Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akciové trhy se otřásají v základech. Španělsko, Itálie i Jižní Korea zakazují short-selling

Akciové trhy se otřásají v základech. Španělsko, Itálie i Jižní Korea zakazují short-selling

Akciové trhy se otřásají v základech. Španělsko, Itálie i Jižní Korea zakazují short-selling

Výprodeje na akciových trzích stále pokračují a epidemie koronaviru způsobující onemocnění COVID-19 tento týden přerostla až v pandemii. Proto se dalo čekat, že pod tlakem nadále zhoršující se situace a neustále narůstající paniky ze strany investorů začnou regulační orgány jednotlivých zemí jednat. A je to tady.

Španělsko a Itálie vydaly zákaz short-sellingu u více než stovky akciových titulů a Jižní Korea zakázala short-selling na 6 měsíců.

To znamená, že obchodníci mohou prodávat pouze akcie, které sami drží. Není tak možné spekulovat na pokles ceny akcií a tím prohlubovat jejich propad.

Itálie a Španělsko zavádí zákaz short-sellingu

Koronavirus se stále šíří dál po celém světě a momentálně je jím již nakaženo více než 136 tisíc lidí, přičemž mu na jeho následky podlehlo přes 5 tisíc lidí.

Tato čísla nedají spát nejen obyvatelům zasažených oblastí, ale i investorům, kteří stále více panikaří. Jen pro představu Itálie je momentálně druhou nejzasaženější zemí koronavirem a Španělsko je na seznamu na pátém místě.

Právě proto se regulační orgány v Itálii a Španělsku rozhodly v pátek zrušit u desítek akciových titulů short-selling. Ten investoři využívají k prodeji vypůjčených cenných papírů, které poté chtějí následně koupit zpět za nižší cenu. Obě země tak chtějí pozastavit pokles cen akcií a stabilizovat trh.

Zákaz se bude týkat více než stovky titulů

V Itálii se, podle agentury Reuters, bude zákaz vztahovat na 85 titulů a ve Španělsku na 69 titulů. Regulátory obou zemí k tomuto rozhodnutí vedly především čtvrteční události na akciových trzích, kdy italský benchmarkový index FTSE MIB zaznamenal pokles 17 % a španělský benchmarkový index IBEX-35 14 %. 

U španělských akcií se zákaz bude vztahovat na likvidní akcie s čtvrtečním poklesem přes 10 % a na všechny nelikvidní akcie s poklesem nad 20 %. Zákazu se vyhnou akcie UniCredit, Telecom Italia, Banco Santander a Telefónica.

Jižní Korea ruší short-selling na 6 měsíců

Jižní Korea, která je zároveň čtvrtou zemí s nejvíce nakaženými koronavirem, také přistoupila k rozhodnutí zakázat short-selling, a to až na 6 měsíců. Jihokorejský index KOSPI ve čtvrtek klesl na své pětileté minimum po pádu o 3,87 %. V ten samý den navíc short-selling dosáhl celkového objemu 1,09 trilionu jihokorejských wonů, tedy v přepočtu 893 milionů dolarů.

Předseda FSC Eun Sung-soo, ale dodal, že tato opatření mohou být případně zmírněna, pokud se situace ohledně koronaviru stabilizuje, ale i prodloužena při jeho dalším šíření v zemi. Zákaz se tedy bude týkat všech akcií zapsaných na burzách Kospi, Konex a Kosdaq.

Jak na tom budou ostatní země?

To, že není možné odhadnout situaci a přijmout pevné stanovisko ohledně akciových a finančních trhů je slyšet z úst většiny odborníků, což je v době pandemie koronaviru pochopitelné. V případě Německa je tedy zákaz short-sellingu stále v řešení, a není divu. Německý benchmarkový index DAX během čtvrtka zaznamenal 12 % pokles.

Švýcarsko prozatím nad žádným takovým opatřením neuvažuje, i když se počet nakažených v zemi blíží k tisícovce. Naopak Thajsko, které momentálně eviduje desítky nakažených už teď přistupuje k určitým omezením. V současné situaci tedy není jisté jak se, která země zachová a zda dojde k dalším opatřením na akciových trzích.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo