Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Arm vyletěly za 5 dní o 60 %! Můžete na nich ještě vydělat?

Akcie výrobce čipů Arm vzrostly během pěti dnů o více než 60 %. SoftBank - hlavní akcionář společnosti Arm - za den vydělala miliardy dolarů. Boom AI zatím nenašel strop.

Publikováno
Akcie Arm vyletěly za 5 dní o 60 %! Můžete na nich ještě vydělat?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie výrobce čipů Arm vyletěly strmě nahoru, když si v uplynulých 5 dnech připsaly přes 60 %. Většinový vlastník, SoftBank si mne ruce, že před dvěma lety Arm neprodal Nvidii.

Ještě že to nevyšlo

Před dvěma lety chtěla většinový podíl v Arm koupit Nvidia. Nakonec ale z prodeje sešlo kvůli řadě regulatorních překážek. Původně navrhovaná transakce ve výši 40 miliard dolarů by SoftBank přinesla pouze 8 miliard dolarů zisku oproti kupní ceně z roku 2016.

Místo prodeje byl Arm loni v září uveden na burzu v rámci IPO a cena akcií roste. Jen ve čtvrtek vzrostly o 48 %, což zvýšilo tržní kapitalizaci na více než 116 miliard dolarů.

SoftBank, která si ponechává přibližně 90 % akcií Arm, zaznamenala během jediného dne nárůst své investice o více než 34 miliard dolarů.

Vzhledem k tomu, že se blíží konec 180denní doby blokace, investoři s napětím očekávají, zda SoftBank využije této příležitosti a prodá část svého podílu.

Je růst ceny akcií podložený?

Ocenění společnosti Arm ale ukazuje, že by mohla být nadhodnocená. Vzhledem k ceně při čtvrtečním uzavření, ji investoři oceňují na téměř devadesátinásobek budoucích zisků (forward P/E), což je výrazně víc, než ohodnocení společností Nvidia a AMD, které dosahují 33, resp. 46 bodů.

Ocenění překonává i další významné čipové akcie, jako jsou Intel a Qualcomm.

Čipový průmysl je v centru pozornosti kvůli své klíčové roli v evoluci umělé inteligence. Nvidia vyrábí většinu procesorů používaných v pokročilých modelech umělé inteligence, jako jsou například ty, které pohánějí ChatGPT.

Také společnost AMD se prosazuje a velké technologické firmy projevují zájem o její konkurenční čipy.

Nedávná čtvrtletní zpráva společnosti Arm překonala očekávání, což naznačuje, že její růst by mohl pokračovat i v následujících měsících. Krom toho se společnost diverzifikuje, využívá poptávku po umělé inteligenci a zotavující se i trhy s technologiemi pro chytré telefony. Ohodnocení akcií je však přeci jenom značné.

Výhled do budoucna

Podnikání společnosti Arm s licenčními poplatky, který inkasuje poplatky z miliard čipů využívajících její architekturu, je silné, zejména díky nové instrukční sadě Arm v9, která představuje 15 % licenčních poplatků společnosti.

Firmě se daří rozšiřovat svůj podíl na trhu cloudových serverů a automobilového průmyslu, což vede k novým zdrojům růstu příjmů.

Poznámka

Předpověď tržeb společnosti Arm pro aktuální čtvrtletí uvádí 38% meziroční růst, což je výrazně více, než v předchozích obdobích.

A ačkoli je technologie společnosti Arm zaměřena spíše na procesory, je stále připravena těžit z boomu čipů pro umělou inteligenci.

Generální ředitel společnosti Arm Rene Hass vyzdvihl čip Nvidia Grace Hopper 200, který integruje grafický procesor Nvidia s CPU navrženým společností Arm, jako příklad toho, že technologie Arm je nedílnou součástí pokroku v oblasti AI.

Analytici, jako například Andrew Gardiner ze Citi, pak očekávají pro Arm v letech 25/26 robustní prodejní trendy, které jsou dány počátečními fázemi zavádění umělé inteligence.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎