Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Akcie Erste Group Bank – Jsou výborné výsledky v kombinaci s tvrdým pádem akcií příležitost k nákupu?

Akcie Erste Group Bank – Jsou výborné výsledky v kombinaci s tvrdým pádem akcií příležitost k nákupu?

Akcie Erste Group Bank – Jsou výborné výsledky v kombinaci s tvrdým pádem akcií příležitost k nákupu?
Zdroj: e15.cz

Erste Group Bank před několika dny zveřejnila svůj report hospodářských výsledků za celý rok 2021 a samozřejmě poslední kvartál tohoto roku. Mimo jiné máme návrh na dividendu, který se projedná na valné hromadě v květnu. Hospodářské výsledky si tedy hned ukážeme a poté si zpracujeme základní technickou analýzu cenového grafu.

Vývoj akcií Erste Group Bank za poslední 2 roky
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Navrhovaná dividenda

Jak bylo již řečeno, vedení této bankovní instituce navrhne na nadcházející květnové valné hromadě výplatu dividendy ze zisku roku 2021 ve výši 1,6 EUR na akcii. Což je vzhledem k aktuální tržní ceně akcií něco přes 5% dividendový výnos.

To je vzhledem úrokovým sazbám slušný nominální výnos, ale díky inflaci je aktuální reálný výnos zhruba na nule. Čili z pohledu běžného výnosu stále akcie reálně nevynáší – není to ale úplná tragédie, protože výnosy jsou pořád vyšší než úrokové výnosy na českých spořicích účtech. Což je aktuálně problém snad všech dividendových titulů.

Hospodářské výsledky

Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o 10,2 % z 1,186 miliardy EUR na 1,306 miliardy EUR. Vysokých výnosů bylo dosaženo růstem úrokových sazeb především v České republice, pak Maďarskem a Rumunskem. Čistá úroková marže zaznamenala mírný meziroční nárůst na 2,08 %. Dovolím si připomenout, že z růstu úrokových sazeb významně profitovala i Komerční Banka.

Co se týká celého roku 2021, čisté úrokové výnosy dosahovaly 4,975 miliardy EUR, což znamená meziroční růst asi o 4,2 %.

Výnosy Erste Group Bank
Výnosy Erste Group Bank
Zdroj: erstegroup.com

Čistý výnos z poplatků a provizí za poslední kvartál roku 2021 meziročně vzrostl o 16 % na 613 milionů EUR. Zatímco za celý rok činil 2,3 miliardy EUR, meziročně růst o 16,75 %. Provozní náklady za čtvrtý kvartál rostou o 6,2 % na 1,165 miliardy EUR. Mírně vzrostly i za celý rok 2021, 4,3 miliardy EUR. Erste Group Bank uvádí, že viníkem je růst nákladů na mzdy.

Náklady na riziko meziročně klesly o 75 % z 425 milionů EUR na 107 milionů EUR. Zatímco za rok 2020 činily náklady na riziko 1,3 miliardy EUR, za rok 2021 to bylo celkově pouze 159 milionů EUR. Náklady na riziko tak za celý rok klesly o 88 %. To není nic výjimečného, protože tento druh nákladů za rok 2021 dramaticky poklesl u snad všech bank. Důvodem je samozřejmě zlepšení makroekonomické situace.

Čistý zisk díky tomu za poslední kvartál meziročně horentně vzrostl o 223,3 % na 472 milionů EUR. Za celý rok banka dosáhla zisku 1,923 miliardy EUR. To je skoro 146% růst oproti roku 2020. Erste uvádí i svou rentabilitu vlastního kapitálu (ROE), která činí za celý rok 11,6 %. V roce 2020 ROE dosahovalo pouze 4,7 %.

Technická analýza akcie Erste Group Bank

Akcie Erste Group Bank se od března 2020 po začátek roku 2022 zhodnotila o solidních 190 %. Bylo to hodně solidní rally, které vydrželo i poměrně dlouhou dobu. To ovšem minulý týden skončilo.

Jakmile začala válka na Ukrajině, mnozí investoři začali stahovat svůj kapitál z akciových trhů v Evropě. Nebo to byl možná jen impuls, katalyzátor. Pravděpodobně by k tomu došlo stejně, protože evropské trhy se relativně držely, zatímco Spojené státy krvácí už mnoho týdnů. Nebylo by to ovšem až tak rychlé. Víceméně jsem ale očekával, že evropské trhy budou brzy následovat Ameriku.

Týdenní graf akcie Erste Group Bank
Týdenní graf akcie Erste Group Bank
Zdroj: tradingview.com

Postup kurzu akcie Erste se zastavil u S/R levelu 42,2 EUR. Zde trh konsolidoval, což v mnohých jistě vzbuzovalo dojem, že se pojede dál. Leč na týdenním RSI byla již mnohonásobná medvědí divergence. Čili tam ty signály, že se blíží pád, byly. Geopolitický otřes dal akorát trh do pohybu. Celkově činil propad asi 40 %, malá část byla umazána. Pokles se každopádně zastavil u S/R levelu 25 EUR. Je to silná hladina, takže se zde reakce dala očekávat.

Je možné, že padneme až k tržnímu minimu z roku 2020? Možné to je. Na trzích je nyní jednoznačně panika a investoři mají tendenci se zbavovat rizikových aktiv, jako jsou akcie. Což je naopak příležitost pro všechny ostatní, co si zachovávají chladnou hlavu.

Trh se rozhodně dostatečně pročistil. Týdenní RSI dokonce padlo z nějakých 70 bodů na hraničních 30 bodů během několika dní. Trh je proto velmi blízko od přeprodaného stavu. Když je na trhu ale panika, emoce drží kontrolu, je možný pád i po těch 16,5 EUR. Což je zhruba to tržní minimum z roku 2020. Osobně bych považoval pád až sem jako dar z nebes.

Závěrem

Akcie Erste Group Bank jsou konečně na cenových úrovní, které dávají smysl. Když byla cena kolem 40 EUR, tyto akcie se kvůli dividendě vůbec nevyplatilo kupovat. Protože dividendový výnos byl vzhledem k inflaci záporný.

Nyní je reálný běžný výnos zhruba nulový. Proto jsem taky upozorňoval už v analýze na akcie Komerční Banka, že dividendové akcie budou díky inflaci dost trpět.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo