Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie elektromobilů klesají kvůli zdražení důležitých výrobních materiálů – Tyto 3 akcie to odnášejí nejvíce!

Akcie elektromobilů klesají kvůli zdražení důležitých výrobních materiálů - Tyto 3 akcie to odnášejí nejvíce!

Akcie elektromobilů klesají kvůli zdražení důležitých výrobních materiálů - Tyto 3 akcie to odnášejí nejvíce!
Zdroj: depositphotos.com

Ještě před vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině, svět čelil zásadnímu nedostatku Lithia, které je nezbytnou součástí pro výrobu baterií do elektromobilů. Západem uvalené sankce na Rusko, jednoho z klíčových dodavatelů této komodity, situaci na trhu s Lithiem rozhodně nezlepšilo.

Problémy v dodavatelských řetězcích jsou ovšem hlášeny i pro další komodity, nezbytné pro výrobu baterií. Jak moc za poslední rok Lithium zdražilo a jaké elektro-automobilky se kvůli tomu nacházejí v existenčních problémech? To se dočtete v tomto článku.

Růst komodit důležitých pro EV průmysl
Růst ceny komodit důležitých pro EV průmysl
Zdroj: tradingeconomics.com

Pokud to tak půjde dál, budou se muset přepsat učebnice, protože mezi vzácné kovy přibyde nově i Lithium. Extrémní poptávka po tomto nerostu, vystřelila jeho cenu začátkem roku 2021 o neuvěřitelných 452 %. Na toto zdražení ovšem mnoho automobilek, jejichž výrobní portfolio je složeno především z elektromobilů, nedokázalo zareagovat. Toto přivedlo několik z nich do existenční krize a z původně solidních společností se zajímavým akciovým růstem, musely vyhlídky na rozvoj obrátit spíše na řešení "Lithiové krize". Následujíc technická a fundamentální analýza se týká společností, které zdražení Lithia poslalo do kolen.

1) Fisker

Akcie Fisker jsou jedni z těch, kterých se růst ceny Lithia dotkl velmi silně. Do současné doby poměrně volatilní akciový titul, nyní vykazuje známky konsolidace na svých minimálních cenách, ovšem v mírném rostoucím trendu. Trh reagoval na rezistentní zónu pomocí silného výprodeje, který vrací cenu akcií opět na nižší hodnoty. Predikce tržeb pro rok 2022 činí 75,53 milionů USD. Akcie společnosti jsou drženy především soukromými investory a spekulanty a to z 70,5 %. Zbytek akcií vlastní instituce. Fisker nevyplácí dividendy a pokud se situace na tomto trhu nezlepší, nelze počítat ani s touto investiční prémií.

Týdenní akciový graf společnosti Fisker
Týdenní akciový graf společnosti Fisker
Zdroj: tradingview.com

2) Canoo

Druhým poraženým, v Lithiovém souboji, je společnost Canoo, jejíž akcie se od začátku roku obchodují na historických minimech. Akcie Canoo nevykazují žádnou rostoucí tendenci, jedná se pouze o konsolidační pohyb okolo ceny 5 USD. Případnému růstu bude bránit nejbližší rezistentní zóna na ceně 8 USD, kde se nachází také největší zobchodované Volume. V roce 2022 se u této společnosti očekávají tržby 153,6 milionu USD, což je výrazně pod tržní kapitalizací, která činní 1,25 miliardy USD. Ani společnost Canoo nevyplácí investorům dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Canoo
Týdenní akciový graf společnosti Canoo
Zdroj: tradingview.com

3) Lordstown

Akcie Lordstown vykazují největší propad z uvedených společností a to 93 % z původní hodnoty akcií. Dlouhodobý pomalý pokles, který následoval po dramatickém pádu, je ukázkou toho, co může udělat růst klíčové komodity s celým business plánem. Akcie této společnosti se obchodují i pod svým POC, která zároveň tvoří nejbližší rezistentní zónu. Akcie společnosti jsou opět vlastněny z velké většiny spekulanty, což značí pouze zájem dolarových investorů, kteří skopulují na posílení, které ovšem není poháněné žádným fundamentem. Nikoho nepřekvapí, že ani Lordstown nevyplácí dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Lordstown
Týdenní akciový graf společnosti Lordstown
Zdroj: tradingview.com

Závěr

V tomto článku jsme si představili tři společnosti, které velmi negativně doplatily na extrémní posílení Lithia. Všechny tři společnosti si prošly pádem svých akcií v řádech desítkách %, ze kterého se do dnešních dní nevzpamatovaly. Vzhledem k tomu, že tyto společnosti vsází výhradně na produkci elektromobilů, bude pro jejich přežití nezbytné buď rychlé nalezení nové pohonné technologie, nebo změna orientace na neelektrické automobily, což ovšem bude vyžadovat nemalé finanční náklady.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo