během růstu se kurz dostal nejdále k 200týdennímu klouzavému průměru. Aktuální supportní pásmo se ovšem stále drží relativně hezky bránit. Leč bez efektivního odrazu kurzu nahoru žádný support nevydrží věčně.

Týdenní graf akcie Amazon z období dotcom
Týdenní graf akcie Amazon z období "dot-com"
Zdroj: tradingview.com

Co se týče dlouhodobějšího hlediska, jako první lukrativní ceny se mi zdají až cenové úrovně pod 20 USD. Vycházím zase primárně z objemového profilu. Pod řečenými 20 USD se v posledních několika letech zobchodovaly největší objemy. Bohužel propad k 20 USD implikuje kurzový pokles od historického maxima o 90 %.

Zdá se vám to nemožné? Po prasknutí nechvalně známe dot-com bubliny, někdy též zvané internetové horečky, se akcie Amazon propadly o více jak 95 %. Mimo jiné si všimněte struktury trhu z období okolo roku 1999. Velmi podobná té, která je na předešlém grafu zvýrazněná. Nezdá se vám?

Závěrem k Amazonu

Akcie Amazon jsou po nemalém poklesu. A když by trh nepodržel blízký support, kurzový pokles je mnohem hlubší. Tato úroveň časem rozhodně padne, ale nelze vyloučit, že to ještě chvíli potrvá.

Příznačné se mi jeví další earnings, které je naplánováno na 28. července. Do té chvíle může trh klidně jenom konsolidovat.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo