Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Akcie Vienna Insurance Group – Strmý růst zisku i solidní dividenda?

Akcie Vienna Insurance Group – Strmý růst zisku i solidní dividenda?

Akcie Vienna Insurance Group – Strmý růst zisku i solidní dividenda?
Zdroj: e15.cz

Za rok 2021 došlo k výraznému zlepšení v hospodářské situaci a akcie Vienna Insurance Group nejsou v rámci finančního sektoru žádnou výjimkou. Stručně si proto hospodářské výsledky představíme. Nezapomeneme na navrhovanou dividendu, kterou lze hodnotit vcelku solidně. Pak si zpracujeme stručnou technickou analýzu cenového grafu – čtěte dál!

Navrhovaná dividenda

Začneme prvně tou dividendou, protože se stejně jedná o informaci, která nás u dividendových akcií zajímá nejvíce. Dividenda je za rok 2021 navržena na 1,25 EUR za akcii. V roce 2020 byla pouhých 0,75 EUR za akcii, takže vyplacená dividenda meziročně vzrostla o 66,6 %. Běžný výnos tudíž dosahuje 5 %. Z pohledu relativního výnosu je to proto nejvyšší dividenda za předešlé čtyři roky. Výplatní poměr je 42,6 % – podíl vyplácený z čistého zisku akcionářům.

Dividendy za jednotlivé roky
Dividendy za jednotlivé roky
Zdroj: vig.com

Vzhledem k inflaci v tuzemsku je reálný výnos -6,1 %. V analýze na akcie ČEZ jsem vlastně zmiňoval, že inflace znamenitě požírá nominální výnosy, takže je investice vlastně ztrátová. Je však také potřeba zdůraznit, že když člověk nechá své úspory ležet pod polštářem, je jeho ztráta ještě větší. Smysl těchto investic nyní spočívá pouze v tom, že se snažíte redukovat znehodnocování majetku. O nic jiného nejde, jen se snažíte „dohnat“ inflaci. Čili lepší těch 5 % než nic.

Hospodářské výsledky

Celkové hrubé předepsané pojistné těsně překonalo hranici 11 miliard EUR. K čemuž došlo vůbec poprvé v historii pojišťovny. Meziročně se jedná o 5,5 % růst. Téměř 62 % pojistného plyne z trhů mimo Rakousko. Všimněte si, že v České republice, Polsku a jiných trhů pojistně výrazně stouplo.

Hrubé předepsané pojistně dle trhu
Hrubé předepsané pojistně dle trhu
Zdroj: vig.com

Co se týká zisku před zdaněním, meziročně skupina zaznamenala posílení o 47,8 % na 511,3 milionů EUR. Jejich vlastní výhled byl proto překonaný. Čistý zisk vzrostl o 62,3 % na 375,7 milionů EUR. Zisk na akcii činí 2,94 EUR.

Technická analýza akcie Vienna Insurance Group (VIG)

Při tom posledním propadu se akcie Vienna Insurance Group znehodnotily o cca 26 %. Trh původně konsolidoval na S/R pásmu okolo 26 EUR. Pokles netrval vyloženě dlouho, za pár týdnů se totiž zastavil na S/R levelu 19,5 EUR. Reakce kurzu na dotyk s touto úrovní je moc pěkná. Velmi rychle došlo k výkupům poklesu, čímž poptávková strana tu nabídkou zdecimovala. Zhodnocení proto od tržního minima dělá asi 20 %.

Týdenní graf akcie Vienna Insurance Group
Týdenní graf akcie Vienna Insurance Group
Zdroj: tradingview.com

Poslední dva obchodní týdny už nejsou tak agresivní jako prvotní impuls, ale i přesto se povedlo podstatnou část ztrát smazat. Kurz se momentálně blíží k S/R levelu, na kterém se předtím neudržel – 26 EUR. Jakmile přijde otestování úrovně, bude samozřejmě důležité sledovat samotnou reakci. Jestli dojde k zamítnutí, je určující, jak agresivní to zamítnutí je. Podstatná je intenzita, nikoliv skutečnost, že kurz na rezistenci reaguje.

Dovolím si ještě zdůraznit, že ceny okolo S/R pásma 16 EUR jsou z dlouhodobého hlediska nemalou potenciální příležitostí. Kurz se sem za posledních dvanáct let několikrát „podíval“, ale nikdy nezůstal dlouho.

Závěrem

Akcie Vienna Insurance Group si oproti roku 2020 znatelně polepšily, což v současnosti není u finančních titulů nic překvapivého. Hospodářsky se zjevně daří, ale skupina stejně nezveřejnila výhled na rok 2022. Což je zvláštní, většinou to v těch reportech bývá. Možná je to dáno tím, že těch negativních vlivů (inflace, měnová politika, válka) je tolik, že jakýkoliv výhled postrádá smyslu.

Je dobré i připomenout, že evropské tituly dostaly silný zásah, když začala válka na východě. Pro nás to může být nepochopitelné, protože geograficky jsme relativně daleko. Leč to slovo relativní je v tomto případě právě klíčové, protože investorovi z Asie nebo Ameriky přijde těch několik stovek kilometrů krátká vzdálenost. A když se podívá na mapu, přijde mu, že je válka vlastně za humny.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo