Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy se otřásají v základech. Španělsko, Itálie i Jižní Korea zakazují short-selling

Publikováno
Akciové trhy se otřásají v základech. Španělsko, Itálie i Jižní Korea zakazují short-selling

Výprodeje na akciových trzích stále pokračují a epidemie koronaviru způsobující onemocnění COVID-19 tento týden přerostla až v pandemii. Proto se dalo čekat, že pod tlakem nadále zhoršující se situace a neustále narůstající paniky ze strany investorů začnou regulační orgány jednotlivých zemí jednat. A je to tady.

Španělsko a Itálie vydaly zákaz short-sellingu u více než stovky akciových titulů a Jižní Korea zakázala short-selling na 6 měsíců.

To znamená, že obchodníci mohou prodávat pouze akcie, které sami drží. Není tak možné spekulovat na pokles ceny akcií a tím prohlubovat jejich propad.

Itálie a Španělsko zavádí zákaz short-sellingu

Koronavirus se stále šíří dál po celém světě a momentálně je jím již nakaženo více než 136 tisíc lidí, přičemž mu na jeho následky podlehlo přes 5 tisíc lidí.

Tato čísla nedají spát nejen obyvatelům zasažených oblastí, ale i investorům, kteří stále více panikaří. Jen pro představu Itálie je momentálně druhou nejzasaženější zemí koronavirem a Španělsko je na seznamu na pátém místě.

Právě proto se regulační orgány v Itálii a Španělsku rozhodly v pátek zrušit u desítek akciových titulů short-selling. Ten investoři využívají k prodeji vypůjčených cenných papírů, které poté chtějí následně koupit zpět za nižší cenu. Obě země tak chtějí pozastavit pokles cen akcií a stabilizovat trh.

Zákaz se bude týkat více než stovky titulů

V Itálii se, podle agentury Reuters, bude zákaz vztahovat na 85 titulů a ve Španělsku na 69 titulů. Regulátory obou zemí k tomuto rozhodnutí vedly především čtvrteční události na akciových trzích, kdy italský benchmarkový index FTSE MIB zaznamenal pokles 17 % a španělský benchmarkový index IBEX-35 14 %. 

U španělských akcií se zákaz bude vztahovat na likvidní akcie s čtvrtečním poklesem přes 10 % a na všechny nelikvidní akcie s poklesem nad 20 %. Zákazu se vyhnou akcie UniCredit, Telecom Italia, Banco Santander a Telefónica.

Jižní Korea ruší short-selling na 6 měsíců

Jižní Korea, která je zároveň čtvrtou zemí s nejvíce nakaženými koronavirem, také přistoupila k rozhodnutí zakázat short-selling, a to až na 6 měsíců. Jihokorejský index KOSPI ve čtvrtek klesl na své pětileté minimum po pádu o 3,87 %. V ten samý den navíc short-selling dosáhl celkového objemu 1,09 trilionu jihokorejských wonů, tedy v přepočtu 893 milionů dolarů.

Předseda FSC Eun Sung-soo, ale dodal, že tato opatření mohou být případně zmírněna, pokud se situace ohledně koronaviru stabilizuje, ale i prodloužena při jeho dalším šíření v zemi. Zákaz se tedy bude týkat všech akcií zapsaných na burzách Kospi, Konex a Kosdaq.

Jak na tom budou ostatní země?

To, že není možné odhadnout situaci a přijmout pevné stanovisko ohledně akciových a finančních trhů je slyšet z úst většiny odborníků, což je v době pandemie koronaviru pochopitelné. V případě Německa je tedy zákaz short-sellingu stále v řešení, a není divu. Německý benchmarkový index DAX během čtvrtka zaznamenal 12 % pokles.

Švýcarsko prozatím nad žádným takovým opatřením neuvažuje, i když se počet nakažených v zemi blíží k tisícovce. Naopak Thajsko, které momentálně eviduje desítky nakažených už teď přistupuje k určitým omezením. V současné situaci tedy není jisté jak se, která země zachová a zda dojde k dalším opatřením na akciových trzích.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.