Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Amazon vykázal neuspokojivé hospodářské výsledky za Q3 a navíc poskytl negativní výhled na Q4 2021

Amazon vykázal neuspokojivé hospodářské výsledky za Q3 a navíc poskytl negativní výhled na Q4 2021

Amazon vykázal neuspokojivé hospodářské výsledky za Q3 a navíc poskytl negativní výhled na Q4 2021
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Amazon se ve čtvrtek (28. 10.) po uzavření obchodování propadly o více než 4 % poté, co společnost vykázala slabší než očekávané výsledky za třetí čtvrtletí a poskytla negativní výhled pro kritické prázdninové období. Nepodařilo se jí tak navázat na pozitivní výsledky hospodaření za Q2 2021.

Amazon navíc počítá se zpomalením růstu tržeb, protože se spotřebitelé vracejí do kamenných obchodů a společnost čelí problémům v dodavatelském řetězci. Tržby ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 15 %, což představuje pokles oproti 37% růstu ve stejném období před rokem.

Pro čtvrté čtvrtletí Amazon předpovídá tržby mezi 130 a 140 miliardami dolarů, což představuje meziroční růst mezi 4 a 12 %. Analytici přitom původně očekávali meziroční nárůst tržeb o 13,2 % na 142,1 miliardy dolarů. I přes negativní zprávy však dokázaly akcie Amazon v průběhu října dosáhnout zisku okolo 4 %.

Vývoj ceny akcií Amazon za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Makroekonomické vlivy nehrají Amazonu do karet

Generální ředitel Amazonu Andy Jassy uvedl, že společnost očekává ve čtvrtém čtvrtletí několik miliard dolarů dodatečných nákladů v oblasti e-commerce v důsledku následujících faktorů:

  • nedostatek pracovních sil,
  • vyšší náklady na zaměstnance,
  • omezení globálního dodavatelského řetězce,
  • zvýšené náklady na dopravu a přepravu.

„Vždycky jsme říkali, že když budeme stát před volbou mezi optimalizací pro krátkodobý zisk a tím, co je dlouhodobě nejlepší pro zákazníky, zvolíme to druhé – a to je vidět v každé fázi této pandemie,“ řekl Jassy ve zprávě, kterou Amazon k výsledkům hospodaření za Q3 zveřejnil.

Společnost podnikla kroky k posílení svého dodavatelského řetězce v souvislosti s globálními problémy, a to přidáním nových přepravních přístavů a posílením své flotily letadel a nákladních vozidel.

Začátkem října pak Amazon uvedl, že plánuje přijmout 275 000 stálých a sezónních zaměstnanců po celých USA, aby částečně pomohli zvládnout sváteční nákupní horečku. Finanční ředitel Brian Olsavsky v minulém čtvrtletí uvedl, že se Amazon potýká s vysokými náklady na pracovní sílu. Snaží se najímat zaměstnance a udržet si je, mimo jiné tím, že rozdává nástupní bonusy ve výši 3 000 dolarů a zavádí nové výhody, jako je například bezplatné studium na vysoké škole.

Tyto dodatečné náklady se projeví i ve čtvrtém čtvrtletí 2021. Amazon očekává náklady ve výši 4 miliard dolarů přímo spojených s pracovní silou a inflací a také s poklesem produktivity ve skladech. Amazon tak uvedl, že se jeho provozní zisk ve čtvrtém čtvrtletí bude pohybovat v rozmezí od 0 do 3 miliard dolarů. To je výrazný pokles oproti provoznímu zisku ve výši 6,9 miliardy dolarů v předchozím roce.

Tržby ze služeb poprvé překonaly tržby za prodej zboží

Tržby za prodej zboží na online tržišti vzrostly oproti předchozímu roku o 3 % na 49,9 miliardy dolarů, zatímco tržby v kamenných obchodech se zvýšily o 13 % na 4,27 miliardy dolarů.

Tržby ze služeb prodejců třetích stran, které zahrnují provize na tržišti i poplatky za logistiku, se zvýšily o 18 % na 24,25 miliardy dolarů. To představuje zpomalení oproti 34% růstu ve druhém čtvrtletí, ale stále výrazný meziroční růst. Cloudová služba Amazon Web Services (AWS) pak překonala odhady, když tržby vyskočily o 39 % na 16,11 miliardy dolarů, zatímco analytici očekávali tržby ve výši 15,48 miliardy dolarů.

Poprvé v historii Amazonu překonaly příjmy ze služeb jeho tržby za prodej zboží. Celkové tržby z prodeje produktů činily ve čtvrtletí 54,9 miliardy dolarů, zatímco příjmy z AWS, reklamy, služeb třetích stran a předplatného Prime dohromady přinesly do kasy Amazonu 55,9 miliardy dolarů.

Co se pak týče ziskovosti, měla především cloudová služba AWS zásadní vliv na celkovou ziskovost společnosti. Provozní zisk AWS dosáhl v daném období 4,88 miliardy dolarů, zatímco provozní zisk mateřské společnosti činil pouze 880 milionů dolarů. Bez vysokého zisku AWS by Amazon za Q3 vykázal výraznou provozní ztrátu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo