Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie tohoto giganta jsou v mimořádné slevě! Má smysl do nich investovat?

Akcie jedné z nejvýznamnějších značek luxusního zboží ztrácí lesk. Po neuspokojivých výsledcích a hrozbě vysokých daní se spekuluje o přesunu firmy do USA. Má smysl do těchto akcií nyní investovat?

Akcie tohoto giganta jsou v mimořádné slevě! Má smysl do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie LVMH patří mezi stabilní pilíře dlouhodobých investičních portfolií. Světová jednička v oblasti luxusního zboží však v poslední době neprožívá dobré časy.

Celý sektor luxusního zboží trpí v důsledku rozhodnutí čínské komunistické strany, která před třemi lety odsoudila okázalé vystavování luxusu na veřejnosti.

K tomu se přidává skutečnost, že se čínská ekonomika dosud nevrátila k předcovidovému tempu růstu. V důsledku toho by se mohlo zdát, že sektor luxusního zboží stojí na prahu krize.

Do určité míry jde však jen o optický klam. LVMH je stále vysoce ziskovou firmou.

Jak ukázala finanční krize v roce 2008, luxusní sektor je vůči ekonomickým otřesům mimořádně odolný.

Finanční krize totiž nejvíce dopadají na střední třídu, zatímco výsledkem těchto turbulencí bývá často ještě větší rozevření nůžek mezi bohatými a chudými.

Bohatí přitom zůstávají loajálními zákazníky značek jako LVMH či Hermès. To je jeden z klíčových důvodů proč mít tuto akcii v portfoliu.

LVMH jako vzácný šperk v portfoliu

Akcie LVMH nikdy nepatřila a pravděpodobně nikdy nebude patřit mezi levné tituly. I dnes se její ukazatel Price-to-Earnings ratio pohybuje kolem 25 bodů.

Z historického hlediska je však nyní relativně levnější, protože většinou oscilovala nad úrovní 30 bodů.

Vývoj ceny akcií LVMH za poslední rok

Koupit akcie MC! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Od března 2024 akcie LVMH ztratila více než 20 %, což je na tak kvalitní titul výrazný propad.

Akcie se proto stává atraktivní zejména ve srovnání s vysoce nadhodnocenými tituly z Magnificent Seven, protože investoři dnes hledají kvalitu za rozumnou cenu.

Info

To byl mimo jiné důvod, proč prestižní magazín Barron’s zařadil tuto akcii do svého investičního výběru pro rok 2025.

Na stejnou myšlenku navázal i jeden z nejsledovanějších českých finančních influencerů.

Ano, akcie LVMH je zárukou stability a společnost je lídrem svého sektoru, ale znamená to, že právě teď je ideální čas na její nákup?

Výsledky za poslední čtvrtletí

Investory a akcionáře zveřejněné výsledky příliš nepotěšily. Největší zklamání přinesl zisk na akcii – očekával se zisk 17,44 EUR, ve skutečnosti však činil pouze 13,54 EUR. Analytici se tak zmýlili o více než 22 %.

Odhady tržeb byly naopak přesnější – LVMH dosáhla tržeb 23,93 miliardy EUR oproti očekávaným 23,19 miliardy EUR.

Výsledky ukazují, že i přes krizi zůstávají tržby stabilní, problémem je však udržení ziskovosti.

Čistý zisk společnosti je úzce provázán s daňovou politikou, a právě zde se nachází klíčová výzva. Lepší tržby nemohly zakrýt zklamání investorů z poklesu zisku na akcii.

Reakcí trhu byl pokles ceny akcie o více než 5 %. Významnou roli v tomto propadu sehrál i CEO LVMH Bernard Arnault, který na tiskové konferenci ostře kritizoval francouzskou vládu.

Bude USA zemí zaslíbenou?

Bernard Arnault měl jedno velké privilegium – mohl se osobně zúčastnit inaugurace Donalda Trumpa a stát po boku nejvýznamnějších postav amerického technologického průmyslu.

Jeho účast okamžitě vyvolala spekulace o skutečném důvodu jeho přítomnosti na této veřejné události.

Spekulace ještě zesílila tisková konference, která následovala bezprostředně po zveřejnění výsledků. Arnault se otevřeně přiznal, že návrat do Francie pro něj byl studenou sprchou.

Zatímco v USA jsou podnikatelé vítáni, ve Francii se připravuje mimořádná daň pro velké společnosti ve výši 40 %.

Francouzská státní pokladna se nachází v kritickém stavu a obrovský deficit státních financí vedl k předčasným volbám, které však nepřinesly stabilní vládu.

Současná vláda proto hledá jakékoliv způsoby, jak získat dodatečné příjmy. Jedním z návrhů je právě drastické zvýšení daně ze zisku právnických osob.

Info

Arnault však nevěří, že by šlo o dočasné opatření – podle něj se 40% daň stane novou normou. Hlavní problém vidí v tom, že byrokratická vláda hledá byrokratická řešení.

Po jeho vystoupení bylo víc než jasné, kam směřují jeho úvahy. Na svém účtu na X sice popřel, že by aktuálně zvažoval přesun LVMH do USA, ale to neznamená, že se tak nestane v budoucnu.

Další velká francouzská společnost TotalEnergies již otevřeně přiznala, že zvažuje přesunutí části svého podnikání do USA. Právě představitelé této společnosti se následně postavili na obranu Arnaulta, když čelil silné kritice médií.

Pokud by z Francie odešly klíčové korporace jako LVMH nebo TotalEnergies, zůstali by v zemi de facto jen státní zaměstnanci.

Tento scénář sice ještě není aktuální, ale pokud jedinou odpovědí na rozpočtovou krizi bude zvyšování daní, jeho pravděpodobnost dramaticky poroste.

Dopady na evropské kapitálové trhy by v případě exodu velkých firem byly katastrofální a zcela nenahraditelné.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.