Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akciové trhy se otřásají v základech. Španělsko, Itálie i Jižní Korea zakazují short-selling

Akciové trhy se otřásají v základech. Španělsko, Itálie i Jižní Korea zakazují short-selling

Akciové trhy se otřásají v základech. Španělsko, Itálie i Jižní Korea zakazují short-selling

Výprodeje na akciových trzích stále pokračují a epidemie koronaviru způsobující onemocnění COVID-19 tento týden přerostla až v pandemii. Proto se dalo čekat, že pod tlakem nadále zhoršující se situace a neustále narůstající paniky ze strany investorů začnou regulační orgány jednotlivých zemí jednat. A je to tady.

Španělsko a Itálie vydaly zákaz short-sellingu u více než stovky akciových titulů a Jižní Korea zakázala short-selling na 6 měsíců.

To znamená, že obchodníci mohou prodávat pouze akcie, které sami drží. Není tak možné spekulovat na pokles ceny akcií a tím prohlubovat jejich propad.

Itálie a Španělsko zavádí zákaz short-sellingu

Koronavirus se stále šíří dál po celém světě a momentálně je jím již nakaženo více než 136 tisíc lidí, přičemž mu na jeho následky podlehlo přes 5 tisíc lidí.

Tato čísla nedají spát nejen obyvatelům zasažených oblastí, ale i investorům, kteří stále více panikaří. Jen pro představu Itálie je momentálně druhou nejzasaženější zemí koronavirem a Španělsko je na seznamu na pátém místě.

Právě proto se regulační orgány v Itálii a Španělsku rozhodly v pátek zrušit u desítek akciových titulů short-selling. Ten investoři využívají k prodeji vypůjčených cenných papírů, které poté chtějí následně koupit zpět za nižší cenu. Obě země tak chtějí pozastavit pokles cen akcií a stabilizovat trh.

Zákaz se bude týkat více než stovky titulů

V Itálii se, podle agentury Reuters, bude zákaz vztahovat na 85 titulů a ve Španělsku na 69 titulů. Regulátory obou zemí k tomuto rozhodnutí vedly především čtvrteční události na akciových trzích, kdy italský benchmarkový index FTSE MIB zaznamenal pokles 17 % a španělský benchmarkový index IBEX-35 14 %. 

U španělských akcií se zákaz bude vztahovat na likvidní akcie s čtvrtečním poklesem přes 10 % a na všechny nelikvidní akcie s poklesem nad 20 %. Zákazu se vyhnou akcie UniCredit, Telecom Italia, Banco Santander a Telefónica.

Jižní Korea ruší short-selling na 6 měsíců

Jižní Korea, která je zároveň čtvrtou zemí s nejvíce nakaženými koronavirem, také přistoupila k rozhodnutí zakázat short-selling, a to až na 6 měsíců. Jihokorejský index KOSPI ve čtvrtek klesl na své pětileté minimum po pádu o 3,87 %. V ten samý den navíc short-selling dosáhl celkového objemu 1,09 trilionu jihokorejských wonů, tedy v přepočtu 893 milionů dolarů.

Předseda FSC Eun Sung-soo, ale dodal, že tato opatření mohou být případně zmírněna, pokud se situace ohledně koronaviru stabilizuje, ale i prodloužena při jeho dalším šíření v zemi. Zákaz se tedy bude týkat všech akcií zapsaných na burzách Kospi, Konex a Kosdaq.

Jak na tom budou ostatní země?

To, že není možné odhadnout situaci a přijmout pevné stanovisko ohledně akciových a finančních trhů je slyšet z úst většiny odborníků, což je v době pandemie koronaviru pochopitelné. V případě Německa je tedy zákaz short-sellingu stále v řešení, a není divu. Německý benchmarkový index DAX během čtvrtka zaznamenal 12 % pokles.

Švýcarsko prozatím nad žádným takovým opatřením neuvažuje, i když se počet nakažených v zemi blíží k tisícovce. Naopak Thajsko, které momentálně eviduje desítky nakažených už teď přistupuje k určitým omezením. V současné situaci tedy není jisté jak se, která země zachová a zda dojde k dalším opatřením na akciových trzích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo