Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Vienna Insurance Group – Výhled pro růst dividendy, hospodářsky dobré vykročení do roku 2022

Akcie Vienna Insurance Group – Výhled pro růst dividendy, hospodářsky dobré vykročení do roku 2022

Akcie Vienna Insurance Group – Výhled pro růst dividendy, hospodářsky dobré vykročení do roku 2022
Zdroj: e15.cz

Akcie Vienna Insurance Group (VIG) mají za sebou čerstvý report za vstup do nového roku. Tedy za první kvartál, který je dle slov VIG vnímán kladně. Respektive pozitivní vývoj z předchozího roku pokračoval i v prvním čtvrtletí aktuálního roku. Dostupná čísla si za pár okamžiků ukážeme. Ještě předtím jenom krátce k dividendě, jejíž výplata je datována na 25. května. Následně si zpracujeme technickou analýzu cenového grafu a neopomeneme stručné shrnutí.

Graf
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dividendová historie

20. 5. valná hromada Vienna Insurance Group měla zasedání, kde potvrdila dividendu, kterou představenstvo pojišťovny navrhlo již před pár měsíci. Jde o částku 1,25 EUR za akcii, což je meziročně navýšení o 66,7 %. V absolutní částce se proto jedná asi o jednu z nejvyšších vyplacených dividend v historii VIG.

V relativních číslech činí běžný výnos formou dividendy 5,3 %. Což je skutečně velmi slušná částka a v následujících letech nejspíš poroste. Hlavně díky makroekonomickému trendu spojenému s růstem úrokových sazeb. Výplata dividendy proběhne od 25. května.

Dividendová historie VIG
Dividendová historie VIG
Zdroj: fio.cz

Pojišťovna VIG vyplácí dividendu již od roku 1995 a po většinu její historie vyplácela vcelku solidní výši. Nicméně v roce 2015 zaznamenala pojišťovna provozní problémy a dividendu musela markantně snížit, což vidíme z přiloženého grafu. Momentálně očekávání je takové, že v roce 2023 se akcionáři mohou těšit z dividendy 1,26 EUR, v roce 2024 z 1,38 EUR, atd. Čili se kalkuluje s postupným růstem.

Zcela bez nadsázky si dovoluji říct, že akcie VIG jsou již léta dost levné.

Celé roky je totiž P/E kolem 10 bodů. Za rok 2021 pouze 8 bodů. Přitom dividenda je velmi solidní. Jestli v dohledné době klesne cena akcie Vienna Insurance Group do rozmezí 14 – 20 EUR, což se asi stane, je to zajímavý titul na dlouhodobou držbu, co vám ponese velmi dobrý běžný výnos.

Hospodářské výsledky Vienna Insurance Group (VIG)

Pojistné vzrostlo o 348 milionů EUR, díky čemuž bylo dosaženo celkového objemu pojistného 3,45 miliard EUR. Meziročně se jedná o relativní růst o 11,2 %. Pojistné se zvýšilo ve všech odvětvích a segmentech. Nejvíce pojistek vychází z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (+18,8 %). Neživotní pojištění si polepšilo o 15,2 % a zdravotní pojištění o 11,6 %.

K těm markantním růstům přispěla primárně Česká republika, +103 milionů EUR. Rozšířená střední a východní Evropa (+148 mil. EUR), zde hlavně Rumunsko, pobaltské státy, Srbsko, Ukrajina a Maďarsko.

Zisk před zdaněním dosahuje výše 123,8 milionů EUR. Zde byl tedy zaznamenán mírný pokles o 3,3 % oproti loňskému roku. Což je dáno vzestupem nákladů, které jsou důsledkem preventivních opatření kvůli válce na východě. Zatímco čistý zisk meziročně klesl o 7,7 % na 91,3 milionů EUR.

Technická analýza akcie Vienna Insurance Group (VIG)

Akcie Vienna Insurance Group se posledně odrazily od S/R pásma okolo 19,5 EUR, kde je zároveň dle objemového profilu point of control. Čili se jednalo o velmi silnou hladinu, která splnila svůj účel. Odraz byl silný a kurz se díky tomu dostal nad 200týdenní a 100týdenní klouzavý průměr.

Ovšem kurzový postup se následně zastavil. Sice se kurz drží nad klouzavými průměry, ale ani jsme plně neotestovali rezistenční pásmo, jež se tyčí kolem 26 EUR.

Týdenní graf akcie Vienna Insurance Group
Týdenní graf akcie Vienna Insurance Group
Zdroj: Tradingview.com

Takřka se dá říct, že kurz "visí ve vzduchu". Což není dobré. Chce to alespoň otestovat tu rezistenci a získat nějaký výsledek aktuálního snažení. V opačném případě nás čeká retest hladiny kolem 19,5 EUR. Případně další pokles, ale to nepůjde níž, dokud nedojde k nějaké události, která vyvolá paniku.

Každopádně platí, že ceny v rozmezí 14 – 20 EUR jsou z dlouhodobého hlediska nemalá příležitost. Obzvlášť za předpokladu, že pojišťovna bude i nadále vyplácet vyšší dividendu.

Závěrem

Akcie Vienna Insurance Group jsou rozhodně solidní dividendová akcie s dobrými hospodářskými čísly. Navíc je titul relativně levný, což je vzhledem k té dividendě super. Rozhodně se ale nejedná o akciový titul, který vám přinese obrovské kapitálové výnosy. O tomto VIG skutečně není. Vtip je v tom, že je cena hodně stabilní. S tím musí případný investor počítat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo