Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie této strádající společnosti by podle Cathie Wood měly vyletět o 1 140 %! Skutečně to je možné?

Pro někoho signál k vystoupení z investice, pro jiného naopak potenciál k nákupu se slevou. Tesla je v problémech, ale některé investory to neodrazuje.

Akcie této strádající společnosti by podle Cathie Wood měly vyletět o 1 140 %! Skutečně to je možné?
Zdroj: commons.wikimedia.org

Technologický sektor zažívá úspěchy i problémy, přičemž Tesla, významný hráč na trhu s elektromobily, je aktuálně spíše v problematické situaci.

Přestože Tesla dosáhla rekordních dodávek elektromobilů, tvrdá konkurence a slábnoucí kupní síla spotřebitelů pod vlivem vysoké inflace vedly ke snížení cen elektromobilů o 25,1 %.

Pochopitelně to negativně ovlivnilo marže společnosti, jejíž akcie se obchodují o 57 % níže než je jejich historické maximum – jen od začátku roku oslabily o více než 34 %.

Aktuální vývoj akcií Tesly

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ekonomické klima zanechalo Teslu v nejisté pozici, což se odrazilo v jejím rozhodnutí nezveřejnit prognózu prodejů na rok 2024, což zneklidnilo investory.

Analytici předpokládají pro letošní rok 22% nárůst dodávek, což nedosahuje dlouhodobého cíle generálního ředitele Elona Muska, kterým je 50% růst.

Tato nejistota se netýká pouze Tesly, protože i další významní hráči v tomto odvětví signalizovali oslabení poptávky po elektromobilech, což vedlo k omezení investic a prognóz výroby.

Velký optimismus velké investorky

Navzdory těmto problémům zůstává Cathie Wood ze společnosti Ark Investment Management optimistická ohledně potenciálu Tesly, zejména v oblasti umělé inteligence (AI).

Wood vidí Teslu jako lídra v oblasti autonomního řídícího softwaru, což by mohlo v budoucnu výrazně zvýšit ocenění společnosti.

Wood stanovila cílovou cenu pro akcie Tesla naznačující nárůst o 1 140 % v příštích třech letech.

Optimismus Ark Invest ohledně budoucnosti společnosti není založen pouze na prodeji elektromobilů.

Investiční společnost předpovídá, že do roku 2027 by autonomní samořídící software mohl tvořit významnou část příjmů Tesly, spolu s potenciálními příjmy z humanoidního robota Optimus.

Dosažení ambiciózní prognózy, podle níž mají akcie Tesla do roku 2027 dosáhnout ceny 2 000 USD, však vyžaduje, aby společnost dosahovala ročních tržeb ve výši bilionu USD, což je hodnota jen těžko představitelná.

V roce 2023 dosáhly tržby společnosti 96,7 miliardy USD, což představuje 19% nárůst oproti předchozímu roku.

Pokles ziskovosti v důsledku snižování cen ovlivnil finanční výsledky společnosti, přičemž hrubá zisková marže klesla na 18,2 % a zisk na akcii (EPS) se snížil o 23 % na 3,12 USD.

Akcie klesají, a přesto jsou stále drahé

Tento pokles zisku ovlivnil ocenění akcií. V současné době činí poměr ceny k zisku (P/E) akcií Tesly 56,2 bodu.

To je na poměry Tesly relativně málo, ale i tak je to téměř dvakrát více než u jejích technologických kolegů v indexu Nasdaq 100, který se obchoduje s poměrem P/E 32,9 bodu.

Srovnání vývoje Tesly s Nasdaq-100

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.