Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza air France-KLM: Akcie na samém dně - Emise nových akcií, splácení dluhu a kompenzace pro investory

Analýza air France-KLM: Akcie na samém dně - Emise nových akcií, splácení dluhu a kompenzace pro investory

Analýza air France-KLM: Akcie na samém dně - Emise nových akcií, splácení dluhu a kompenzace pro investory
Zdroj: depositphotos.com

Jedna z nejikoničtějších leteckých a dopravních společností Air France-KLM, se potýká s problémy. Během dvou let světové pandemie se společnost, kvůli absenci naprosté většiny letů, dostala do takových finančních potíží, že musela požádat stát o podporu.

Jenže jak říká známé pořekadlo: "Každý dluh se musí někdy splatit", tak i Air France musela smazat své závazky, což poslalo její akcie téměř na úplné dno. Jak tato společnost vypadá po fundamentální stránce a jakým způsobem je investorům kompenzován akciový pokles této společnosti, se dočtete v tomto článku.

Akciový graf společnosti Air France KLM
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Air France-KLM se propadly poté, co vyšlo najevo, že společnost bude muset státu vrátit peníze, které obdržela během své dvouleté nečinnosti. Aby společnost dokázala tento dluh minimalizovat, vedení rozhodlo, že provede emisi nových akcií v hodnotě 2,26 miliard EUR. Na tuto zprávu trh reagoval silným poklesem, který za sebou zanechal velký fyzický Gap, který nebyl stále ještě otestován, což znamená, že v trhu stále převládá negativní nálada.

Denní akciový graf společnosti Air France KLM
Denní akciový graf společnosti Air France KLM
Zdroj: XTB.com

K poklesu akcií Air France došlo navzdory tomu, že společnost vykazuje pozitivní nárůst tržeb o 101 %. Také výhled analytiků na budoucí tržby signalizuje obnovu leteckého průmyslu a této společnosti, protože jsou pro rok 2022 očekávány tržby 24,6 miliard USD a pro rok 2023 28,5 miliardy USD, což jsou tržby téměř shodné s před-pandemickým obdobím. Akcie Air France-KLM se obchodují okolo hodnoty 1,5 EUR za akcii.

Rights Issue – Emise práv

Určitou "výhodou" při emisi nových cenných papírů bývá, že stávající investoři mají přednostní právo nakoupit nově emitované cenné papíry. Toto privilegium bylo poskytnuto i v případě společnosti Air France, která přednostní právo vyplatila stávajícím akcionářům formou dividendy, která je osvobozená od daně. Tato dividenda může být (ale nemusí) použita pro nákup nově emitovaných cenných papírů, v tomto případě akcií.

Složení investorů

Investiční struktura je v případě společnosti Air France-KLM velmi pestrá. Od soukromých a veřejných společností, které jsou pouze minoritními akcionáři, až po drobné investory, kteří vlastní 47,5 % všech emitovaných akcií. I když se jedná o veřejně obchodovanou společnost, značný podíl jejích akcií vlastní stát. Konkrétně se jedná o podíl ve společnosti s 38 %. Fakt, že je tato letecká společnost částečně státní subjekt může investorům pomáhat k lepšímu spánku. Ovšem jako investiční příležitost se akciový pokles v současné době jeví spíše negativně.

Složení akcionářů společnosti Air France-KLM
Složení akcionářů společnosti Air France-KLM
Zdroj: seekingalpha.com

Závěr

Letecká společnost Air France-KLM zažila největší propad svých akcií v historii společnosti. Na cenu okolo 1,5 EUR je srazila zpráva o emisi nových akcií, jejichž prodejem má společnost uhradit část dluhu vůči státu, který jí byl poskytnut v období pandemie. Společnost zároveň poskytla stávajícím investorům přednostní právo na nové akcie, které bylo proplaceno ve formě nezdanitelné dividendy. Neuzavřený prodejní Gap na cenovém grafu svědčí o stále přetrvávající negativní náladě investorů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo