Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Zoom v minulém roce vzrostly o více jak 400 % – dojde k obnovení expanze?

Publikováno
Akcie Zoom v minulém roce vzrostly o více jak 400 % – dojde k obnovení expanze?
Zdroj: depositphotos.com

Pandemická doba spoustě technologickým společnostem vyloženě hrála do karet (Amazon, Apple, Tesla aj.). Naopak třeba letecké společnosti dost trpěly, což se projevilo i na ceně jejich akcií.

Avšak pandemie byla dvousečná, protože u některých společností způsobila, že užitná hodnota jejich produktů vzrostla, a to pak způsobilo markantní růst poptávky po výrobku.

Typickým příkladem jsou akcie Zoom (Zoom Video Communications), které minulý rok zažily obrovský boom. Během necelých devíti měsíců si trh připsal 800% zhodnocení, což je na akciový trh obrovské číslo. Pojďme si tedy ukázat fundamentální a technickou rovinu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ZM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Fundamentální analýza

Lockdown ve světě vyvolaný obavou z prudkého šíření pandemie koronaviru způsobil, že řada meetingů téměř všech firem najednou nemohla probíhat klasicky. Není divu, že společnosti byly nuceny směřovat k online formám schůzek a porad.

Právě tento trend velice pěkně hrál do karet společnosti Zoom Video Communications, která přesně tyto služby poskytuje. Nárůst poptávky po jejich produktech byl enormní a silně pozitivně ovlivnil i ekonomické výsledky společnosti.

Společnosti Zoom od první čtvrtiny roku 2020 začaly strmě růst výnosy. Z 600 milionů dolarů byly ke konci roku necelé dvě miliardy (viz graf níže). Expanze profitu byla tak strmá, že si investoři dané skutečnosti samozřejmě všimli a reagovali nákupem akcií.

Křivka celkových výnosů, očištěných výnosů a volného cash flow. Zdroj: nasdaq.com
Křivka celkových výnosů, očištěných výnosů a volného cash flow. Zdroj: nasdaq.com

Volné cash flow začalo stoupat až později, kolem uzavření prvního kvartálu minulého roku. Když se podíváme na cenový graf, vypadá to, že právě rostoucí volné cash flow odstartovalo extrémní cenový růst akcií. Pokud tedy mluvíme pouze v mikroekonomickém kontextu (tedy v rámci dané společnosti, ale opomíjíme vlivy vnějšího okolí).

Pokud má libovolná společnost rostoucí volné cash flow, znamená to, že má přebytky, které je možné investovat do nových technologií. Bez rozvoje a inovací nemůže být žádná firma dlouhodobě konkurenceschopná.

Technická stránka trhu

Akciový trh společnosti Zoom.
Akciový trh společnosti Zoom.

Při prvním pohledu na graf je jasné, že akcie firmy Zoom za sebou mají nebývale silnou expanzi. Na akciový trh byla expanze dost rychlá, protože se během ní moc netvořily nové rovnováhy ve vyšších cenových relacích.

Když nasměrujete své oči na Volume profile, zaregistrujete, že pouze u prvních dvou malých patternů docházelo k vytvoření tržní rovnováhy na vyšších cenách. Ke konci srpna se ovšem kurz utrhl ze řetězu a byl z toho již v podstatě parabolický růst, který obvykle zrovna dlouho nevydrží. Během takové cenové expanze není šance, aby vznikaly nové tržní rovnováhy.

V každém případě je dosavadní all time high na 588 USD za jednu akcii. Od té doby trh klesá v rámci zakresleného downtrendového kanálu.

Původní zisk byl tedy z části umazán, ale i za daných okolností  je čisté roční zhodnocení asi 440 %.

Osobně vnímám jako potenciální příležitost pokles ceny k S/R levelu 276,5 USD (viz zelná horizontála v grafu výše). Na základě Volume profile by zde měla být silná poptávka a mimoto je relativně blízko tzv. golden pocket na fibonacciho posloupnosti (65% retracement).

Jestli se nakupujícím podaří uvedenou hranici ubránit, byl by to první krok k navázání na předešlou rally. Nicméně definitivní potvrzení je až breakout ze zakresleného kanálu.

Závěrem

Na trhu s akciemi Zoom se nepochybně vytvořila lokální finanční bublina. Společnost prostě jednorázově těžila z období, které velmi přálo jejímu softwaru pro video konference.

Okolnosti se ještě mohou dynamicky změnit, v návaznosti na covid, což logicky bude mít i nemalý vliv na prodej produktu. Jestliže by opět došlo ke globálnímu lockdownu, lze předpokládat další růst ceny akcií Zoom.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.