Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americký trh je předražený! Budoucností investic jsou rozvojové trhy

Rozvojové trhy jsou stále vnímány se skepsí, ale americké akciové trhy se jeví draze. Proč tedy nakupovat drahé technologické akcie z USA, když je možné koupit kvalitní čínskou alternativu?

Americký trh je předražený! Budoucností investic jsou rozvojové trhy
Zdroj: depositphotos.com

Spousta investorů dává od akcií z rozvojových trhů ruce pryč – jakoby doslova trpěly nakažlivou nemocí. I když k tomu nejsou racionální důvody, vyhýbají se na těchto trzích jakýmkoliv investicím.

Osobně to pokládám za velkou chybu, protože americký akciový trh považuji za velmi předražený. Především technologický sektor, čemuž jsem nedávno věnoval samostatnou analýzu.

V rámci dnešní analýzy si proto vysvětlíme, jaké argumenty stojí za tím, že jsou zrovna rozvojové trhy velkou příležitostí pro následující roky. Ačkoliv je vhodné připomenout, že neexistuje investice bez rizika. Proto je třeba investovat s rozmyslem. Inspirujte se, ale nikoho nekopírujte.

Mé poslední video, ve kterém zmiňuji velké příležitosti na čínském trhu

Rozvojové trhy jsou oproti americkému trhu velmi levné

Americký akciový trh byl po celá léta středobodem každého retailového investora. Obzvláště v posledních zhruba 10 letech. Koncentrace kapitálu v USA má samozřejmě své důvody. Jde o relativně volný trh a zároveň jde o nejsilnější ekonomiku na světě. Proto dává smysl investovat hlavně na amerických trzích.

Nicméně v posledních pár letech se z amerického akciového trhu stává hodně drahá investice v porovnání s jinými trhy. Když se podíváme na Čínu (viz. analýza), Brazílii nebo obecně na Latinskou Ameriku, zjistíte, že valuace těchto trhů je vcelku nízká. Každý investor se pak musí zeptat sám sebe, proč se omezovat jenom na jeden trh? proč nehledat příležitosti i jinde?

Zdroj: Michal Stupavský
Valuace akciového trhu dle regionů
Valuace akciového trhu dle regionů – aktuální P/E a 10letý průměr

Forwardové P/E Latinské Ameriky je pouhých 9,3 bodů. Zatímco amerického technologického sektoru dosahuje 36 bodů. Ihned tedy víte, že při investici do společností v Latinské Americe platíte mnohem nižší násobky zisků. Mimo jiné, výrazně pod 10letým průměrem. To stejné platí pro čínský akciový trh, což vypadá velmi slibně.

Poznámka

V rámci Latinské Ameriky se zabývám hlavně brazilským akciovým trhem. Mluví se však často i o Argentině, na kterou jsem ale prozatím neměl moc času.

Proč platit za americkou akcii třeba 60násobek zisku, když můžu mít čínskou nebo brazilskou akcii třeba za 8násobek zisku? Investor samozřejmě musí posuzovat tituly individuálně. Když však máte dvě kvalitní akcie, z logiky věci koupíte tu levnější.

Poznámka

Když nic posuzovat nechcete, respektive se z různých důvodů vyhýbáte stock-pickingu, jsou tu pro vás ETF sledující celé indexy pro konkrétní země nebo rozvojový trh. Musíte se však smířit s tím, že zároveň kupujete špatné akcie. Lze to brát jako takovou daň za indexové investování.

Brazilský akciový trh se snaží o průlom

Brazilský akciový trh datuje své historické maximum do roku 2008. Následně trval 8letý medvědí trh. Od roku 2016 je vývoj mnohem lepší, ale přesto se ceny drží relativně nízko.

Zhruba rok brazilský akciový trh soustavně posiluje a čerstvě se pokusil o větší průlom. Z technického hlediska potřebujeme vidět nějaký razantní pohyb, který nám potvrdí, že se trend definitivně změnil na býka.

Zdroj: tradingview.com
Brazilský akciový trh
Brazilský akciový trh

To znamená, že Brazílie má obrovský potenciál. Ceny jsou nízké a proto je zde mnohem vyšší šance na velké výnosy. Dokud však ceny neprorazí, na agresivnější cenový růst si jednoduše počkáme.

Na druhou stranu je to důkazem, že brazilský akciový trh je hodně vzdálen od průměrného retailového investora. Zkrátka nejde o oblíbený trh, což je z kontrariánského hlediska dobře.

Jakmile je trh terčem velkého zájmu, mám s tím problém. Proto třeba vůbec neinvestuji do amerického technologického sektoru, kde investuje “skoro každý”. Jelikož většina se vždy nakonec mýlí.

Závěrem: Nehoňte se za rostoucími cenami, hledejte levné kvalitní akcie

Dlouhodobě se nevyplácí honit se za rychle rostoucími akciemi. Hlad po rychlých ziscích je v nynější době naprosto typický, což právě přiživuje nesmyslné růsty již tak drahých titulů. Držet akcie více než rok je pomalu vnímáno jako něco podivného.

Faktem je, že dlouhodobější držba kvalitních a levných akcií vám přinese největší výnosy při udržení rizika na relativně nízké úrovni.

Honit se za cenou je samo o sobě rizikové. Zároveň je to drahé, protože s každou transakcí jsou spojené přímé nebo nepřímé náklady.

Argumenty obsažené v dnešní analýze rozhodně nezaručují, že rozvojové trhy v následujících letech s jistotou překonají americké akcie. Nebo že jsou zcela bez rizika. Jistota a bezriziková investice na finančních trzích neexistuje. Snažte se však aktivně hledat příležitosti i jinde. A když se trefíte, může se vám to hodně vyplatit.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.