Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy ve velkém nebezpečí kvůli znovu rostoucí inflaci. Hrozí v letošním roce krach akciového trhu?

Akciové trhy začínají být ve velkém nebezpečí kvůli znovu narůstající inflaci, která omezuje možnosti poklesu v úrokových sazbách. Díky tomu hrozí potenciální krach.

Akciové trhy ve velkém nebezpečí kvůli znovu rostoucí inflaci. Hrozí v letošním roce krach akciového trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Akciové trhy dostaly hodně nepříjemnou nadílku v podobě vskutku nepříznivých inflačních dat. Ukazuje se, že v letošním roce nemusí úrokové sazby vůbec klesnout. A to bez nadsázky.

Jestli pořád platí prohlášení představitelů americké centrální banky, že jsou tzv. data dependent (závislí na datech), neměli by o poklesu sazeb vůbec mluvit.

Poslední data o inflaci (CPI) totiž jednoznačně ukazují, že je nejenom tzv. sticky, ale dokonce začíná opětovně zrychlovat. Akciové trhy již reagovaly menším poklesem, což ovšem na první pohled vypadá jako slabé kolísání.

Je však riziko, že letošní rok skončí pro akcie velkým nezdarem. Přestože byl akciový růst od začátku roku naprosto fenomenální.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku

Inflace zase akceleruje, hrozba pro akciové trhy

Jak jsem psal výše, čerstvě zveřejněná inflační data potvrzují obavy ohledně dalšího vývoje. Respektive se potvrzuje pokračující plochý vývoj a zároveň začíná inflace znovu stoupat.

Celková inflace vzrostla z 3,2 % na 3,5 %. Jádrová složka je 3,8 %, takže je stále neměnná. A to po mnoho měsíců.

Poznámka

Plochý vývoj u indexu CPI trvá již víceméně od začátku léta 2023. U jádrové složky od podzimu. Jakmile se klesající tendence zastaví, značí to velký problém. Jelikož se tím sníží šance, že Fed dosáhne snadno inflačního cíle 2 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Celková a jádrová inflace v USA.
Celková a jádrová inflace v USA

Poslední data značí obrovský problém, protože doposud jsme těžili z efektu srovnávací základny. Jakmile se aktuální data začnou srovnávat s létem minulého roku, nepůjdeme dolů vůbec. Respektive bude zřejmě plochý vývoj pokračovat. Tedy v tom lepším případě. V horším případě bude cenová hladina zase růst.

Poznámka

Efekt srovnávací základny se vztahuje k inflaci (ale i k jiným mírám) ve stejném období předchozího roku.

Pokud byla míra inflace v odpovídajícím období předchozího roku příliš vysoká, bude nyní i menší pokles cenového indexu výpočetně udávat o dost nižší míru inflace. Čím výše byl prostě index před rokem, tím větší pokles v tempu inflace zaznamenáme.

Meziměsíčně celková inflace za březen vzrostla stejným tempem jako v únoru. Pořád však platí, že zde máme od září minulého roku rostoucí tendenci. A dovolil bych si tvrdit, že rostoucí tendence přetrvá i následující měsíce. Vzhledem k tomu, co se nyní odehrává na komoditních trzích.

Zdroj: tradingeconoics.com
Celková inflace změna meziměsíčně
Celková inflace změna meziměsíčně

Má poslední video analýza na zlato a akciové trhy

Klesnou letos vůbec úrokové sazby?

Dle Fed Watch derivátový trh propisuje již pouze 2 snížení v úrokových sazbách pro letošní rok. Spíše tedy 1,5 snížení, protože prosincové zasedání je spíše ve prospěch vyšších sazeb – trh je u tohoto termínu rozpolcený.

Přitom ještě v únoru se propisovalo 7 snížení. Jedná se proto o dramatickou změnu k horšímu, co se týká očekávání. Není však jiná možnost, když se inflace nevyvíjí tím správným směrem.

Zdroj: cmegroup.com
Očekávání trhu ohledně úrokových sazeb dle nástroje Fed Watch
Očekávání trhu ohledně úrokových sazeb dle nástroje Fed Watch

Dluhopisový trh ihned reagoval poklesem cen a agresivním růstem výnosů a to hlavně na krátkých splatnostech. Dolar šel ihned agresivně nahoru. Na zmíněných trzích byla reakce nejvíce viditelná.

Zdroj: tradingview.com
Dluhopisové ETF
Dluhopisové ETF

Bitcoin se navzdory všemu stejně tlačí nahoru, což absolutně nechápu. Obávám se, že z bitcoinu se v aktuálním roce může stát dost nebezpečná past. Jelikož nevěřím tomu, že s vyhlídkou vysokých úrokových sazeb půjde jen tak s cenou nahoru.

Akciové trhy zaznamenávají ztráty. Hlavně low capy a mid capy (vycházím z Russel 2000). Zlato se víceméně drží na stejných cenách. Ale mírně negativní reakce nastala.

Poznámka

O zlato není vůbec ze strany retailu valný zájem. Když jsem napsal poslední analýzu na zlato, měla titěrnou čtenost oproti příspěvkům na akciový trh. Poučte se a hledejte příležitost tam, kde většina retailu prostě není.

Závěrem: Může Fed způsobit krach akciového trhu?

Z toho, co jsem psal, se může ihned zdát, že Fed v letošním roce úrokové sazby asi nesníží. Nicméně ďábel se vždy skrývá v detailech.

Když legendární předseda Fed, Paul Volcker, razil velmi jestřábí politiku na počátku 80. let, aby inflaci srazil na kolena, mohl si to tehdy dovolit. Federální vláda byla tehdy málo zadlužená. To však neplatí pro současnost.

Když se podíváme na přiložený graf, máme zde dva scénáře pro vývoj úrokových plateb ze strany americké vlády. Když by Fed snížil sazby o 1,5 procentního bodu, úrokové platby by dosáhly výše 1,2 bilionu dolarů (ke konci roku 2024). Když však zůstanou sazby na současných úrovních, náklady na obsluhu dluhu vzrostou až na 1,6 bilionu dolarů. Rozdíl 400 miliard dolarů.

Zdroj: linkedin.com
Scénáře vývoje ohledně úrokových platech americké vlády
Scénáře vývoje ohledně úrokových platech americké vlády

To nám indikuje, že americká centrální banka bude dost možná pod silným tlakem, aby federální vládě pomohla. Čistě učebnicově by neměla. Nicméně realita bude taková, že možná budou muset, protože se ocitnou pod silným politickým tlakem. Navíc současný předseda Fed, Jerome Powell, není Volcker.

Akciový trh zůstane určitě pod velkým tlakem, ale právě neukázněná fiskální politika mu možná pomůže. Přesto si pamatujte, že čím déle jsou úrokové sazby na současných úrovních, tím větší pravděpodobnost, že přijde krach akciového trhu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.